Porady Życie zawodowe Chcesz pracować lepiej? Zrób sobie przerwę!
03.07.2018  | 3 min czytania

Chcesz pracować lepiej? Zrób sobie przerwę!

03.07.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Przygnieceni nadmiarem obowiązków, goniąc za zwiększeniem własnej produktywności, często zapominamy o z pozoru drobnej rzeczy, która może nam w wykonywaniu zawodowych zadań bardzo pomóc - dobrze wykorzystanej przerwie od pracy. Tymczasem eksperci podkreślają, że nie warto jej pomijać. Robienie przerw wpływa pozytywnie nie tylko na naszą efektywność czy skupienie, lecz także na samopoczucie, humor i zdrowie.

Wyrwać się z błędnego koła

Nie robisz przerw w pracy, bo jesteś zbyt zajęty. Twoja lista zadań na dzisiaj pęka w szwach, a Ty musisz wyjść punktualnie i jechać po dziecko do przedszkola. Dlatego przerwa to strata czasu. Wszyscy znamy takie sytuacje. Jednak badania pokazują, że w nawet bardzo zabieganym dniu wygospodarowanie kilku chwil na oderwanie się od pracy pomaga w szybszym i bardziej dokładnym wykonaniu zadań niż gdybyśmy siedzieli nad nimi bez przerwy. Dlatego z przynajmniej krótkich przerw nie warto rezygnować nawet jeśli pozornie nie mamy na nie czasu.

Przerwa w pracy jest bardzo ważna. Relaksujemy się, łapiemy oddech, zbieramy siły, aby znowu działać – komentuje Karolina Cwalina, coach PCC ICF / ECPC. - Żaden człowiek nie jest w stanie godzinami pracować w skupieniu, na pełnych obrotach. Tak się po prostu nie da.

Jak długa powinna być przerwa? Niektóre badania pokazują, że najlepsze wyniki daje praca w 90-minutowych blokach, oddzielona kilkunastominutowymi przerwami. Są także inne teorie - warto przetestować kilka z nich, aby odnaleźć rytm skupienia i odprężenia, który najbardziej nam odpowiada.

UWAGA! Przerwy reguluje także kodeks pracy.

Przerwa przerwie nierówna

No dobrze, decydujesz się na zrobienie przerwy, więc …. zapadasz się w fotelu na korytarzu z nosem w komórce, przeglądając zdjęcia kolegów z pracy na Instagramie. Nie tędy droga!

Patrzenie w monitor czy ekran telefonu to żadna przerwa – dodaje Karolina Cwalina. – Najlepiej wstać, przejść się, głęboko pooddychać, porozciągać się. Ważne, żeby zrobić coś innego, niż praca, którą wykonujemy, oderwać się na chwilę od obowiązków zawodowych. Pomóc mogą także aplikacje mobilne takie jak np. Calm, które uczą rozluźnienia, relaksu, prawidłowego oddechu.

Oto kilka pomysłów na przerwę, która doda Ci energii.

  1. Przerwa sportowa

Wyjdź na spacer. Wypożycz miejski rower albo pożycz od kolegi hulajnogę, na której dojeżdża do pracy. Jeśli pogoda wyjątkowo nie sprzyja, zaszyj się w salce konferencyjnej i porób przysiady, wykonaj kilka figur z jogi albo pobiegaj po schodach. Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, da Ci zastrzyk energii. To naprawdę działa!

  1. Przerwa towarzyska

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że kilkanaście minut spędzonych z fajnymi ludźmi od razu poprawia humor. Spotkaj się z nimi w biurowej kuchni na tradycyjnej kawie albo na krótkim spacerze poza biurem. Niespecjalnie dogadujesz się z ludźmi z pracy albo pracujesz w domu? Idź do najbliższej kawiarni i zagadaj do kogoś, kto samotnie pije kawę - nawet jeśli wymienicie tylko kilka zdań o pogodzie, taki kontakt może poprawić Ci nastrój.

  1. Przerwa gastronomiczna

Obiad przy biurku, połykany na chybcika między jednym mailem a drugim, nie jest ani przyjemny, ani zdrowy. Dlatego przerwę poświęć na niespieszny posiłek w kuchni czy pobliskiej knajpce - najlepiej w dobrym towarzystwie. O tym, co jeszcze zyskasz nie jedząc przy biurku, już zresztą pisaliśmy.

  1. Przerwa medytacyjna

A może spróbować medytacji? Jeśli kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z jednej z aplikacji mobilnych dla medytacyjnych nowicjuszy, prowadzących ich krok po kroku. Być może to nie dla Ciebie, ale możliwe też że medytacja stanie się Twoim sposobem na odprężenie. Warto spróbować!

  1. Przerwa muzyczna

O dobroczynnym działaniu muzyki napisano wiele - na pewno pomaga także w relaksie. Znajdź zaciszne miejsce i pozwól sobie na chwilę wsłuchać się w ulubione utwory, a przypływ energii albo relaks (w zależności od muzyki) masz gwarantowany!

Słuchaj muzyki i pracuj efektywniej

A jakie są Wasze pomysły na relaksującą przerwę od pracy?

Oceń artykuł