Porady Życie zawodowe 8 sygnałów, że Twoja praca jest toksyczna
03.10.2019  | 5 min czytania

8 sygnałów, że Twoja praca jest toksyczna

03.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Jeśli w miejscu, w którym pracujesz, problemy są zamiatane pod dywan, a maksyma „cel uświęca środki” znajduje się w powszechnym użyciu, masz solidne podstawy, by odczuwać zaniepokojenie. Mniej oczywiste, ale również alarmujące sygnały to na przykład malkontenctwo i słaba organizacja czasu.  

Pracujesz w firmie X i zaczyna towarzyszyć Ci coraz silniejsze przeświadczenie, że coś jest nie tak? Czujesz się niekomfortowo w towarzystwie współpracowników, ale nie potrafisz precyzyjnie określić, z czego to wynika? Sygnały, które powinny dać Ci do myślenia, to m.in.:

  • Brak komunikacji

Informacje, które powinny być powszechnie dostępne, są przekazywane wyłącznie wybranym pracownikom? A może ignorowanie tego, co mówią inne osoby, jest normą w miejscu, w którym pracujesz? Twój zwierzchnik nie udziela Ci informacji zwrotnej? Realizacja wspólnych celów staje się praktycznie niemożliwa, jeśli nie opiera się na dialogu. Mów przełożonym o tym, że przepływ informacji nie jest płynny. Możesz proponować zwoływanie zebrań, na których będą omawiane najważniejsze kwestie. Staraj się również zachowywać standardy komunikacji i konsekwentnie domagaj się tego od rozmówców.  

8 kroków do skutecznej komunikacji w firmie

  • Nieprzyjemne, a czasami wręcz agresywne zachowania

Szef pozwala sobie na złośliwe uwagi pod adresem pracowników, a wulgarne słownictwo staje się normą? Mów głośno o tym, że takie zachowania Ci przeszkadzają. Ważne, by reagować na bieżąco, a więc wtedy, kiedy jesteś świadkiem niedopuszczalnych działań. Zasługujesz na szacunek i masz prawo go oczekiwać. 

  • Plotki

Jeśli w biurze znajdują się osoby, które poświęcają plotkowaniu wiele czasu i uwagi, atmosfera może stać się przytłaczająca. Warto dostosować metody radzenia sobie z plotkarzami do natężenia zjawiska. Możemy ignorować takie zachowania, doprowadzić do konfrontacji lub zwrócić się do przełożonego.  

5 taktyk, jak radzić sobie z plotkami w pracy

  • Niejasny podział ról, brak organizacji

Kierownikiem jest pracownik X, ale ważne sprawy załatwia się z pracownikiem Y, który nie zajmuje stanowiska menedżerskiego ani nie pełni funkcji lidera? A może wykonujesz zadania, które nie należą do zakresu Twoich obowiązków? Ważne, by pomagać współpracownikom, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście potrzebują Twojej pomocy, a Ty chcesz jej udzielić. 

  • Bezwzględna rywalizacja

Współzawodnictwo może motywować do wysiłku i pracy nad sobą, ale tylko pod warunkiem, że jest zdrowe i honorowe. Jeśli w firmie, w której pracujesz, dążenie do celu po trupach stanowi powszechną praktykę, masz powód do niepokoju. Warto rozmawiać z osobami, które nie grają uczciwie, a jeśli to nie przynosi rezultatów, można zwrócić się do zwierzchników.  

Rywalizacja – kiedy zaczyna wymykać się spod kontroli…

  • Brak zaufania

Szef stale kontroluje działania pracowników, nagradza osoby, które donoszą na innych, a nawet posuwa się do podsłuchiwania rozmów? Takie działania nie tylko są obraźliwe dla uczciwych pracowników, ale podsycają atmosferę strachu, zabijają kreatywność i zniechęcają do wykazywania jakiejkolwiek inicjatywy. Daj się poznać jako asertywna osoba, aby zmniejszyć lęk zwierzchnika. Możesz także wprost wyrazić swoje uczucia, poprosić o więcej zaufania i swoim postępowaniem dowieść, że na nie zasługujesz. 

  • Ignorowanie opinii pracowników

Twój zwierzchnik za wszelką cenę stara się postawić na swoim, nawet jeśli doskonale wie, że nie ma racji? Warto sprzeciwiać się takiemu zachowaniu, ponieważ może być ono szkodliwe nie tylko dla firmy, ale również dla Twojej kariery. Ważne, aby podwładni szanowali przełożonego, ale nie powinno się wymagać od nich ślepego posłuszeństwa. 

  • Niezdrowe relacje / brak relacji

Manipulowanie i wykorzystywanie – to zachowania, które zdecydowanie nie sprzyjają budowaniu zdrowych relacji. Należy sprzeciwiać się takim działaniom, na przykład upominając współpracowników lub zgłaszając problem przełożonemu. 

Warto bronić swoich granic, gdy funkcjonuje się w toksycznym środowisku. Jeśli zadbamy o własne bezpieczeństwo, możemy także działać na rzecz zmian i dążyć do wprowadzania zdrowych zasad współpracy. Może się jednak okazać, że jesteśmy bezsilni. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się zmiana pracy, np. za pośrednictwem portalu Pracuj.pl.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł