Bezrobocie frykcyjne – czym jest i od czego zależy?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: Życie zawodowe

Bezrobocie frykcyjne występuje, gdy pracownik nie jest aktywny zawodowo, ponieważ poszukuje pracy w innej firmie lub w innym mieście. Bezrobocie frykcyjne jest niskie, jeśli kandydaci mają swobodny dostęp do informacji na temat wolnych miejsc pracy, a zatrudniający bez większych trudności docierają ze swoją ofertą do osób o odpowiednich kwalifikacjach.

Cechy bezrobocia frykcyjnego

Przerwanie aktywności zawodowej ze względu na urodzenie dziecka, poszukiwanie pierwszej pracy po ukończeniu studiów czy wyjazd do innego miasta i szukanie miejsca zatrudnienia na lokalnym rynku pracy – to przykładowe sytuacje, których wynikiem jest bezrobocie frykcyjne. Wśród jego najważniejszych cech wymienia się m.in.:

  • Powszechność

Przerwy pomiędzy zakończeniem nauki a rozpoczęciem pracy lub pomiędzy zakończeniem aktywności zawodowej w jednej firmie a podjęciem zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie nie są niczym nadzwyczajnym. Takie zjawisko występuje niezależnie od rodzaju gospodarki.  

  • Krótkotrwałość

Bezrobocie frykcyjne trwa zwykle nie dłużej niż 3 miesiące. Jest to czas potrzebny np. na aklimatyzację w nowym mieście lub na odnalezienie się na rynku pracy po zakończeniu studiów.   

  • Niskie koszty społeczne

Długotrwałe bezrobocie może powodować szereg negatywnych skutków, np. pogorszenie sytuacji ekonomicznej konkretnej osoby lub całej rodziny, depresję, bezradność itd. Bezrobocie frykcyjne nie wywołuje takich następstw. Krótką przerwę w karierze można wykorzystać efektywnie, np. zdobywając dodatkowe kwalifikacje lub odpoczywając.

Poziom bezrobocia frykcyjnego – kluczowe czynniki

Poziom bezrobocia frykcyjnego zależy m.in. od tego, jak szybko powstają nowe miejsca pracy. Duże znaczenie ma również komunikacja pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi zatrudnienia. Swobodny przepływ informacji jest możliwy m.in. dzięki serwisom z ogłoszeniami i ofertami pracy (np. Pracuj.pl) oraz dzięki inicjatywom typu targi pracy. Liczba osób poszukujących nowych miejsc zatrudnienia również wpływa na poziom bezrobocia frykcyjnego.

Oceń artykuł


Narzędzia