Porady Życie zawodowe 7 sposobów, jak radzić sobie z prokrastynacją
06.09.2019  | 5 min czytania

7 sposobów, jak radzić sobie z prokrastynacją

06.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Wychodzisz z założenia, że praca spokojnie poczeka, aż przeglądniesz serwisy informacyjne i zrobisz szybkie zakupy przez Internet? Jednocześnie zależy Ci na tym, by pokonać prokrastynację i bez ociągania wykonywać obowiązki? Pogodzenie tych sprzecznych potrzeb nie jest proste, ale - aby odnieść zwycięstwo - wystarczy rozwijać samokontrolę, planować działania i stanowczo odcinać się od rozpraszających bodźców.  

Jutro wcale nie będzie lepiej…

„Termin upływa dopiero za miesiąc/tydzień/trzy dni – mam dużo czasu, żeby zrealizować ten projekt” – być może zdarzyło Ci się w ten sposób usprawiedliwiać to, że zamiast wykonywać zadania służbowe, przeczytałeś kolejny kryminał, obejrzałeś kilka zabawnych filmików w sieci i uciąłeś sobie pogawędkę ze współpracownikiem. To naturalne, że potrzebujemy odskoczni od zadań i terminów. Robi się jednak niebezpiecznie, jeśli czas pracy upływa nam głównie na… prokrastynowaniu. 

Prokrastynacja – nowa, groźna „choroba” cywilizacyjna

Marnowanie godzin, które można by przeznaczyć na pracę, nie służy ani nam, ani firmie, w której jesteśmy zatrudnieni. Aby zacząć działać skutecznie i nie zostawiać realizacji zadań na ostatnią chwilę:  

  • Zrób pierwszy krok 

Im dłużej odwlekamy moment rozpoczęcia pracy, tym trudniej jest nam ruszyć z miejsca. Jeśli jednak zmobilizujemy się i postawimy pierwszy krok, istnieje szansa, że pierwsze efekty zmotywują nas do dalszego wysiłku. Świadomość, że zakończyliśmy jakiś etap i dzięki temu zbliżamy się do końca, może dodać nam skrzydeł.  

  • Analizuj swoje zachowania 

Ważne, by po wykonaniu pracy analizować efekty i własne odczucia, a także zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby kolejnym razem poszło nam lepiej, sprawniej. Przykładowo, możemy zapisywać zadania wykonane w ciągu dnia pracy. Mając przed oczami listę zajęć i ilość czasu poświęconego na konkretne sprawy, możemy uświadomić sobie… ile godzin zmarnowaliśmy. Ważne, by nie zatrzymać się na tym stwierdzeniu, ale sięgnąć po narzędzia, które pomogą nam lepiej zorganizować czas.  

  • Ucz się samokontroli

„Za chwilę wrócę do pracy, tylko zajrzę, co słychać w blogosferze, sprawdzę pocztę, wyskoczę do bufetu na kawę i ciastko” – często kiedy musimy skupić się na pracy, dopadają nas pokusy. Warto nauczyć się je odpierać i ćwiczyć charakter. Aby nie ulec, możemy wyznaczyć sobie nagrodę lub poprosić kogoś, by motywował nas do aktywności w konkretnych godzinach. Nie zapominajmy jednak o regularnych przerwach, które można wykorzystać na rozmowy, drugie śniadanie, spacer itp.  

  • Odetnij się od tego, co Cię rozprasza

Dzwoniący telefon, powiadomienia, głośne rozmowy współpracowników, głód – to przykładowe czynniki, które mogą utrudniać koncentrację. Postarajmy się je wyciszyć, jeśli chcemy zaangażować się w realizację zadań. Dzięki temu szybciej się skoncentrujemy i wejdziemy w tryb działania. 

6 prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z rozpraszaczami uwagi

  • Ustalaj konkretne cele i trzymaj się planu 

W odpieraniu pokus, których nie da się wyeliminować, może pomóc nam planowanie. Jeśli ustalimy konkretny harmonogram działań (ważne, by był możliwy do wykonania) i zaczniemy „odhaczać” zrealizowane punkty, będziemy sprawnie przystępować do kolejnych zadań. 

  • Dziel zadania na etapy

Łatwiej jest zmotywować się do pracy, jeśli dzielimy ją na mniejsze zadania. Organizując dzień w ten sposób, mamy wrażenie, że jesteśmy coraz bliżej ostatecznego celu, do którego zmierzamy.  

  • Szukaj motywacji nie tylko w sobie, ale również na zewnątrz

Czytanie biografii osób, które nam imponują, rozmowy z inspirującymi ludźmi lub pomoc doradcy zawodowego – to środki, które być może pomogą nam skupiać się na celach, jakie przed sobą stawiamy. Ważne, byśmy stale szukali źródeł motywacji, która jest skutecznym remedium na prokrastynację. Odkładanie zadań na później może być oznaką, że warto pomyśleć o zmianie pracy, a być może nawet zawodu (https://www.pracuj.pl/praca). Jeśli w aktualnym miejscu zatrudnienia nie czujemy się dobrze, dążmy do naprawienia sytuacji.    

8 inspirujących osób, które zmotywują Cię do pracy nad sobą

Odkładanie zadań na później sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału. Wyrabianie dobrych nawyków pomoże nam osiągać coraz większe zadowolenie z pracy.  

Oceń artykuł