Lubisz opiekować się zwierzętami? Chciałbyś połączyć pasję z zarobkowaniem? Jest wiele możliwości. Nie mając wyższego wykształcenia, można na przykład pracować w ogrodzie zoologicznym lub w salonie fryzjerskim dla psów.
Weterynarz i zootechnik – to zawody najczęściej kojarzone z pracą ze zwierzętami. Tymczasem profesji związanych z opieką nad czworonogami itd. jest znacznie więcej. Nie zawsze potrzebne jest wykształcenie wyższe i kierunkowe.
- Groomer
W dużych miastach pojawia się coraz więcej salonów dla psów, w których wykonuje się zabiegi pielęgnacyjne. Chodzi nie tylko o strzyżenie, ale również o obcinanie pazurów i czyszczenie zębów. Na rynku pracy jest stosunkowo niewiele osób, które posiadają umiejętności pozwalające na podjęcie zatrudnienia w charakterze groomera.
- Pracownik schroniska
Podejmując pracę w schronisku, możemy pomagać najbardziej potrzebującym zwierzakom. Pomoc polega nie tylko na karmieniu podopiecznych czy zapewnianiu im opieki weterynaryjnej, ale również na poszukiwaniu domów, w których mogłyby zamieszkać.
- Treser
Nie istnieją regulacje prawne dotyczące wymagań stawianych przyszłym treserom. Ten zawód może wykonywać właściwie każdy. Chcąc jednak robić to dobrze, warto zdobyć odpowiednie umiejętności w trakcie szkoleń prowadzonych przez treserów z dużym doświadczeniem. Ważne, by mieli oni za sobą np. egzamin w Związku Kynologicznym w Polsce.
- Weterynarz
Najpopularniejsze studia związane ze zwierzętami to weterynaria. Po zdobyciu dyplomu możemy pracować w gabinetach i klinikach dla zwierząt, stadninach koni czy zoo.
- Pracownik ogrodu zoologicznego
W ogrodach zoologicznych potrzebni są pracownicy, którzy zajmują się karmieniem zwierząt, czyszczeniem klatek itd. Choć ukończenie studiów nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy, wielu opiekunów posiada dyplom na kierunkach, takich jak weterynaria, zootechnika czy biologia.
- Psi psycholog/zoopsycholog
Zoopsychologia to dziedzina wiedzy, która bazuje na badaniu zachowań zwierząt w odpowiedzi na określone bodźce. Kwalifikacje i wiedzę niezbędne w pracy zoopsychologa można zdobyć na studiach podyplomowych. Taki kierunek funkcjonuje np. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- Leśniczy
Nieustanny kontakt z przyrodą i życie w leśniczówce położonej w otoczeniu starych drzew – to największe zalety pracy w charakterze leśniczego. Zawód leśnika zdobywa się podczas nauki w technikum lub w trakcie studiów. To idealny wybór dla osób, które kochają przyrodę.
Dlaczego warto pracować ze zwierzętami?
Chcąc wykonywać zawód, w którym ma się styczność ze zwierzakami, trzeba posiadać nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również nastawienie. Jeśli mamy odpowiednie predyspozycje, praca ze zwierzętami może stać się dla nas źródłem satysfakcji i prawdziwą przyjemnością.