Porady Życie zawodowe Alfabet ukraiński i podstawowe zwroty po ukraińsku, które warto znać
11.07.2022  | 5 min czytania

Alfabet ukraiński i podstawowe zwroty po ukraińsku, które warto znać

11.07.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Masz w swoim zespole osoby z Ukrainy? Waszym wspólnym językiem komunikacji prawdopodobnie jest angielski lub polski. Jednak w czasie, gdy nasze narody tak bardzo się do siebie zbliżyły, warto zadać sobie nieco trudu i poznać podstawy ukraińskiego – a na początek choćby alfabet ukraiński, tak aby móc odczytać prosty nagłówek na plakacie czy post w social mediach. Jeśli ze szkoły pamiętasz co nieco cyrylicy, będzie Ci łatwiej. A jeżeli nigdy nie zdarzyło Ci się uczyć tego alfabetu? Skorzystaj z naszego artykułu! Oczywiście od znajomości liter do rozumienia języka droga jest bardzo długa – ale od czegoś przecież trzeba zacząć, więc do dzieła.

Co znajdziesz w artykule:

Alfabet ukraiński a polski – na początek kilka podobieństw
Alfabet ukraiński, krok 2 – nie daj się nabrać na podobną pisownię
Alfabet ukraiński – wymowa pozostałych liter
Wierszyki, „pasty”, proste teksty, czyli użyteczne materiały do nauki podstaw ukraińskiego
Język ukraiński – zwroty, które warto poznać na start

| Pomoc Polski dla Ukrainy – co możesz zrobić dla uchodźców?

Alfabet ukraiński a polski – na początek kilka podobieństw

Nie ma co ukrywać – alfabet ukraiński (czyli cyrylica ukraińska) wizualnie mocno różni się od alfabetu łacińskiego. Jest w nim sporo liter, które w niczym nie przypominają znaków znanych z tekstów polskich, jest trochę takich, które wyglądają „jak nasze”, ale czyta się je w inny sposób, ale jest wreszcie i część, którą można traktować jako wspólną – i od niej właśnie najlepiej zacząć zaznajamianie się z podstawami ukraińskiego. A więc w kolejności, w jakiej występują w alfabecie:

Alfabet ukraiński wymowa

Tu jeszcze ważna uwaga – alfabet ukraiński pisany nieco różni się od drukowanego. W odręcznym piśmie np. litera T będzie wyglądać inaczej niż w druku (przypomina trochę nasze M w kształcie takim jak kaligrafowaliśmy w podstawówce). Aby jednak nie utrudniać Ci sprawy, tutaj skupimy się tylko na literach z klawiatury.

| „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie” – jak rozmawiać o wojnie, by nie ranić?

Alfabet ukraiński, krok 2 – nie daj się nabrać na podobną pisownię

Pora na serię liter, które mogą sprawiać trochę problemów ze względu na pozorne podobieństwo do tych znanych z alfabetu łacińskiego:

Alfabet ukraiński wymowa

Alfabet ukraiński – wymowa pozostałych liter

Na koniec zostały nam litery o nieznanym dla użytkowników alfabetu łacińskiego kształcie – tych po prostu trzeba się nauczyć, ale przynajmniej nie czekają tu już żadne pułapki skojarzeniowe.

Alfabet ukraiński wymowa

To tyle teorii, pora przejść do ćwiczeń!

| Pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy – gdzie jej szukać?

Wierszyki, „pasty”, proste teksty, czyli użyteczne materiały do nauki podstaw ukraińskiego

Powyższy podział uwzględniający analogie i fałszywe podobieństwa w przekładaniu alfabetu ukraińskiego na polski wykorzystaliśmy nie przez przypadek. Jeśli należysz do miłośników twórczości memiarzy i innych internetowych śmieszków, pewnie nie umknęło Twojej uwadze, że jakiś czas temu sieć obiegła tzw. pasta* Malcolma XD, w której kultowy tekst o „starym, fanatyku wędkarstwa” przepisano w taki sposób, że w kolejnych akapitach podmieniano coraz więcej polskich liter na te z alfabetu ukraińskiego. Efekt był taki, że nim czytelnik się zorientował, zaczynał rozumieć cały polski tekst zapisany cyrylicą ukraińską. Dla tych, którym umknął ten koncept – pastę można przeczytać tutaj.

Osoby, które wolą uniknąć nieparlamentarnego języka, mogą zamiast tego poszukać w internecie analogicznych przykładów. Nam udało się znaleźć np. e-booka dla dzieci z takim wierszykiem:

Maмa Milenкi тaкi wierszyк wspoмinała:

„Maм мiodeк мniaм, мniaм!

Moтylкowi troszкę daм.

Może мrówce? Chyba nie!

Mrówкa niech мalinкę zje!”

Źródło: https://skillme.pl/produkt/alfabet-ukrainski/

A kiedy już to zrobi się dla Ciebie za łatwe, możesz zacząć ćwiczyć na prawdziwych przykładach! Polecamy nasze teksty z ukraińskiej zakładki Поради (czyli Porady), np. Транспорт у Польщі (o transporcie) albo Карта Поляка: що це? (o Karcie Polaka). Tu już wprawdzie bez aplikacji do tłumaczenia, pomocy osoby znającej ukraiński albo kursu językowego się nie obejdzie, ale do utrwalenia znajomości alfabetu ukraińskiego taka lektura będzie w sam raz.

| Studenci z Ukrainy – czy mogą kontynuować naukę w Polsce?

Język ukraiński – zwroty, które warto poznać na start

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych zwrotów po ukraińsku, które przydadzą Ci się, jeśli pracujesz z osobami z tego kraju i chcesz trochę zabłysnąć.

Proste zwroty po ukraińsku infografika

 

| Twój kolega lub koleżanka z Ukrainy idzie na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak możesz pomóc!

 

* Pasta to przypominający opowiadanie zabawny tekst kopiowany masowo przez użytkowników internetu (nazwa pochodzi od angielskich słów copypaste, czyli kopiuj–wklej).

Oceń artykuł