Porady Życie zawodowe 9 typów szefów. Sprawdź, kogo możesz spotkać na swojej drodze
04.10.2016  | 5 min czytania

9 typów szefów. Sprawdź, kogo możesz spotkać na swojej drodze

04.10.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

W czasie kariery zawodowej masz okazje spotkać na swojej drodze kilku, a nawet kilkunastu przełożonych. Chcesz wiedzieć, na kogo możesz trafić? Pokusiliśmy się o krótkie zestawienie.

Przez ponad 20 lat mojej kariery zawodowej widziałam już chyba wszystko – śmieje się Krystyna, starsza księgowa w międzynarodowej korporacji.

Miałam szefa, który każde spotkanie zaczynał od innej złotej myśli, takiego, który bez mrugnięcia okiem przypisywał sobie sukcesy swoich podwładnych i dobrego kumpla, z którym wspólnie z zespołem regularnie spotykaliśmy się na turniejach badmintona. Dlatego dzisiaj jestem pewna jednego: nie ma dwóch takich samych szefów. Każdy jest wyjątkowy – dodaje.

Kogo możesz spotkać na swojej drodze? Oto kilka popularnych typów szefów:

1. Typ PAULO COHELO

To niespełniony filozof. Każde spotkanie zaczyna lub kończy mądrością życiową, która jest co najwyżej nic nie wnoszącym do rozmowy frazesem. Jego maile są długie niczym epopeje, a komentarze podczas spotkań sprawiają, że nawet najwytrwalsi uczestnicy zapadają w zimowy sen. Będąc w jego zespole należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

2. Typ ZŁODZIEJASZKA

Specjalizuje się w kradzieży… sukcesów. Z łatwością przywłaszczy sobie każdy dobry pomysł, stanie się koordynatorem udanego projektu oraz ojcem wprowadzonej innowacji. Zawsze pierwszy, by uścisnąć rękę Prezesa i odebrać nagrodę z rąk członka zarządu. Znajdzie dla Ciebie czas, tylko wtedy jeśli realizowane przez Ciebie zadanie ma bezpośrednie przełożenie na biznes. W innym przypadku… musisz liczyć na siebie.

3. Typ ZOSI SAMOSI

Niezależnie do tego jak dużym zespołem zarządza, wszystko najlepiej robi sam. Jego podwładni wykonują przede wszystkim zadania operacyjne.  Współpracując z typem Zosi Samosi i próbując przemycić własne inicjatywy trzeba wykazać się nie lada sprytem i zdolnościami dyplomatycznymi. Głównym decydentem i pomysłodawcą wszystkich działań jest on.

4. Typ DUCHA

Wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie wiedział. Swój czas spędza głównie na spotkaniach i służbowych lunchach poza biurem. Ten typ jest tak zajęty i zabiegany, że rzadko odpowiada na maile, telefony i smsy. Jeśli masz szczęście, uda Ci się z nim porozmawiać w biegu pomiędzy kolejnymi spotkaniami.

5. Typ KUMPLA

Zorganizuje zespołowe wyjście do kina, restauracji czy na gokarty. Za wszelką cenę będzie chciał zmniejszyć dystans pomiędzy nim a zespołem. Uwaga! Kumpel może niebezpiecznie dążyć do zbytniego spoufalenia i bardziej interesować się Twoim życiem prywatnym niż koncentrować się na wsparciu zawodowym.

6. Typ CHORĄGIEWKI

Na spotkaniu z Tobą obieca Ci awans, by z łatwością zwolnić Cię, gdy szefostwo zgłosi konieczność redukcji zatrudnienia. Trudny w obejściu. Tak naprawdę, nigdy nie jesteś pewien czego się po nim spodziewać.

7 .Typ NAUCZYCIELA

Nowy projekt? Sytuacja kryzysowa? Konflikt w zespole? Szef nauczyciel zawsze ma dla Ciebie dobrą radę, albo rekomendację książki, którą warto przeczytać. To prawdziwa skarbnica wiedzy i kopalnia anegdot. Możesz się od niego sporo nauczyć.

8. Typ WIZJONERA

Uwielbia wdrażać nowe projekty, bo właśnie wtedy może określać ich dalekosiężne wizje i cele. Trzeba przyznać, że jest w tym dobry. Projektując nowe procesy, produkty, usługi potrafi porwać za sobą tłumy. Jego entuzjazm udziela się wszystkim.

9. Typ LIDERA

Zamiast ja, mówi my. Dokłada wszelkich starań, by motywować zespół do wspólnego dążenia do celu. Cieszy się ogromnym zaufaniem swoich współpracowników i walczy o nich i dla nich jak lew. Nigdy nie ucieka przed pracą. Zamiast wyręczać się młodszymi stażem pracy współpracownikami, będzie z uśmiechem i pokorą parzył kawę dla klientów, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. Bycie w jego zespole jest marzeniem każdego.

Typu swojego szefa nie zmienisz, ale możesz… zmienić szefa!

Zarejestruj się na Pracuj.pl i znajdź lepszą pracę.

linia_i_sprawdz_750x200

 

Którego szefa spotkaliście na swojej drodze?

 

Oceń artykuł