Porady Życie zawodowe Chcesz przebierać w ofertach? Pracuj w sprzedaży!
01.08.2017

Chcesz przebierać w ofertach? Pracuj w sprzedaży!

01.08.2017
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Chcesz przebierac w ofertach Pracuj w sprzedazyJak pokazują dane Pracuj.pl, specjaliści ds. handlu i sprzedaży są na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników. Ogłoszenia do nich skierowane stanowią średnio 35% wszystkich ofert pracy w serwisie. Ale handlowiec handlowcowi nierówny! Sprawdzamy, gdzie specjaliści ci są najbardziej poszukiwani, na jakie benefity mogą liczyć, a przede wszystkim - ile zarobią i od czego będzie uzależniona wysokość ich pensji.

 

Bądź ekspertem w swojej branży

Na handlowców praca czeka w wielu branżach - począwszy od samego handlu i sprzedaży, gdzie ofert jest najwięcej, przez również bardzo często poszukujące tych pracowników bankowość, finanse i ubezpieczenia czy budownictwo i nieruchomości. Specjalistów w tej dziedzinie szukają też przemysł ciężki, lekki czy FMCG, a także tak wyspecjalizowane sektory jak IT.

 

Kto ma szansę na pracę w sprzedaży? Znajdą tu pracę nie tylko handlowcy z obszernymi CV, ale i osoby bez doświadczenia. Szczególnie cenieni są pracownicy znający się na danym zagadnieniu, którzy chcą się przebranżowić. Przykładowo - nawet jeśli nie masz doświadczenia sprzedażowego, ale praca w serwisie laptopów i innych urządzeń biurowych dała Ci sporą wiedzę o technologiach i sprzęcie, możesz być pożądanym kandydatem na sprzedawcę czy handlowca w sektorze komputerowym.

 

Bardzo mało jest kandydatów, którzy odnajdą się w każdej firmie, branży, specjalizacji. Pracodawca nie każdemu kandydatowi może zaproponować miejsce pracy, które z punktu widzenia jego doświadczenia, ale też umiejętności i osobowości będzie właściwe. Handlowców możemy podzielić na tych którzy mają doświadczenie w pracy z klientem B2B, B2C czy po prostu w sprzedaży bezpośredniej. Prócz tego pracodawcy poszukują osób znających konkretną branżę czy produkt. Często tak mocno wyspecjalizowanych kandydatów zwyczajnie brakuje. Pozostaje więc wybór spośród kandydatów bez doświadczenia - mówi Tomasz Słowikowski, Kierownik Regionalnego Biura Sprzedaży Pracuj.pl.

 

 

Kompetencje na wagę złota

Osoby, które doświadczenia nie mają, powinny posiadać pewne kompetencje, umożliwiające im skuteczną pracę w sprzedaży. W ofertach pracy najczęściej pojawia się wymaganie komunikatywności i umiejętności pracy z ludźmi, w tym budowania długotrwałych relacji - bez względu na branżę, sprzedaż to przede wszystkim praca z klientem. Mile widziane są także zdolności negocjacyjne, umiejętność prowadzenia prezentacji oraz prawo jazdy - to ostatnie jest kluczowe szczególnie w przypadku przedstawicieli handlowych czy medycznych.

 

Dobry handlowiec powinien także być zorientowany na cel - zazwyczaj co miesiąc będzie miał do zrealizowania konkretny target sprzedażowy. W tym zawodzie liczy się też samodzielność i umiejętność organizowania własnej pracy.

 

Doświadczeni handlowcy uważają, że wiele z wymaganych umiejętności można wyćwiczyć - jak chociażby prezentowanie klientowi zalet produktu czy organizacja pracy. Jedno jest jednak pewne - sprzedaż to nie specjalizacja dla odludków!

 

 

Zróżnicowane zarobki i benefity

W handlu i sprzedaży można stosunkowo szybko awansować i dobrze zarobić. Płace handlowców są jednak bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników - poza doświadczeniem liczy się także region czy branża, w której pracujemy, a także wielkość firmy. Jak wynika z danych serwisu http://zarobki.pracuj.pl lepiej płacą większe korporacje, a najlepiej można zarobić w tych województwach, w których deficyt na sprzedawców i handlowców jest największy - mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim. Z kolei najmniej handlowców poszukiwanych jest w województwach lubelskim i opolskim i tam zarobią oni najmniej. Specjalista ds. sprzedaży otrzyma wynagrodzenie w wysokości przeciętnie 4 300 zł brutto w województwie mazowieckim, ok. 3700 w wielkopolskim i o 100 zł mniej w dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim. W województwie lubelskim i opolskim jego pensja będzie nawet 1200 zł niższa w porównaniu do województwa mazowieckiego.

 

Nie bez znaczenia jest także kategoria produktowa - na przeciętne zarobki w wysokości 5 tys. zł brutto mogą liczyć handlowcy o specjalizacji inżynierskiej; niewiele mniej dostaną osoby zajmujące się kategorią IT i telekomunikacją. Najmniej zarobią pracownicy zajmujący się sprzedażą odzieży czy biżuterii oraz artykułów spożywczych.

 

Nieco inaczej kształtują się pensje przedstawicieli medycznych i handlowych. Przedstawiciele medyczni zarabiają przeciętnie powyżej 5 tys. zł brutto miesięcznie, zaś przedstawiciele handlowi - w zależności od wybranej kategorii - od 3800 do 5400 zł brutto.

 

Zdecydowanie wyższą pensję otrzymuje się na stanowiskach menedżerskich, choć tutaj także uzależniona jest ona od kategorii. Najwięcej zarobią kierownicy z obszarów takich jak farmacja i medycyna (przeciętnie 9600 zł brutto) oraz IT i telekomunikacja (9300 zł brutto). Menedżerowie mogą liczyć także na sowite premie - najlepszy kierownik raz na kwartał może otrzymać nawet 16 tys. zł.

 

Jeśli zdecydujesz się na pracę w handlu i sprzedaży, będziesz mógł też liczyć na benefity. Wg danych serwisu http://zarobki.pracuj.pl najpopularniejszym z nich jest prywatna opieka medyczna; na kolejnych miejscach plasują się ubezpieczenie na życie oraz dofinansowanie zajęć sportowych. Benefity mogą także zależeć od kategorii czy specjalizacji - przykładowo osoby zajmujące się obszarem odzieży, biżuterii i dodatków często otrzymują bony towarowe. Z kolei przedstawiciele handlowi mogą wykorzystywać służbowy samochód do celów prywatnych.

 

 

koty_linia_b_podwyzka_750x100

 

Źródło: raport Pracuj.pl „Handlowcy na rynku pracy”

Więcej informacji: http://media.pracuj.pl/17186-handlowcy-na-rynku-pracy

Oceń artykuł