Upomnienie, grzywna, a w najpoważniejszych przypadkach nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności – to przykładowe sankcje, które grożą pracownikowi za niedopełnienie obowiązków służbowych. Rodzaj kary zależy od charakteru przewinienia.
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest zobowiązana wykonywać określone zadania. Zaniedbanie obowiązków pociąga za sobą skutki określone w Kodeksie pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141) lub w innych ustawach, takich jak np. Kodeks cywilny lub Kodeks karny.
Niedopełnienie obowiązków – konsekwencje
Przepisy określają, po jakie środki dyscyplinujące mogą sięgnąć przełożeni. Kary, które można zastosować, to:
-
Upomnienie i nagana
Grożą za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, a także ignorowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i przepisów przeciwpożarowych. Pracownik powinien liczyć się z konsekwencjami również wtedy, gdy nie przestrzega przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.
-
Kara pieniężna
Przewinienia, za które grozi kara pieniężna:
- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości,
- spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Ustalając wysokość kary finansowej, pracodawca powinien przestrzegać przepisów kodeksu pracy. Wynika z nich, że granicę potrącenia z pensji stanowi w tym przypadku 90% płacy minimalnej. 2100 zł brutto – to najniższe wynagrodzenie za pracę w 2018 r.
Kara pieniężna dla pracownika – ABC
-
Zwolnienie dyscyplinarne
Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik:
- dopuści się rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych, np. przez kilka dni nie stawi się w pracy i nie usprawiedliwi nieobecności;
- popełni przestępstwo uniemożliwiające dalsze pełnienie obowiązków, np. jako policjant zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu;
- z własnej winy utraci uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu, np. chirurg wykona zabieg, będąc pod wpływem alkoholu i zostanie pozbawiony uprawnień zawodowych.
Można odwołać się od decyzji pracodawcy, jeśli np. nie spełni on wymogów proceduralnych i zbyt późno wręczy oświadczenie woli o zerwaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym.
Kary porządkowe – kiedy można je nakładać?
O karze za najpoważniejsze przewinienia decyduje sąd. Odpowiedzialność karna dotyczy m.in. osób pełniących funkcje publiczne, czyli np. prezydenta, premiera, ministrów oraz innych pracowników jednostek organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. W przypadku takich osób niedopełnienie obowiązków (np. zaniechanie lub przekroczenie uprawnień) może wiązać się z karą grzywny i / lub więzienia. Poważne sankcje stosuje się również wobec innych pracowników, którzy popełnili przestępstwa. Chodzi np. o kierowców powodujących wypadki drogowe pod wpływem alkoholu.