Porady Życie zawodowe 7 powodów, dla których warto być pracującą mamą
18.05.2018  | 4 min czytania

7 powodów, dla których warto być pracującą mamą

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Narodziny dziecka nie muszą oznaczać długotrwałej przerwy w pracy. Można podjąć aktywność zawodową np. podczas urlopu rodzicielskiego. Takie rozwiązanie przynosi korzyści – umożliwia śledzenie tego, co dzieje się w branży.

Łączenie życia zawodowego i rodzinnego bywa trudne i wiąże się z dodatkowym wysiłkiem. Co dzięki temu zyskujemy? Oto wybrane korzyści:

  • Nauka zarządzania czasem

Opieka nad dzieckiem to wymagające zajęcie. Aby połączyć je z aktywnością zawodową, trzeba wykazać się obowiązkowością i dobrą organizacją czasu. Te cechy są cenione przez pracodawców, ponieważ sprzyjają rzetelnemu wykonywaniu zadań zawodowych.

6 sposobów na organizację pracy w domu i… przy dziecku

  • Rozwijanie kreatywności

Wychowywanie dziecka i spędzanie z nim czasu wymaga twórczego podejścia. Bycie rodzicem zaangażowanym w rozwój swojej pociechy rozwija i ubogaca. Nie tylko uczy empatii, ale również motywuje do pracy nad sobą.

  • Zaspokajanie potrzeb społecznych

Podjęcie pracy sprzyja poznawaniu ludzi, na których można się wzorować oraz stanowi okazję do wymiany doświadczeń. Dzięki funkcjonowaniu w środowisku zawodowym można nie tylko się uczyć, ale również zaspokajać potrzebę nawiązywania różnorodnych relacji.  

  • Wzrost poczucia własnej wartości

Umiejętność łączenia roli matki i pracownika pozwala uwierzyć w siebie, dzięki czemu powoduje wzrost samooceny. Mając wiarę we własne możliwości, można osiągać cele i spełniać się w najważniejszych sferach życia, np. rodzinnej i zawodowej. Znalezienie równowagi korzystnie wpływa na efektywność i sprzyja łączeniu różnych rodzajów aktywności.  

  • Zdobywanie doświadczeń

Kontynuowanie kariery zawodowej powoduje, że jesteś na bieżąco z branżą, śledzisz zachodzące w niej zmiany i odpowiednio reagujesz, zdobywasz kolejne doświadczenia i uczysz się.

  • Wyższe dochody

W czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzymujesz zasiłek macierzyński. Po upływie okresu zasiłkowego świadczenie przestaje przysługiwać. Zasiłek, który można pobierać podczas urlopu wychowawczego, należy się wyłącznie osobom o niskich miesięcznych dochodach. Podjęcie pracy – w pełnym lub niepełnym wymiarze – umożliwia podreperowanie domowego budżetu, szczególnie po utracie prawa do świadczeń z ZUS.  

Uprawnienia pracującej matki – urlop i zasiłek macierzyński

10 pytań o urlop wychowawczy

  • Korzystanie z dodatkowych uprawnień

Przerwy na karmienie, dodatkowe płatne dni wolne przeznaczone na opiekę nad dzieckiem czy możliwość odmówienia pracy w nadgodzinach, dopóki syn/córka nie ukończy 4 lat – to przykładowe przywileje matki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Dzięki nim łatwiej jest łączyć życie rodzinne z zawodowym.  

Jakie są prawa i przywileje pracującej matki?

Oceń artykuł