Porady Życie zawodowe 7 skutecznych sposobów na przemęczenie
29.03.2018  | 4 min czytania

7 skutecznych sposobów na przemęczenie

29.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Natłok obowiązków i brak odpoczynku – to przyczyny chronicznego zmęczenia, które zmniejsza efektywność. Aby poprawić swoje samopoczucie i wyniki w pracy, warto znaleźć czas na relaks. Jeśli chcesz być wypoczęty… zachowuj się asertywnie.  

Godzenie życia prywatnego i zawodowego bywa trudne. Brak równowagi pociąga za sobą poważne skutki. Chcąc zachować radość z pracy i cieszyć się dobrym zdrowiem, warto skoncentrować się na aspektach, takich jak:

  • Dobra organizacja pracy

Umiejętność układania harmonogramu dnia i planowego wykonywania zadań pozwala uniknąć nadgodzin. Obniża również poziom stresu, a tym samym wpływa na samopoczucie i efektywność.

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Chcąc nauczyć się zarządzania sobą w czasie, warto ustalać priorytety i koncentrować się na pojedynczych zadaniach. Multitasking nie sprzyja realizacji konkretnych celów.

  • Asertywna postawa

Asertywność wynika ze zdrowego poczucia własnej wartości. Umiejętność wyrażania uczuć, jakie wywołuje w Tobie zachowanie rozmówcy, sprzyja konstruktywnemu rozwiązywaniu konfliktów. Jeśli jesteś asertywny, możesz odmówić wykonania zadania, które wykracza poza zakres Twoich obowiązków, nie pogarszając relacji z szefem.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Przeanalizowanie celów zawodowych

Pracowitość ma wartość w oczach pracodawcy, o ile uzyskujesz dobre wyniki. Zastanów się, co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym i zaplanuj, jak to zrobić. Być może dzięki temu będziesz pracować mniej, ale skuteczniej. Ustal, co jest dla Ciebie istotne i unikaj działań, które nie przybliżają Cię do celu.

  • Przerwy w pracy

Utrzymanie koncentracji przez kilka godzin bez przerwy nie jest łatwe, a czasami okazuje się wręcz niemożliwe. Niezależnie od tego, jak pracujesz, korzystaj z przerw. W wolnym czasie warto wyjść na krótki spacer czy obiad lub poczytać książkę. W niektórych firmach można uciąć sobie drzemkę.

Drzemka w pracy – nowa moda?

  • Codzienny odpoczynek

Po pracy dobrze jest znaleźć czas na odprężenie. Lektura ciekawej książki, wyjście do kina, długi spacer czy siłownia – wybierz formę wypoczynku, która najbardziej Ci odpowiada. Nie rezygnuj z czasu wolnego, jeśli chcesz działać efektywnie. Duże znaczenie ma również sen.

  • Wolne weekendy

Regeneracja przed kolejnym tygodniem pracy jest niezbędna, jeśli chcesz działać skutecznie. Warto przeznaczać weekendy na wypoczynek: wyjazd, spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie zainteresowań itd.

Praca w trakcie zwolnienia chorobowego i urlopu – ABC

  • Urlop lub zwolnienie chorobowe

Choć praca w trakcie urlopu jest dopuszczalna, dobrze jest wykorzystać ten czas na regenerację sił. W przypadku skrajnego wyczerpania psychicznego możesz uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry. Na zaświadczeniu nie widnieje informacja o przyczynie niezdolności do pracy. Wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wynosi 80%.     

Oceń artykuł