Porady Życie zawodowe Adopcja - jak o tym rozmawiać w firmie?
07.06.2019 | 5 min czytania

Adopcja - jak o tym rozmawiać w firmie?

07.06.2019 | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(2)

„A Ty czemu nie masz dzieci?” „Kiedy planujesz dziecko?”, „Nie chciałabyś mieć dzieci?” – tego typu pytania, zadawane zwłaszcza przez osoby, z którymi nie mamy bliskich relacji, potrafią wywołać zmieszanie, skrępowanie, czy nawet uczucie przykrości. Pracownik, który stara się o adopcję dziecka, również doświadcza rozmaitych emocji na myśl o tym, że będzie musiał poinformować firmę o swoich planach rodzicielskich. O tym, jak rozmawiać na tak delikatne sprawy prywatne, a także jaką postawę zachować, by okazać wsparcie, opowiada Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Śluby, zaręczyny, dzieci – to zupełnie naturalne, że prywatne tematy pojawiają się również w firmowych rozmowach. Jeśli jednak o plany macierzyńskie ciągle wypytywany jest ktoś, kto ma problemy zdrowotne, trudności z zajściem w ciążę itd., to dla takiej osoby komentarze, uwagi, niedyskretne pytania mogą być bolesne. Każde „A Ty kiedy będziesz mieć dziecko?” wywołuje wówczas przykrość.

Zwykle ludzie zadają takie pytania ze zwykłej ciekawości. Kieruje nimi dobra wola, ale często nie mają świadomości, jak ważne w takich kwestiach jest wyczucie i takt. Nie musimy się jednak z niczego tłumaczyć. Taki naturalny wstyd, chęć zachowania tylko dla siebie pewnych informacji, związanych z prywatną sferą, jest z punktu widzenia psychologii zdrowym objawem.
- Izabela Kielczyk, psycholog biznesu

Kiedy powiedzieć?

Gdy pracownik/pracownica decyduje się na adopcję dziecka, to temat ten również pojawia się w sferze zawodowej. Jak zaznacza Izabela Kielczyk, nie jest to wyłącznie kwestia prywatna, ponieważ należy poinformować o adopcji swojego pracodawcę. Niezwykle ważna jest w takiej sytuacji postawa przełożonego i współpracowników.

Osoby, które podjęły decyzję o adopcji, zastanawiają się, kiedy powiedzieć o tym szefowi. Trudno jednoznacznie ocenić, jaki moment będzie najlepszy. Często jest tak, że pracodawca dowiaduje się o tym w toku procedur adopcyjnych, gdy pracownik występuje o opinię z zakładu pracy potrzebną do ośrodka adopcyjnego.
- Izabela Kielczyk

Jak zauważa psycholog, kobiety-pracownice często obawiają się, jakie reakcje wywoła taka informacja, jak będzie wyglądać ich przyszła pozycja w firmie. A więc są to odczucia podobne do tych, które mają kobiety będące w ciąży. Warto przygotować się do spotkania z szefem tak, by móc na spokojnie wyjaśnić, jak wyobrażamy sobie nasze dalsze obowiązki, obecność w firmie itd. – czy będziemy potrzebować dodatkowego urlopu, czy planujemy przerwę w pracy, a może zależy nam na zmianie grafiku albo mniejszym wymiarze czasu pracy. Należy więc wspólnie omówić i poukładać od strony organizacyjnej kwestię obowiązków służbowych.

Nie boisz się?

Co inni sobie pomyślą? Wiedzą, że nie mam dzieci, a tu nagle trzyletni syn? Jak zareagują, gdy usłyszą, że poszłam na urlop, żeby zajmować się niemowlakiem?

Osoby, które starają się o adopcję, muszą przejść przez wiele własnych wątpliwości i obaw. Jedna z nich dotyczy reakcji otoczenia.
- Izabela Kielczyk

Jak podkreśla psycholog, bardzo ważne jest przełamanie stereotypów zarówno na poziomie osobistym, jak i wewnątrz organizacji. Wchodząc w czyjąś sferę prywatną, należy zachować dużo delikatności i taktu. Nie na miejscu będzie wypytywanie o szczegóły i drążenie tematu, jeśli ktoś nie ma ochoty na głębszą rozmowę. Warto też zachować dla siebie swoje osądy, opinie, uprzedzenia, subiektywne wrażenia. Raniące będą komentarze w stylu: „Nie boisz się adoptować? Przecież nie wiesz, kim byli jego rodzice? A jak wychowasz mordercę albo pijaka?”, „ Ja bym się na coś takiego nie zdecydowała”, „Jak Ty sobie dasz radę?” albo „Podziwiam. W tym wieku! Ja bym już nie miała siły”. Nawet jeśli taki jest nasz punkt widzenia, to nie powinniśmy dzielić się nim z osobą, która doświadcza radości, nadziei, szczęścia z powodu tego, że zostanie rodzicem, a jednocześnie jest pełna różnych obaw, martwi się, przeżywa. Izabela Kielczyk wyczula, by okazać szczere wsparcie i wrażliwość. Być może nasz współpracownik ma za sobą różne trudne przejścia – choroby, długoletnie staranie się o dziecko, poronienia. Decyzja o adopcji być może nie należała do łatwych. Należy ją uszanować i nie odbierać radości.

Sami decydujemy, co i w jakim zakresie chcemy powiedzieć współpracownikom. Jeśli spotykamy się z bolesnymi komentarzami, możemy wprost, asertywnie odpowiedzieć, że sobie tego nie życzymy, że nie są to dla nas miłe i przyjemne słowa. Mamy do tego prawo.
- Izabela Kielczyk
Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł