8 prostych sposobów, jak pracować wydajnie, kiedy lato w pełni

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

Tired businesswoman dreaming about holiday. Overwork conceptCiepło. Gorąco. Czasami wręcz żar leje się z nieba. Powieki stają się coraz cięższe od dusznego powietrza. Nie tylko powieki. Nogi, ręce. Cały człowiek czuje się jakiś taki ciężki… Znacie to? No i jak tutaj pracować? Co robić, żeby godziny nie przeciekały przez palce? Przedstawiamy 10 sposobów na zwiększenie efektywności latem.

 

1. Stwórz plan na kolejne dni i … urlop

Przygotuj na jutro listę rzeczy do zrobienia. Uporządkuj w głowie myśli – zastanów się, jakie sprawy będą priorytetowe, co jest pilne, a co może poczekać. W upalne dni możesz mieć poczucie, że wszystko się rozmywa, bo brakuje Ci sił. Robienie planów, notatek i podsumowań pomoże Ci lepiej organizować czas i ogarniać rzeczywistość.

Warto też w tym czasie zaplanować sobie urlop. Nawet jeśli wypada on za kilka tygodni, a nawet miesięcy, konkretny plan sprawi, że łatwiej będzie przetrwać lato lub jego część w biurze.

 

2. Zaczynaj od najważniejszych zadań

W pierwszych godzinach po przebudzeniu jesteśmy najbardziej efektywni, skupieni, szybcy, sprawni, pełni energii. Warto więc wykorzystać ten czas na kluczowe zadania. Z każdą kolejną godziną – gdy zmęczenie i rozkojarzenie rośnie – może być trudniej skoncentrować się na sto procent.

 

3. Poczekaj z mediami społecznościowymi

Z powodu, o którym mowa w punkcie 2. – lepiej nie zaczynać dnia od dodawania polubień, komentowania fotek i sprawdzania, co nowego na profilach społecznościowych. Zdjęcia Twoich znajomych, które robią sobie na pięknych plażach czy dalekich wycieczkach, z pewnością nie zmotywują Cię do pracy. Lepiej jeśli przegląd wakacyjnych fotek zrobisz wieczorem, kiedy sam już będziesz się relaksować – przynajmniej w parku czy na balkonie.

 

4. Zaczynaj wcześniej

Jeśli nie jesteś typem sowy i poranne wstawanie nie jest dla Ciebie zmorą – latem spróbuj wstawać jeszcze wcześniej. Rześkie poranki sprzyjają koncentracji, więc uda Ci się zrobić więcej. Jeśli masz możliwość, aby wcześniej iść do pracy, to zaoszczędzisz czas i duszne popołudnie będziesz mógł spędzić np. na basenie czy w parku.

 

5. Pracuj zdalnie

Jeżeli Twoja praca i pracodawca nie wymagają, żebyś codziennie pokonywał dalekie trasy albo stał w dusznych korkach – możesz pracować częściowo zdalnie. W upalne dni to spore udogodnienie. Podobnie jak elastyczny grafik i możliwość ustalania godzin pracy tak, aby nie odbiło się to właśnie na Twojej produktywności.

 

6. Zadbaj o dietę

Pamiętaj, aby w upalne dni pić dużo wody. Regularne nawadnianie organizmu to podstawa. W przeciwnym razie będziesz czuć się osłabiony, zmęczony, rozkojarzony i rozdrażniony. Zabieraj do pracy sezonowe owoce i warzywa. Możesz w domu przygotować orzeźwiające koktajle i lekkie sałatki, które weźmiesz ze sobą do biura. Jedz mniej, a częściej.

 

7. Rób przerwy i ćwicz

Godziny spędzone przy biurku mogą dać się we znaki szczególnie letnią porą. Opuchnięte nogi i obrzęki stóp to przypadłość niejednego pracownika. Aby usprawnić krążenie, rób sobie przerwy, najlepiej raz na godzinę. Wyjdź na dwór, a jeśli upał jest nie do zniesienia – przespaceruj się po biurze i zadbaj o gimnastykę. Wykonuj ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. Wystarczy, że kilka razy pokręcisz stopami w powietrzu, a już sobie pomożesz. Musisz jednak o tym pamiętać, nawet jeśli jesteś w wirze zadań i palących spraw.

 

8. Relaksuj się po pracy!

Spacer, basen, jazda na rolkach lub rowerze, a może jakaś inna aktywność fizyczna wieczorem, gdy słońce już trochę odpuści? Ruch jest bardzo potrzebny, zwłaszcza jeśli stale pracujesz przy biurku i komputerze. Po pracy zadbaj o relaks, a więc o to, co Tobie sprawia najwięcej radości i co faktycznie przynosi odprężenie. Dzięki temu następnego dnia wrócisz do pracy z większą energią.

 

A Wy jak radzicie sobie latem w pracy?

Oceń artykuł


Narzędzia