Porady Życie zawodowe Branże, w których znajdziesz pracę
08.08.2013

Branże, w których znajdziesz pracę

08.08.2013
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

perspektywaZastanawialiśmy się niedawno na naszym blogu i fanapge’u, czy studia wyższe mają jeszcze dzisiaj sens. Wielu z Was sugerowało, że dużo zależy od kierunku, jaki wybieramy, a potem – zdobytego doświadczenia. Zapytaliśmy więc ekspertów rynku pracy, jacy specjaliści będą w ciągu kilku najbliższych lat najbardziej pożądani. Jeśli planujecie przebranżowienie albo szukacie dopiero pomysłu na siebie w zawodowym życiu, zapraszamy do lektury!

Jaki zawód na 100% będzie na topie przez najbliższe kilka lat? Na to pytanie chyba nikt nie zna pewnej odpowiedzi. Eksperci od dawna podkreślają jedno – liczy się elastyczność, szybkie reagowanie na trendy rynkowe i umiejętność uczenia się nowych rzeczy. To dzisiaj cenniejsze niż wyuczony (często lata temu) fach czy dyplom nawet najlepszych studiów.

Chociaż przy szybko zmieniającym się świecie wskazywanie przyszłościowych zawodów jest zadaniem nieco karkołomnym, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują kilka branż, które przez najbliższych kilka lat będą potrzebowały wyspecjalizowanych pracowników.

1) W sieci nowych technologii

Szeroko pojęta branża internetowa i sektor nowoczesnych technologii przeżywa dynamiczny rozkwit i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja szybko się zmieniła. Eksperci jednym tchem wymieniają takie specjalizacje, jak: e-commerce, media społecznościowe, geolokalizacja, Big Data, informatyka śledcza, Cloud Computing, Near Field Communication, ale pracy z pewnością nie zabraknie również dla programistów, których deficyt pracodawcy odczuwają już od kilku lat. Tylko w samym portalu Pracuj.pl jest dla nich obecnie ponad 2,6 tys. aktualnych ofert. Najprawdopodobniej branża ta będzie potrzebowała kolejnych specjalistów od nowych rozwiązań, które dzisiaj dopiero powstają.

2) Słowa, słowa, słowa

Czy humaniści odchodzą już zupełnie do lamusa? Media co i raz przytaczają dramatyczne historie bezrobotnych po studiach humanistycznych, jednak eksperci rynku pracy nie są aż tak pesymistyczni. Komunikacja w Internecie (a więc sferze, która dynamicznie się rozwija – patrz punkt 1) opiera się wciąż w dużej mierze na słowie pisanym, a płynne nim władanie jest wciąż w cenie. Marketingowe rozwiązania coraz częściej opierają się na ciekawych treściach, których w sieci – w tym w mediach społecznościowych - poszukują internauci. Firmy zatrudniają więc, i w najbliższym czasie będą zatrudniać, copywriterów czy community managerów, którzy potrafią sprawnie komunikować się w Internecie.

3) Zawsze do usług

Coraz bardziej cenimy swój czas, dlatego w najbliższej przyszłości w cenie będą zawody związane z szeroko pojętymi usługami. Ma to związek z potrzebą organizacji życia prywatnego – stąd na przykład rosnąca popularność zawodów takich jak wedding planner czy architekt wnętrz, a także firmowego – tutaj jako przykład można podać rozwijające się centra usług wspólnych, które zapewniają zewnętrzne rozwiązania z obszaru finansów czy zarządzania personelem.

W naszej dyskusji na Facebooku jako zawód przyszłości bardzo często podawaliście opiekuna osób starszych – z taką diagnozą zgodziliby się eksperci, którzy razem z nim wśród przyszłościowych zwodów umieszczają fizjoterapeutów. Również inne zawody związane z postępem cywilizacyjnym i medycyną mają szansę dalej się rozwijać – będziemy potrzebować genetyków, psychoterapeutów czy dietetyków.

4) Nieśmiertelny jak handel

Im więcej na rynku produktów i usług, tym ważniejsze, by je potrafić sprzedać. Dlatego w najbliższym czasie zapotrzebowanie na dobrych handlowców nie będzie spadać – wciąż królują oni bowiem w rankingach najbardziej poszukiwanych zawodów. Co będzie liczyło się w tej profesji? Jak w wielu innych, obeznanie z nowymi technologiami, które będą coraz częściej towarzyszyć handlowcowi w pracy.

Na jaki zawód warto Waszym zdaniem postawić dzisiaj? Jakie studia byście dzisiaj wybrali, aby zagwarantować sobie dobrą pracę? Piszcie w komentarzach!

Sprawdź, jakie oferty pracy z Twojej branży znajdziesz na Pracuj.pl!

Oceń artykuł