Porady Życie zawodowe Wigilia firmowa – pomysły na spotkanie świąteczne dla pracowników
01.12.2021  | 5 min czytania

Wigilia firmowa – pomysły na spotkanie świąteczne dla pracowników

01.12.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W wielu firmach przed świętami Bożego Narodzenia tradycją jest tak zwana wigilia pracownicza. Najczęściej odbywa się ona wśród zimowych dekoracji i z typowo świątecznym menu, jednak sposobów na zorganizowanie integracji może być sporo. Jeśli szukasz inspiracji, chcesz się dowiedzieć, co przygotować na wigilię firmową – stacjonarnie lub online – i jakie atrakcje zaproponować zespołowi, zapraszamy do lektury.

Co znajdziesz w artykule:

Wigilia pracownicza, czyli integracja w świątecznych nastrojach
Wigilia firmowa online nie musi być nudna!
Prezenty na wigilię firmową
Wigilie firmowe dla stęsknionych za tradycją
Nietypowa wigilia firmowa

| Wigilia firmowa – praktyczny poradnik savoir-vivre

Wigilia pracownicza, czyli integracja w świątecznych nastrojach

Święta to okazja nie tylko do spotkań rodzinnych. Firmy od lat traktują okres przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą jako szansę na integrację zespołu – spędzenie dnia lub wieczora w nieformalnej atmosferze i skupienie się na innych wartościach niż tylko praca. Wigilia firmowa (a na wiosnę tzw. jajeczko) daje pretekst, by porozmawiać zwłaszcza z członkami zespołu, z którymi nie pracuje się blisko na co dzień.

W czasach przed pandemią spotkanie świąteczne dla pracowników najczęściej miało formę albo poczęstunku w sali konferencyjnej, z oficjalnymi życzeniami składanymi przez prezesa bądź dyrektora działu, albo wieczornego wyjścia na kolację czy imprezę taneczną. O popularności wigilii firmowych najlepiej świadczył fakt, że w grudniu nieraz trudno było znaleźć restaurację, do której dałoby się wejść „z ulicy” – te najlepsze były wypełnione gośćmi z imprez zamkniętych.

Wigilia firmowa online nie musi być nudna!

Pierwszy rok pandemii, jak wiadomo, wymusił przeniesienie wigilijnej tradycji do internetu. Tej zimy część pracodawców prawdopodobnie również zdecyduje się na taką formę spotkania. Jak może ono wyglądać, żeby rzeczywiście udało się poczuć ducha wspólnoty i świąt?

Oprócz tradycyjnych życzeń można pokusić się o kreatywne podsumowanie roku – od strony biznesowej, ale nie tylko. Dział HR lub osoba koordynująca komunikację wewnętrzną w firmie może pozbierać od poszczególnych zespołów najważniejsze wspomnienia, sukcesy w projektach, zabawne historie czy nawet wpadki i stworzyć z nich pokaz slajdów w lekkim tonie. Takie nieformalne podsumowanie roku dobrze zbuduje poczucie „grania do jednej bramki”, a w większych firmach pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej o innych działach.

Jeśli pracodawca prowadzi działania CSR-owe, np. wspiera schroniska, włącza się w przygotowanie Szlachetnej Paczki czy przekazuje pieniądze na jakąś organizację pożytku publicznego, podczas spotkania świątecznego online warto o tym wspomnieć. To również dobry moment, by zachęcić pracowników do wspólnych działań wolontariackich czy zgłaszania pomysłów na usprawnienia w firmie (można stworzyć specjalny adres mailowy do zgłaszania inicjatyw oraz zapowiedzieć nagrody dla autorów najlepszych pomysłów).

| Razem, ale osobno – relacje na odległość podczas pracy zdalnej

Prezenty na wigilię firmową

Wigilia firmowa – online czy offline – nie może się obejść również bez drobnych upominków. Jeśli pracodawca decyduje się na zdalną formę integracji, może np. z odpowiednim wyprzedzeniem rozesłać do pracowników paczki świąteczne.

Pomysły na prezenty zależą tylko od kreatywności organizatora. Bardziej tradycyjnym wyborem będą mikołajkowe słodycze lub prepaidowe karty prezentowe do wybranego sklepu, ale jeśli integracja online ma być angażująca, można zdecydować się np. na butelkę dobrego wina – do wspólnego otwarcia podczas świątecznego spotkania – albo czapki mikołaja czy swetry w renifery.

| Co kupić szefowi na święta?

Wigilie firmowe dla stęsknionych za tradycją

Po rocznej przerwie spowodowanej lockdownem można już powrócić do organizacji spotkania świątecznego dla pracowników „w realu” – oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Z tej perspektywy tradycyjne wigilie firmowe (menu ze śledziem i pierogami, elegancki dress code i oficjalna przemowa prezesa), które dawniej niektórym mogły wydawać się sztampowe, nagle jawią się jako wytęskniona normalność. Być może więc w tym roku bardziej niż zwykle docenimy wigilię firmową w biurze lub w restauracji.

Jeśli pracodawca chce celebrować tę tradycję w pełni, nie powinien pomijać żadnego z typowych elementów, takich jak: eleganckie zaproszenie na spotkanie świąteczne, wspomniane już życzenia dla pracowników, bożonarodzeniowe dekoracje, potrawy oraz… nieśmiertelne Last Christmas. W mniejszych i dobrze zgranych zespołach atrakcją na wigilii firmowej może być też loteria mikołajkowa. A ponieważ potrzeba matką wynalazku, wymyślono już nawet specjalne aplikacje do losowania – przydadzą się, jeśli zespół na co dzień pracuje zdalnie lub hybrydowo.

| Mikołajki w pracy – upominki, spotkania, a może… podwyżka?

Nietypowa wigilia firmowa

Jeśli pracodawca decyduje się na zorganizowanie bożonarodzeniowej integracji w formie stacjonarnej, scenariusz świątecznego spotkania wcale nie musi zakładać typowego „śledzika”. Oto kilka alternatywnych pomysłów na wigilię firmową:

  1. Wspólne lepienie pierogów lub pieczenie pierników

Albo przyrządzanie innych smakołyków pod okiem profesjonalnych kucharzy. Podczas takiej kulinarnej integracji gotuje się zazwyczaj w parach albo w zespołach, a na koniec wszystkie przyrządzone dania można zjeść przy wspólnym stole. Nawet jeśli ktoś nie jest mistrzem patelni, podczas takiej wigilii pracowniczej na pewno będzie się dobrze bawił – w końcu kto nie lubi jeść w miłym towarzystwie?

  1. Wyjście do kina albo teatru

Zamiast wystawnej kolacji – uczta kulturalna? Czemu nie! Jeśli firma nie jest zbyt duża, wspólne wyjście do kina na świąteczny (albo niekoniecznie) film lub wieczorne oglądanie spektaklu teatralnego jest ciekawym pomysłem na grudniową integrację zastępującą tradycyjną wigilię firmową. Taka forma celebracji jest też mniej zobowiązująca, co na pewno sprawi ulgę tym, którzy nie lubią oficjalnych spotkań świątecznych.

  1. Świąteczny wolontariat

Ciekawym i godnym wdrożenia pomysłem jest wolontariat pracowniczy – idea ta wydaje się szczególnie trafiona przed Bożym Narodzeniem. Zespołowe szykowanie paczek dla potrzebujących rodzin, zbiórka dla lokalnego schroniska dla zwierząt czy odwiedziny w domu dziecka i czytanie bajek przy choince to tylko kilka pomysłów. Część firm wybiera właśnie taką formę świątecznej integracji, a pracownicy zwykle bardzo ją sobie chwalą – mogą wspólnie zrobić coś dobrego, a jednocześnie lepiej się poznać.

| Czy integracja w pracy może być fajna?

  1. Escape room z motywem świątecznym

Modne od kilku lat escape roomy w grudniu często wystawiały dodatkową ofertę świąteczną. Wspólne rozwiązywanie zagadki skradzionych sań Mikołaja albo zaginionego renifera to dobra zabawa – tak dobra, że w czasie pandemii postanowiono uruchomić również opcje online’owe! W ten sposób zespół może się integrować i rozwiązywać zadania, porozumiewając się np. przez Zooma lub inny firmowy komunikator. Dodatkowo może to być rywalizacja z nagrodami – zespół, który upora się z zadaniami najszybciej i opuści pokój jako pierwszy, może dostać wór prezentów.

  1. Kulig

Ta forma integracji zależy w dużej mierze od pogody, jeśli jednak aura dopisze, kulig może okazać się niecodzienną alternatywą dla eleganckiej kolacji. Przejażdżka najczęściej jest połączona z ogniskiem i gorącym poczęstunkiem. W razie braku śniegu organizatorzy proponują zazwyczaj jazdę powozami, a także schronienie się w ogrzewanej chacie w razie deszczu.

  1. Świąteczna gra miejska

Gry miejskie to także popularna forma integracji pracowników, a w grudniu mogą mieć one świąteczny charakter. Uczestnicy wcielają się w różne role według określonego scenariusza i mają do wykonania rozmaite zadania. Gra poprowadzona jest tak, aby jej tłem były świąteczne iluminacje głównych punktów miasta. Na koniec na zmęczonych graczy powinna czekać ciepła kolacja.

| 5 rzeczy, za które jedni kochają święta w pracy, a inni ich nienawidzą

Oceń artykuł