Porady Życie zawodowe Chcesz osiągnąć work-life balance? Uważaj na 7 pułapek
03.10.2018  | 4 min czytania

Chcesz osiągnąć work-life balance? Uważaj na 7 pułapek

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Perfekcjonizm lub brak umiejętności organizacyjnych – to przykładowe trudności, jakie możesz napotkać, gdy chcesz osiągnąć równowagę pomiędzy sferą osobistą i zawodową. Jeśli nauczysz się je pokonywać, osiągniesz spełnienie i nie zabraknie Ci energii do podejmowania nowych wyzwań.

Dlaczego równowaga jest ważna?

Praca ponad siły odbiera satysfakcję. Zajmowanie się sprawami prywatnymi w godzinach pracy również nie jest korzystne, ponieważ utrudnia wykonywanie obowiązków. Warto znaleźć „złoty środek”.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Droga do osiągnięcia work-life balance nie jest prosta. Przemierzając ją, możesz natrafić na pułapki, które w dłuższej perspektywie zniweczą Twoje wysiłki. Przede wszystkim uważaj na:

  • Chaotyczne działania

Uznałeś, że postarasz się lepiej organizować życie rodzinne i zawodowe, ale nie określiłeś, jakie cele chciałbyś osiągnąć? Ważne, żebyś ustalił, z czego konkretnie chcesz zrezygnować, jakim czynnościom chcesz poświęcić więcej czasu, jakie sytuacje eliminować lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania, a także co konkretnie możesz zrobić w danym dniu, tygodniu itd.

  • Trudności organizacyjne

Wykonując pracę zdalnie, osiągasz gorsze efekty niż wtedy, kiedy pracujesz w biurze? Nie potrafisz poradzić sobie z „rozpraszaczami”? Planuj swój czas tak, aby pokonać ten problem. Wyznacz granice - jeśli ustalisz, że pracujesz np. od 8 do 16 (i masz dwie przerwy), nie odrywaj się od obowiązków. Możesz także zmienić godziny pracy i działać wtedy, kiedy nikt ani nic nie będzie Ci przeszkadzać.

Praca zdalna – wady i zalety

  • Perfekcjonizm

Nie dajesz sobie prawa do popełniania błędów? To naturalne, że nie zawsze udaje się dokładnie i skrupulatnie zrealizować to, co było zaplanowane. Analizuj przyczyny porażek, ale ich nie rozpamiętuj. Wyciągnij wnioski i spróbuj kolejny raz. Pamiętaj, że nie da się być na sto procent zaangażowanym we wszystkie działania. Kluczowe jest więc ustalanie priorytetów i wybieranie tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Naucz się też prosić bliskich o pomoc i dbaj o dialog – to ważne, żeby dzielić się obowiązkami domowymi i okazywać sobie wsparcie.

  • Brak satysfakcji

Czy wygórowane ambicje nie odbierają Ci radości z działania? Chęć bycia najlepszym w każdej sferze uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji. Zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba odpuścić i np. poświęcić więcej czasu na sprawy rodzinne i odwrotnie.

  • Kłopoty z asertywnością

Czujesz, że w Twoim życiu brakuje równowagi, ale masz problem z odmawianiem innym osobom i rezygnacją z rzeczy, które zabierają dodatkowy czas? Postępujesz wbrew sobie i czujesz się niekomfortowo? Ćwicz asertywność. Naucz się mówić „nie” w kulturalny sposób, bez unoszenia się gniewem i atakowania rozmówcy. Przygotuj odpowiednie argumenty i ustal, co jest szczególnie ważne i pilne, a co jest niepotrzebne, działa na niekorzyść, zaburza równowagę.

  • Brak elastyczności

Podjęte działania nie przynoszą rezultatów, a Ty nie szukasz skuteczniejszych sposobów na osiągnięcie równowagi? Pamiętaj, że rozwiązania, które sprawdziły się w przypadku innych osób, niekoniecznie okażą się przydatne w Twojej sytuacji. Nie zniechęcaj się. Testuj, próbuj, szukaj własnej drogi oraz indywidualnie dopasowanych metod.

  • Słomiany zapał

Pojawiły się pierwsze niepowodzenia i zabrakło Ci motywacji do wprowadzenia zmian? Poszukiwanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym to trudny i czasochłonny proces. Mimo to warto poczekać na efekty.

Co pomaga zachować równowagę?

Odpoczynek jest tak samo ważny jak aktywność. Jeśli jesteś przemęczony, stajesz się nieefektywny. Aby nie tracić energii i pomysłów, celebruj dni świąteczne wolne od pracy. Gdy odpoczywasz, zapomnij o obowiązkach i delektuj się czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pracujesz, skoncentruj się na zadaniach. Znajdź rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku.   

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł