Porady Życie zawodowe Co czytać? 10 książek, które podniosą Cię na duchu w czasie pandemii
03.02.2021  | 6 min czytania

Co czytać? 10 książek, które podniosą Cię na duchu w czasie pandemii

03.02.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Koronawirus a praca

Pamiętasz ten moment na początku pandemii COVID-19, gdy nagle „Dżuma” Alberta Camus wskoczyła na listy bestsellerów w księgarniach? Dziś na książki i filmy o epidemiach nie możemy już patrzeć, a przesyceni złowróżbnymi informacjami z mediów poszukujemy raczej równowagi, by móc żyć i pracować bez ciągłych obaw o jutro. Co czytać w trudnych czasach? Wybraliśmy dla Ciebie książki na poprawę humoru, które zaprocentują zarówno w pracy, jak i poza nią. Klasyki i nowości. Miłej lektury!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Co warto czytać, kiedy nagłówki krzyczą, że świat się rozpada?
• Książki na poprawę humoru mogą zmienić Twoje nastawienie do życia i pracy
• Co czytać w pandemii? Nasze subiektywne TOP 10

| Koronawirus a praca – kompletny poradnik na czas pandemii

Co warto czytać, kiedy nagłówki krzyczą, że świat się rozpada?

„Otwarcie placówek gastronomicznych możliwe w maju”, „Pandemia miażdży firmy. Minister finansów: wyciągajcie gotówkę z materacy”, „Ziemia traci lód niebezpiecznie szybko. Morze przybiera, a pogoda wariuje”, a na deser – „Przesypiasz mniej niż 7 godzin dziennie? Będziesz żył krócej i przytyjesz”. To szybki przegląd nagłówków w internecie końca stycznia Anno Domini 2021.

Jeśli takie informacje wywołują u Ciebie seanse czarnowidzenia, po których nie możesz skoncentrować się na pracy, trudno Ci zasnąć, a rozmowy ze znajomymi zmieniają się w festiwal żali i obaw, pora dla odmiany sięgnąć po lektury podnoszące na duchu. Co warto czytać? Mogą to być ulubione książki na poprawę humoru, o których wiesz, że dadzą Ci chwilowe wytchnienie – evergreeny z dzieciństwa, fantastyka, książki z happy endem, przy których śmiejesz się w głos i relaksujesz. My jednak chcemy Ci dzisiaj zaproponować coś innego. Książki podnoszące na duchu nie tylko w trakcie czytania.

| Naucz się optymizmu! Będziesz mieć łatwiej w pracy

Książki na poprawę humoru mogą zmienić Twoje nastawienie do życia i pracy

Co warto czytać w dobie pandemii? Przede wszystkim książki, które robią porządek w głowie, pozwalają odkryć szkodzące nam automatyzmy myślowe oraz spojrzeć na świat w inny, bardziej konstruktywny sposób. Nie chodzi bynajmniej o poradniki forsujące moc pozytywnego myślenia za wszelką cenę. Warto sięgać po mądre lektury pozwalające poznać i przemyśleć własne przekonania o świecie, pracy, ludziach itd. oraz zmienić niekorzystne nawyki. Takie książki wzmocnią Twoje zasoby w kontekście zawodowym, ale nie tylko.

Oczywiście cudów nie ma – od samego przeczytania książki „na poprawę nastroju” rzeczywistość się nie zmieni. Może się za to zmienić Twój sposób postrzegania i interpretowania wydarzeń. I tu docieramy do sedna tego, jak działają dobre książki podnoszące na duchu. Nie od wczoraj wiadomo bowiem, że myśli wpływają na emocje, a te na całościowe samopoczucie fizyczne i psychiczne, efektywność zawodową, asertywność itd. Nasze schematy myślowe są silnym czynnikiem regulującym nastrój, ale w codziennym zapracowaniu mało kto o tym pamięta.

| Każdy ma jakiś schemat, czyli jak błędy poznawcze mogą wpływać na nasze zachowanie w pracy

Co czytać w pandemii? Nasze subiektywne TOP 10

Do brzegu! Co warto czytać, jeśli chcesz zmienić swój styl życia i pracy, tak aby bardziej Ci służyły? Staraliśmy się wyłowić różnorodne tytuły – mamy nadzieję, że znajdziesz na tej liście coś dla siebie. Jest tu sporo nowości z 2020 roku, ale warto też nadrobić lub przypomnieć sobie nieco starsze, a bardzo aktualne pozycje.

  1. „Factfulness” – Hans Rosling

Nasze zestawienie otwieramy znaną książką, która w Polsce ukazała się pod koniec 2018 roku. Jej wiele mówiący podtytuł brzmi: „Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą?”. Hans Rosling był szwedzkim profesorem zdrowia publicznego oraz założycielem fundacji Gapminder, zajmującej się popularyzacją edukacji opartej na faktach. W swoich wystąpieniach TED oraz właśnie w tej książce udowadnia, że to, co w większości myślimy o świecie… nie ma pokrycia w faktycznych danych.

Jeżeli więc lubisz powtarzać, że „lepiej już było” albo „świat schodzi na psy”, to po tej lekturze przeżyjesz spore zaskoczenie. Poznasz też 10 czynników, które pomogą Ci postrzegać rzeczywistość bardziej adekwatnie. Oczywiście nadal istnieją palące globalne problemy do rozwiązania, jednak gdy spojrzeć na skalę… cóż, powiemy tylko, że jeśli szukasz książki na poprawę nastroju, „Factfulness” powinien być Twoim pierwszym wyborem.

| 5 wykładów TED, które motywują do działania

  1. „Statystycznie rzecz biorąc” – Janina Bąk

Janiny Daily chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Być może znasz jej teksty z łamów Pracuj.pl albo pamiętasz jej webinary z cyklu Domówka. Wydana w zeszłym roku książka „Statystycznie rzecz biorąc” dostarczy Ci narzędzi do tego, by podchodzić do medialnych doniesień (i social mediowych rewelacji) z ograniczonym zaufaniem, zawsze mówić „sprawdzam”, stawiać pytania, podawać w wątpliwość dowody anegdotyczne, umiejętnie czytać wykresy, wreszcie – odrzucać szkodliwe informacje, które nie mają potwierdzenia w nauce. A przy okazji, jak to u Janiny, jest to po prostu bardzo zabawna lektura – na pewno poprawi Ci humor po ciężkim dniu pracy. Na zdrowie!

| Kiedy wzywać statystyczną policję? Trzy sposoby na to, by nie dać się oszukać gazetowym nagłówkom

  1. „Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości” – Rebecca Solnit

Na początku pandemii Wydawnictwo Karakter w geście narodowej solidarności udostępniło tę książkę do pobrania bezpłatnie, uznając, że w trudnych czasach po prostu każdy powinien ją przeczytać. Czy może być lepsza rekomendacja książki podnoszącej na duchu w dobie koronawirusa?

Lektura rzeczywiście buduje wiarę w to, że konsekwentnym działaniem możemy zmienić świat – zobaczysz na przykładach, w jak wielu z pozoru beznadziejnych przypadkach w historii to się udało. Choć zmiana nieraz wykluwa się długo, to wystarczy drobne zdarzenie lub jednostkowa postawa, aby upragniony przewrót ruszył jak lawina. Warto mieć to w głowie w odniesieniu nie tylko do globalnych wyzwań naszych czasów, lecz także do swojej sytuacji osobistej i zawodowej.

| Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

  1. „Nowa psychologia sukcesu” – Carol Dweck

Taki tytuł jednych przyciąga, innych odrzuca, ale jeśli należysz do tej drugiej grupy, spieszymy Cię uspokoić – zbadaliśmy sprawę organoleptycznie i bynajmniej nie jest to dzieło spod znaku „jesteś zwycięzcą”. Chociaż… dowiesz się z tej książki takich rzeczy, które mogą wywrócić Twoją zaplanowaną karierę i życie do góry nogami – oczywiście w pozytywnym sensie.

Autorka, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanforda, w swoich badaniach wzięła pod lupę jeden konkretny wymiar naszego życia poznawczego: nastawienie na rozwój albo na trwałość. Innymi słowy – wierzysz w talent czy w trening? Nie chcemy zdradzać za dużo, ale jeśli do tej pory myślałeś, że np. jakaś ścieżka kariery jest nie dla Ciebie, bo nie masz wybitnych zdolności w tym kierunku, albo że istnieje idealny związek, nad którym nie trzeba pracować, to mamy dobrą wiadomość – źle myślałeś.

| 8 książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym

  1. „Esencjalista. Mniej, ale lepiej” – Greg McKeown

Pozostajemy w temacie sukcesu zawodowego. Jeśli czujesz, że coś Cię w pracy uwiera, ale nie do końca wiesz co, próbujesz ogarniać sto rzeczy naraz, jesteś wiecznie zajęty, ale niezbyt produktywny, łatwo padasz ofiarą spychologii kolegów, a kariera zamiast satysfakcji przynosi Ci frustrację i przepracowanie – ta książka nauczy Cię, jak ustalać priorytety i na czym się skupiać. Czy to mieści się w kategorii „książki na poprawę humoru”? Sprawdź sam.

| 5 inspirujących wykładów TED o zarządzaniu czasem

  1. „Netflix. To się nigdy nie uda” – Marc Randolph

Nowość wydawnicza zeszłego roku, który okazał się całkiem wdzięcznym momentem na taką publikację, jako że wzrosła liczba czytelników spragnionych książek podnoszących na duchu. Dzięki tej lekturze nie tylko poznasz kulturę pracy w start-upie, lecz także dowiesz się, z jakich opresji musiał wychodzić ten dzisiejszy love brand na swojej wieloletniej drodze do sukcesu. Kto lubi takie emocjonujące lekcje biznesu z pierwszej ręki i dowody na to, ile znaczą upór, wiara i determinacja w dążeniu do celu, będzie usatysfakcjonowany. Jeśli się zastanowić, ta książka pięknie pokazuje, że teorie z punktów 4 i 5 faktycznie działają.

| Droga do sukcesu bywa kręta – 8 historii znanych osób

  1. „Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei” – Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski

Rozmowy z psychologami, psychoterapeutami i etykiem na temat nadziei, lęku, bliskości, samotności i wpływu kwarantanny na psychikę. To książka wydana w czasie pandemii, poruszająca kwestie, z którymi każdy z nas obecnie się mierzy. Jeśli szukasz lekcji psychologii w bardzo przystępnym wydaniu, polecamy również wcześniejsze publikacje z tej serii: „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze”, „Wybieraj wystarczająco dobrze” i „Czując”.

| Izolacja – jak sobie z nią radzić?

  1. „Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska

Kolejna nowość wydawnicza zeszłego roku, o której z racji popularności samej autorki było dość głośno. Wciągamy ją na tę listę, ponieważ należy do tych książek podnoszących na duchu, które potrafią poruszyć pierwszy kamyczek w procesie zmian – czy to życiowych, czy zawodowych. Jeśli nie wierzysz, że czasem rzucenie ścieżki kariery u szczytu sukcesu i zaczęcie nowego życia po czterdziestce czy pięćdziesiątce może być jedynym dobrym wyborem, to tu znajdziesz dowód. Może akurat takiej inspiracji potrzebujesz?

| Jak sobie radzić z lękiem przed zmianą?

  1. „Sztuka życia według stoików” – Piotr Stankiewicz

Zachować słynny stoicki spokój w czasie największej burzy? Da się. Jeśli chcesz opanować tę sztukę, sięgnij po niepozorną i lekko już zapomnianą książkę Piotra Stankiewicza. Nauczysz się z niej, jak praktykować współczesny stoicyzm: jak uniezależnić swoje samopoczucie od tego, na co nie masz wpływu, nie poddawać się nieszczęściu, zachować opanowanie i racjonalne myślenie w każdych okolicznościach i po prostu – jak dobrze przeżyć życie.

To mądry poradnik dla osób, które z zasady nie czytają poradników, ale chciałyby zmienić swoje spojrzenie na świat albo potrzebują pomocy w trudnym momencie. Zasady stoicyzmu, mające wielowiekową tradycję, bezbłędnie sprawdzają się we współczesnych kontekstach zawodowych i prywatnych.

| Mindfulness i medytacja – jak pomogą Ci w pracy?

  1. „Mieszkaj po swojemu” – Kasia Sojka

Na koniec coś zupełnie przyziemnego, a mianowicie rzecz o… urządzaniu wnętrz i DIY. Odkąd jednak mieszkania zamieniliśmy w biura i spędzamy w nich niemal 24 h na dobę, ich wygląd i wyposażenie nabrały kluczowego znaczenia dla jakości naszej pracy. To, w jakim otoczeniu wykonujemy obowiązki zawodowe, ma niebagatelny wpływ na nasz komfort, kreatywność, efektywność i ogólne samopoczucie.

Jeśli czujesz, że w Twoim home office przydałyby się zmiany, zajrzyj do wydanej pod koniec 2020 roku książki Kasi Sojki, autorki bloga „Piąty pokój”. Dowiesz się, jak sprawić, by Twoje mieszkanie stało się… bardziej Twoje – przyjazne, wygodne i z charakterem, choć niekoniecznie jak z katalogu. A przy okazji – Kasia ma takie pióro i poczucie humoru, że „Mieszkaj po swojemu” po prostu nie mogło nie znaleźć się na liście książek na poprawę nastroju.

| Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

Oceń artykuł