Porady Życie zawodowe Bolą Cię plecy? Oto 6 szybkich ćwiczeń do wykonania w pracy
09.01.2018  | 5 min czytania

Bolą Cię plecy? Oto 6 szybkich ćwiczeń do wykonania w pracy

09.01.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Od dobrych kilku miesięcy mobilizujesz się, żeby pójść na siłownię albo pobiegać, rzadko masz czas nawet na spacer, a tymczasem praca przy biurku daje Ci się we znaki? Po całym dniu przy komputerze odczuwasz sztywność karku, bóle pleców i szyi?  Jeśli to Cię pocieszy, nie jesteś sam. Siedząca praca i tryb życia, w którym mamy zdecydowanie za mało ruchu, sprawiają, że coraz więcej nawet bardzo młodych osób zmaga się z tego typu problemami. Dlatego eksperci radzą wykorzystywać każdą krótką przerwę w pracy i … ćwiczyć w biurze!

Oto przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonać w biurze.

Pamiętaj! Zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, że nie masz do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli dolegliwości nasilają się lub dzieje się coś niepokojącego, skonsultuj się z lekarzem.

Przy biurku

Nawet nie wstając od biurka (chociaż do tego gorąco zachęcamy!), można wykonać kilka dyskretnych ćwiczeń, które przyniosą ulgę spiętym plecom, szyi czy nadgarstkom.

  1. Rozluźnij szyję

Wyprostuj się, ściągnij łopatki, pochyl głowę do piersi i powoli zataczaj nią łuk - od jednego ramienia do drugiego. Następnie wyprostuj głowę i niespiesznie przechylaj ją do każdego z ramion, rozciągając boczną część szyi.

  1. Rozciągnij klatkę piersiową

Usiądź prosto, wyciągnij przed siebie ręce i złap się za dłonie, a następnie schowaj głowę między ramionami i wygnij górną część pleców do tyłu, ciągnąc jednocześnie połączonymi rękami do przodu. Następnie wyprostuj się, przenieś ręce za siebie, złącz je i wypnij do przodu klatkę piersiową.

  1. Daj odpocząć nadgarstkom

Wyciągnij przed siebie rękę spodem dłoni do góry i zegnij nadgarstek w dół. Przeciwną dłonią złap za palce i delikatnie ciągnij do siebie, aby poczuć rozciąganie w nadgarstku i przedramieniu. To samo ćwiczenie powtórz z drugą ręką.

  1. Rozluźnij plecy

Usiądź prosto, następnie połóż prawą rękę na lewym kolanie i skręć tułów w lewo, układając lewą dłoń na krześle za sobą. Pozostań w skręcie kilka sekund. Potem wyprostuj się i wykonaj skręt w drugą stronę.

W salce konferencyjnej

Jeśli masz w biurze salkę konferencyjną, chillout-room czy kuchnię, w której nie kręcą się tłumy albo po prostu pracujesz w niewielkim pokoju, w którym nikomu nie będziesz przeszkadzać, wykorzystaj to i wykonaj codziennie kilka prostych ćwiczeń.

  1. Zrób koci grzbiet na stojąco

Stań w rozkroku,  pochyl się do przodu, ugnij kolana i ułóż dłonie na udach, tak aby palce skierowane były do wewnątrz. Powoli wyginaj plecy na zmianę w górę i w dół; robiąc przynajmniej 10 powtórzeń.

  1. Rozciągnij plecy i klatkę piersiową

Stań w rozkroku w odległości wyciągniętych rąk od stołu albo biurka. Pochyl się do przodu i połóż dłonie na blacie, opuszczając głowę w dół (Twoje ciało powinno być zgięte w pasie mniej więcej pod kątem prostym). Wyprostuj plecy, ściągnij ramiona do tyłu i staraj się schodzić klatką piersiową coraz niżej. Pozostań w tej pozycji kilkadziesiąt sekund.

Zobacz, jak pomóc swoim plecom w pracy >>

Poza ćwiczeniami warto pamiętać o kilku prostych pomysłach, dzięki których będziesz mieć więcej ruchu na co dzień:

  • Wstań od biurka. Po prostu.

Idź do kuchni po wodę albo przejdź się korytarzem, wyglądając przez okno. Jeśli masz więcej czasu, wyjdź na powietrze. A może zaproponujesz współpracownikowi spotkanie chodzone (w formie spaceru) zamiast burzy mózgów w dusznej salce konferencyjnej?

  • Wejdź po schodach

Jeśli Twoja firma mieści się na piętrze, przynajmniej raz dziennie zrezygnuj z windy i wejdź po schodach. Jeżeli musiałbyś pokonać kilka czy kilkanaście pięter, zacznij od przejścia dwóch z nich. Co tydzień możesz zwiększać liczbę schodów, które pokonujesz piechotą. Kto wie, może za jakiś czas wejdziesz na 10 piętro?

  • Wysiądź przystanek wcześniej albo zrezygnuj z codziennych dojazdów samochodem

Jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem spod domu albo samochodem prosto z garażu, masz pewnie niewiele okazji do spacerów. Dlatego wyjdź z domu kilkanaście minut wcześniej i ostatni przystanek do pracy pokonaj piechotą. Dla posiadaczy własnych czterech kółek dobrym pomysłem jest urządzenie sobie od czasu do czasu prywatnego dnia bez samochodu - wtedy do pracy możemy jechać komunikacją miejską (będzie okazja do spaceru na przystanek) albo rowerem. I zdrowiej, i bardziej ekologicznie.

Twoja praca przyprawia Cię nie tylko o ból pleców? Pobierz aplikację Pracuj.pl i znajdź pracę, która doda Ci skrzydeł!

 Zobacz, co zamiast benefitów Szef zaproponował swoim pracownikom:

Oceń artykuł