Będą zwalniać za siedzenie na Facebooku?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

 

1

Stracił robotę za samo zalogowanie się na Facebooka w czasie pracy; w dodatku z własnego telefonu. Tym przypadkiem żyły w zeszłym miesiącu brytyjskie media. Tymczasem kolejne badania wskazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może wręcz poprawiać produktywność pracowników. Jak więc jest z tym Facebookiem w pracy? Używać czy nie używać?

Pracownik firmy DVLA wyleciał za same zalogowanie się na Facebooka w czasie pracy – co więcej, użył do tego własnego telefonu. Nie był to zresztą pierwszy tego typu przypadek – już wcześniej firma zwalniała albo upominała osoby za nieodpowiednie komentarze na jej temat.

W Stanach często tego typu doniesienia dotyczą popularnego tam Twittera. Niefrasobliwym pracownikom zdarza się ujawnić tajemnice chlebodawcy albo zamieścić skargę na przełożonego – a od tego do wypowiedzenia wbrew pozorom droga niedaleka. Powstała nawet aplikacja „Fire me!” („Zwolnij mnie!”), która analizuje wpisy … w poszukiwaniu postów wyrażających nienawiść do pracy albo szefa! Apka wysyła nawet powiadomienia, jeśli uzna, że jesteś blisko przekroczenia granicy i utraty pracy – na przykład kiedy w Twoich postach słowa „zabić” i „szef” występują zbyt często obok siebie. Po co? Ma uświadomić użytkownikom społeczności, że wszystko co publikujemy, może być „użyte przeciwko nam”. Dosłownie.

Podobny motyw pojawia się coraz częście w kampaniach edukujących na temat ochrony danych w Internecie, zerknijcie na przykład na poniższy film:

Tymczasem społeczności odkrywają też przed przełożonymi swoją jasną stronę. Jak pokazuje ostatnie badanie Microsoftu, pracownicy uważają, że wchodzenie na Facebooka w czasie pracy … zwiększa ich produktywność! Robią to szczególnie osoby z młodszego pokolenia i to często wbrew zakazom pracodawcy. Argumentów za zezwoleniem użycia mediów społecznościowych w pracy jest znacznie więcej – od poprawy relacji w zespole po czerpanie inspiracji z zewnętrznych przykładów.

A jak jest u Was, możecie używać Facebooka w pracy? Jak wpływa na Waszą produktywność? Zapraszamy do dyskusji!


Oceń artykuł


Narzędzia