Porady Życie zawodowe 8 oznak, że nadszedł czas na zmianę pracy
01.09.2014 | 0 min czytania

8 oznak, że nadszedł czas na zmianę pracy

01.09.2014 | 0 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Fotolia_65235989_Subscription_XXL_1_lekkiKażdy moment jest dobry, żeby zrewidować swoją karierę. Robiąc to, być może dojdziesz do wniosku, że firma pod wieloma względami nie spełnia Twoich oczekiwań. A jeżeli dostrzeżesz poniższe symptomy, powinieneś poważnie pomyśleć o zmianie pracodawcy.

 

Decyzja o zmianie pracy rzadko kiedy przychodzi łatwo. Często podejmuje się ją jedynie na podstawie mglistych przesłanek i do końca nie jesteśmy przekonani, czy dobrze zrobiliśmy.

Zdarza się jednak, że znaków podpowiadających, iż dla dobra kariery powinniśmy zmienić miejsce pracy, jest zdecydowanie więcej.

 

Przedstawiamy 8 symptomów sygnalizujących, że powinniśmy poważnie pomyśleć o zmianie pracy. Pojawienie się któregoś z nich oczywiście nie oznacza, że należy natychmiast złożyć wypowiedzenie - zrobienie tego bez wcześniej analizy sytuacji na rynku pracy nie byłoby dobrym pomysłem. Ale jeśli zaobserwujesz kilka z nich, z całą pewnością powinieneś rozważyć zmianę pracodawcy.

 

1. Firma się Tobą nie interesuje

W takim samym stopniu, w jakim Ty masz służyć firmie, firma powinna służyć Tobie. Zadaniem dobrej organizacji jest zagwarantowania pracownikowi możliwość rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności, dodatkowych kompetencji i awansu. Jeżeli firma nie interesuje się tym, jakie są Twoje cele, i nie wspiera Twojego planu rozwoju, prawdopodobnie nie jest to miejsce, z którym chciałbyś związać się na dłużej.

 

2. Zżera cię rutyna

Legendarny trener siatkarski Hubert Wagner mawiał, że stagnacja prowadzi do śmierci zespołu. Prawda ta sprawdza się nie tylko w sporcie. Jeżeli praca nie daje ci wyzwań, od dłuższego czasu zajmujesz się tymi samymi, niezbyt ciekawymi rzeczami, Twoja pensja i pozycja zawodowa pozostają bez zmian - to zły znak. Możesz oczywiście liczyć na to, że wkrótce to się zmieni - i niewykluczone, że tak się rzeczywiście stanie - ale sam fakt, że tego doświadczasz, zwykle nie najlepiej świadczy o Twojej firmie i niespecjalnie dobrze prognozuje na przyszłość.

 

3. Nie znosisz swojego szefa

Powodów, by nie lubić przełożonego, może być mnóstwo. Równie dobrze możesz za nim nie przepadać, ponieważ nie ma dla Ciebie czasu, nie interesuje się twoimi ambicjami zawodowymi i nie daje ci wsparcia, ale może być także niesprawiedliwym szefem, który pomimo twoich starań traktuje Cię jako pracownika niższej kategorii. W obu przypadkach musisz podjąć decyzję, czy wolisz czekać, aż główny hamulcowy Twojej kariery odejdzie z firmy lub zmieni stanowisko, czy też powinieneś zatroszczyć się o siebie, przechodząc do innej organizacji.

 

4. Ty i Twoja firma to dwa różne organizmy

Obszarów, w których Twoje wartości mogą rozmijać się z wartościami przedsiębiorstwa, w którym pracujesz, jest wiele. Może to się dziać chociażby w zakresie podejścia do etyki czy odpowiedzialności społecznej. Jeśli różnice są znaczne, jest mało prawdopodobne, że w dłuższej mierze będziesz się w tej firmie dobrze czuł. Za to całkiem możliwe, że zaobserwujesz, jak inne podejście do niektórych spraw poróżnia Ciebie i kolegów z pracy. Na dłuższą metę może to być bardzo męczące.

 

5. Firma stawia wyłącznie na ludzi z zewnątrz

Prawdopodobnie nie zauważysz tego od razu po przyjściu do firmy, ale z czasem może to się stać oczywiste. Jeśli przy awansach czy obsadzaniu nowych stanowisk Twój pracodawca nie sięga po pracowników z przedsiębiorstwa, lecz rekrutuje wyłącznie ludzi z zewnątrz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje szanse na rozwój i awans zawodowy są mocno ograniczone. Możesz się o tym przekonać także na własnej skórze, kiedy kilkukrotnie zostaniesz pominięty przy wręczaniu awansów czy podwyżek, a Twoje pomysły będą zbywane milczeniem. To by oznaczało, że albo Ty nie jesteś doceniany w firmie, albo Twoja organizacja nie ma w zwyczaju promować swoich ludzi. Oba warianty dobrze nie wróżą.

 

6. Przedsiębiorstwo idzie na dno

Kapitan, owszem, nie powinien opuszczać statku jako pierwszy. Ale zwykłych marynarzy to nie dotyczy. Jeżeli w organizacji źle się dzieje, budżety są zmniejszane, płace zamrażane, pracowników ubywa, a szans na poprawę sytuacji nie widać, trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie, by w takim przedsiębiorstwie pozostać.

 

7. Zarabiasz mniej, niż powinieneś

Dzięki raportom płacowym (takim jak zarobki.pracuj.pl) łatwo można sprawdzić, jakie są średnie pensje w poszczególnych branżach i na konkretnych stanowiskach. Jeśli wiesz, że zarabiasz mniej niż Twoi odpowiednicy w innych firmach, powinieneś spróbować to zmienić. A jeżeli nie masz takiej możliwości w swojej organizacji, warto pomyśleć o zmianie pracodawcy na takiego, który będzie mógł sprostać Twoim oczekiwaniom finansowym.

 

8. Praca to dla Ciebie ciągły stres

Jeśli każdego dnia przed wyjściem do pracy czujesz ucisk w żołądku, a ulgę odczuwasz dopiero po wyjściu z biura, to znak, że należy pomyśleć o zmianie. Szczególnie gdy powodem nieustającego zdenerwowania są kontakty ze współpracownikami. Praca w takim napięciu zwykle nie daje żadnej satysfakcji. Dla własnego zdrowia powinno się jak najszybciej poszukać nowego pracodawcy.

 

Jak jest u Was, dostrzegacie u siebie któreś z symptomów? A może zdecydowaliście już, że czas na zmianę? 

Sprawdźcie aktualne oferty pracy!

14_750x200_kobieta_praca

 

Oceń artykuł