Porady Życie zawodowe Body leasing - między etatem a outsourcingiem
06.09.2019  | 5 min czytania

Body leasing - między etatem a outsourcingiem

06.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Body leasing łączy w sobie pozorne sprzeczności - stabilność i elastyczność zatrudnienia. Specjaliści, zwłaszcza z branży IT, angażują się w nowe projekty i mają okazję pracować w różnych kulturach organizacyjnych. Korzystają ze wsparcia pośrednika, który przedstawia im oferty zatrudnienia, a nierzadko także pomaga w trakcie rekrutacji.  

IT – branża szerokich możliwości

W związku z dużym (i stale rosnącym) zapotrzebowaniem na programistów, testerów oraz innych specjalistów ds. IT firmy docierają do kandydatów na wiele sposobów, m.in. oferując ciekawe możliwości rozwoju zawodowego i elastyczność zatrudnienia. Osoby, które posiadają wiedzę i doświadczenie z zakresu nowoczesnych technologii, mogą związać się z konkretnym pracodawcą albo zdecydować się na freelancing i samodzielnie dobierać zlecenia. Istnieje również inne rozwiązanie, które znajduje się gdzieś pośrodku. 

Pracownik „na wynajem” – na czym to polega?

Body leasing to odmiana outsourcingu, forma pośrednia pomiędzy outsourcingiem a etatem. Przedsiębiorca, który korzysta z outsourcingu, powierza firmie zewnętrznej pełną odpowiedzialność za określony obszar. Body leasing ma nieco węższe znaczenie. „Wynajęty” specjalista, który posiada jasno określone kompetencje, angażuje się w projekt i postępuje zgodnie z konkretną procedurą przyjętą w trakcie jego realizacji. W jednym ze swoich podcastów Piotr Bucki wyjaśnia istotę tego zjawiska:

„Mamy (…) pracownika, który pracuje w firmie X. Ta firma będzie nazywana dostawcą czy też pośrednikiem. No i ta firma jest jakby płatnikiem - czy to pensji tego pracownika, czy wszystkich innych kosztów związanych z pracą (…) u dostawcy, z rozwojem tego pracownika itd. I ten pracownik jest delegowany do firmy Y (…), która jest klientem dostawcy.” 

Dalej Piotr Bucki tłumaczy, że klientowi zależy na tym, by zapłacić za czas pracownika, jednocześnie nie zajmując się formalnościami związanymi z zatrudnieniem (chodzi np. o kwestie udzielania urlopu, naliczania wynagrodzenia itp.)

Z reguły jest ustalana stawka godzinowa lub stawka dzienna i jest to jedyna opłata, jaką klient ponosi za tę pracę. Czas delegowania liczony jest w miesiącach, nawet latach. Rzadko spotykam się z tym, żeby to były tygodnie czy dni.    
- Piotr Bucki

Pracownik zawiera umowę z pośrednikiem (zwykle jest to umowa o pracę lub B2B), który „deleguje” go do konkretnych projektów.   

Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik

Jeśli specjalista posiada kompetencje, których oczekuje kontrahent, może podjąć pracę na rzecz danej firmy. Na rynku pracy występuje także zjawisko team leasingu. Polega ono na „wypożyczaniu” całych zespołów. Specjaliści mogą działać w zgranych teamach. 

10 zasad pracy w zespole

Co możesz zyskać za sprawą body leasingu?

Na body leasingu zyskuje każda ze stron. Klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych ze szkoleniem, budowaniem i utrzymaniem zespołu fachowców. Nie zajmuje się również stroną kadrowo-płacową. Profity, jakie otrzymuje pracownik, to m.in.:

  • Różnorodność

Za sprawą body leasingu możemy pracować w różnych zespołach i mieć styczność z osobami specjalizującymi się w innych dziedzinach/technologiach, z różnymi kulturami organizacyjnymi itd. Pozwala to nie tylko rozwijać umiejętności, ale również doprecyzować cele zawodowe i plany na przyszłość.  

  • Wsparcie i dodatkowe informacje na temat rekrutacji

Jak zapewnia Piotr Bucki w swoim podcaście, pośrednik reprezentuje interesy kandydata. Korzystając z body leasingu, otrzymujemy wsparcie. Możemy np. liczyć na to, że firma pośrednicząca podejmie współpracę wyłącznie z rzetelnymi klientami, którzy oferują atrakcyjne oferty zatrudnienia. Rozmawiając z pośrednikiem, dowiadujemy się więcej na temat rekrutacji i oczekiwań pracodawcy. Możemy uzyskać informację, jakie obszary rozwijać, żeby korzystniej się zaprezentować.

  • Elastyczność przy jednoczesnej stabilności zatrudnienia

Firmy, które pośredniczą w „wynajmie pracowników”, współpracują z wieloma klientami. To sprawia, że specjaliści zyskują szeroki wybór pomiędzy przedsiębiorstwami i projektami, stale gromadząc nowe doświadczenia zawodowe. Jednocześnie mogą liczyć na stabilność zatrudnienia. Zdarza się, że w trakcie przerw pomiędzy realizacją poszczególnych projektów pośrednik wypłaca pracownikowi wynagrodzenie. Mówi o tym Piotr Bucki w swoim podcaście.   

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

Ważne, by wybrać taką ofertę pracy, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Dzięki temu możemy zdobywać nowe kompetencje i realizować cele zawodowe. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł