Często się spóźniasz i nie wykonujesz poleceń przełożonych? Jeśli tak, pracodawca ma prawo wręczyć Ci wypowiedzenie. W wyjątkowych przypadkach może zrobić to w trybie dyscyplinarnym.
Wypowiedzenie to jedna z najbardziej rygorystycznych form dyscyplinowania pracowników. Okoliczności, które uprawniają do podjęcia takiego kroku to np.:
- Kradzież
Uczciwość jest jedną z cech, które powinien posiadać pracownik. Jej brak skutkuje utratą zaufania i uniemożliwia dalszą współpracę. Zatrudniony, który dopuszcza się kradzieży, może ponieść konsekwencje karne.
- Ujawnienie tajemnicy służbowej
Obowiązek zachowania tajemnicy służbowej dotyczy m.in. policjantów i bankierów. Ujawnienie chronionych informacji może skutkować karą grzywny lub ograniczenia albo pozbawienia wolności.
- Wykonywanie obowiązków pod wpływem alkoholu itp.
Stawienie się w pracy pod wpływem środków odurzających stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego.
- Niezadowalające wyniki
Dopuszczalną przyczyną wypowiedzenia umowy jest również niska efektywność.
Normy pracy – jaką pełnią funkcję?
- Niedopełnienie obowiązków
Pracownik, który np. nie zachowuje porządku na swoim stanowisku i narusza przepisy BHP, również może zostać zwolniony.
- Spóźnienie
Notoryczne spóźnienia, które dezorganizują pracę zakładu, uzasadniają rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku sporadycznych spóźnień pracodawca może zastosować jedną z kar porządkowych lub wypowiedzieć umowę.
Co grozi za spóźnianie się do pracy?
- Ignorowanie poleceń
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma obowiązek przestrzegać poleceń zwierzchników. Karą za niesubordynację jest zwolnienie.
5 przypadków, kiedy nie trzeba wykonywać polecenia przełożonego
- Długotrwała absencja chorobowa
Rozwiązanie umowy może nastąpić również wtedy, gdy pracownik ze względu na zły stan zdrowia, nie wykonuje obowiązków co najmniej od 3 miesięcy.
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas choroby pracownika?
Nieobecność nieusprawiedliwiona a zwolnienie z pracy
Powodem wręczenia wypowiedzenia może być również nieobecność, która nie jest związana np. z nagłym zdarzeniem losowym czy chorobą, ale wynika ze złej woli lub rażącego niedbalstwa. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.
9 sytuacji, kiedy dostaniesz płatne zwolnienie z dnia pracy
Wypowiedzenie bez wskazania przyczyny
Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, pracodawca nie musi podawać przyczyny zwolnienia. Taki obowiązek występuje w przypadku umów bezterminowych.
Wypowiedzenie umowy – czy trzeba podać powód?
Masz prawo odwołać się od decyzji szefa. Powinieneś zrobić to w ciągu 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia. Możesz także skorzystać z dni wolnych przeznaczonych na poszukiwanie pracy. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn, które są od Ciebie niezależne, otrzymasz odprawę.
Zwolnienie z pracy – i co dalej?