Porady Życie zawodowe 8 nietypowych pomysłów na świąteczną integrację
11.12.2017  | 5 min czytania

8 nietypowych pomysłów na świąteczną integrację

11.12.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

W wielu firmach przed świętami Bożego Narodzenia tradycją jest tak zwana pracownicza wigilia. W zależności od organizacji może być to skromny poczęstunek w sali konferencyjnej albo wystawna kolacja w hotelu, coraz częściej połączona z imprezą taneczną. To jednak nie jedyne pomysły na świąteczną integrację w pracy. Oto kilka mniej typowych koncepcji na świętowanie w zawodowym gronie. Która najbardziej przypadła Wam do gustu?

Co roku firmowa wigilia wygląda u nas tak samo - opowiada Kasia, która pracuje w warszawskiej agencji PR. - Spotykamy się w porze lunchu w salce konferencyjnej, a prezes składa wszystkim życzenia. Potem jemy pierogi, popijamy barszcz, a po godzinie wracamy do pracy. Nic specjalnego.

Tymczasem można inaczej. Sprawdziliśmy kilka bardziej oryginalnych pomysłów na wspólne świętowanie.

1.Firmowa loteria z prezentami

Pamiętacie mikołajki w szkole podstawowej? Tutaj koncepcja jest bardzo podobna. Ciągniemy losy i kupujemy prezent wylosowanej osobie. Czasami obowiązuje motyw przewodni - prezent ma być określonego koloru albo typu. Podarunki mogą być też własnoręcznie zrobione -  wtedy obowiązuje zasada “zrób to sam”. Przy takiej świątecznej integracji jest sporo zabawy, dużo śmiechu i poznawania ludzi, których do tej pory jedynie mijaliśmy na korytarzu. A komu się poszczęści, dostanie pierniczki własnoręcznie pieczone przez prezesa.

2. Wspólne lepienie pierogów

… albo przyrządzanie innych smakołyków pod okiem profesjonalnych kucharzy. Gotuje się zazwyczaj w parach albo zespołach, a dobra wiadomość jest taka, że wszystkie przyrządzone dania później się zjada. Nawet jeśli ktoś nie jest mistrzem patelni, będzie dobrze się bawił, bo potraw raczej zepsuć się nie da. Wystarczy lubić jeść - a kto nie lubi?

3. Wyjście do kina albo teatru

Zamiast wystawnej kolacji - uczta kulturalna. Jeśli firma nie jest zbyt duża, wspólne wyjście do kina na świąteczny (albo niekoniecznie) film lub wieczorne spotkanie w teatrze jest ciekawym pomysłem na przedświąteczną integrację. Na pewno to forma niezobowiązująca i sprawi ulgę tym, którzy nie lubią sztywnych świątecznych imprez i dzielenia się opłatkiem z dyrektorem.

4. Świąteczny wolontariat

Od dawna godnym naśladowania pomysłem jest wolontariat pracowniczy - idea ta wydaje się szczególnie trafiona przed Bożym Narodzeniem. Może być to zespołowe szykowanie paczek dla potrzebujących rodzin, przygotowanie dekoracji świątecznych do lokalnej świetlicy  albo odwiedziny w domu dziecka i czytanie bajek przy choince. Cześć firm wybiera taką formę świątecznej integracji, a pracownicy zwykle bardzo ją sobie chwalą - mogą wspólnie zrobić coś dobrego, a jednocześnie lepiej się poznać.

5. Escape room z motywem świątecznym

Modne ostatnio escape roomy w grudniu mają często dodatkową ofertę świąteczną. Wspólne rozwiązywanie zagadki skradzionych sań Mikołaja albo zaginionego renifera to dobra zabawa, a zespół, który upora się z zadaniami najszybciej i opuści pokój jako pierwszy, może dostać dodatkowo wór prezentów.

Sprawdź, czy integracja w pracy może być fajna >>

6. Mikołajkowe spotkanie z rodzinami

Coraz częściej firmy organizują tak zwane dni otwarte dla rodzin, kiedy dzieci mogą odwiedzić swoich rodziców w biurze, zobaczyć jak pracują i wziąć udział w grach i zabawach. To pomysł, z którego korzysta też część firm przed świętami - miejsce pracy na jeden dzień zamienia się w świąteczną krainę, jest Mikołaj, prezenty, a dla dzieci i rodziców – smakowity poczęstunek.

7. Kulig

Ta forma integracji zależy w dużej mierze od pogody, jeśli ta jednak dopisze, może okazać się niecodzienną alternatywą dla eleganckiej kolacji. Kulig najczęściej połączony jest z ogniskiem i gorącym poczęstunkiem po zakończeniu przejażdżki. W razie braku śniegu, organizatorzy proponują zazwyczaj przejażdżkę powozami, a także schronienie się w ogrzewanej chacie w razie deszczu.

8. Świąteczna gra miejska

Gry miejskie to także popularna forma integracji pracowników, a w grudniu mogą mieć one świąteczny charakter. Uczestnicy wcielają się w różne role według określonego scenariusza i mają do wykonania rozmaite zadania. Gra poprowadzona jest tak, aby jej tłem były świąteczne iluminacje głównych punktów miasta. Na koniec zazwyczaj na zmęczonych graczy czeka ciepła kolacja.

A jak wygląda świętowanie u Was w pracy?

Oceń artykuł