Porady Życie zawodowe 7 najważniejszych zmian zawodowych w 2020 roku
21.12.2020  | 5 min czytania

7 najważniejszych zmian zawodowych w 2020 roku

21.12.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Niech ten rok już się skończy – co rusz ktoś wypowiada to zdanie. I trudno się dziwić – za nami długie miesiące pełne trudnych przeżyć i doświadczeń. Czy wydarzyło się coś dobrego? Mimo wszystko sytuacja kryzysowa przyniosła też kilka pozytywnych akcentów. Zapraszamy na podsumowanie 2020 roku!

Koronawirus – wszystko zaczęło się od tego słowa, które jeszcze w lutym dolatywało do naszych uszu z oddali i brzmiało zupełnie obco. Gdzieś tam jest, naszego kraju nie dotyczy. Jednak już w kolejnych miesiącach zadźwięczała z mocą: pandemia. I tak też życie każdego z nas zostało wywrócone do góry nogami. Sytuacja bezprecedensowa – z lockdownem, kwarantannami i izolacją. Wszyscy odczuliśmy jej skutki. Ucierpiały gospodarka i życie społeczne. Spójrzmy, do jakich zmian zawodowych doszło, i jakie trendy, siłą rzeczy, narodziły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

1. Popularność home office

Coś, co kiedyś było atrakcyjnym benefitem, dodatkiem do pensji, stało się codziennością w wielu firmach i branżach. W przyspieszonym tempie zespoły musiały przejść na pracę zdalną i nauczyć się nie tylko korzystania z narzędzi do komunikacji online, ale też zarządzania sobą w czasie, automotywacji i utrzymywania relacji na odległość. Pomijając całą otoczkę (atmosfera stresu z powodu pandemii, widmo kryzysu, nadmiar obowiązków związanych z godzeniem różnych ról w domu i pracy), część osób polubiła taki styl pracy i dostrzegła jej walory, chociażby w postaci zaoszczędzonego czasu na dojazdy. Ci pracodawcy, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do home office i obawiali się o efektywność pracowników, mieli okazję przekonać się, że może to być dobre rozwiązanie dla obydwu stron.

Przestrzeń, która sprzyja koncentracji, czyli jak urządzić domowe biuro

2. Hybrydowy model pracy

Hybryda, do tej pory kojarzona z branżą motoryzacyjną czy kosmetyczną, weszła na stałe do słownika rynku pracy i edukacji. To rozwiązanie pozwalające na elastyczne łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Możemy więc parę dni pracować z własnej kanapy w towarzystwie psa, a parę dni w tygodniu czy miesiącu wykonywać zadania w biurze w towarzystwie współpracowników.

3. Nowe standardy bezpieczeństwa

Pojęcie BHP w pracy, nabrało zupełnie nowego znaczenia. Ci, którzy w trakcie pandemii muszą przychodzić do pracy i nie mogą sobie pozwolić na home office, w szczególny sposób muszą dbać o swoje i innych bezpieczeństwo. Pracodawcy szybko musieli wypracować odpowiednie procedury dezynfekcji miejsca pracy, przestrzeni wspólnych, noszenia masek czy dezynfekcji rąk. To, co pod koniec 2019 roku nie przyszłoby nam do głowy, na koniec 2020 stało się codziennością. Nowym standardem dbania o zdrowie swoje i innych.

Koronawirus a praca

4. Wzrost stresu i niepewności

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pandemia odbiła się na jakości naszego życia. Pojawił się strach przed zwolnieniami, zagrożenie utraty środków do życia, chaos i dezorientacja, konieczność przystosowania się do różnych zmian, a w tym wszystkim obawa o zdrowie swoje i bliskich. Nie pozostało to bez wpływu na nasze emocje. W pandemii też uzmysłowiliśmy sobie, że multitasking nie działa na dłuższą metę, a dużym obciążeniem dla psychiki jest nadmiar bodźców i rozpraszaczy uwagi. Świadomi pracodawcy oferowali swoim pracownikom wsparcie psychologiczne i wprowadzali benefity przydatne w aktualnej sytuacji, np. treningi mindfulness, szkolenia z regulacji emocji i zarządzania stresem.

Izolacja - jak sobie z nią radzić?

5. Skok technologiczny

Naturalnym efektem lockdownu i izolacji okazał się jeszcze szybszy postęp technologiczny. Pandemia tylko rozpędziła nieuniknioną automatyzację, a w środowisku pracy na wartości zyskały kompetencje cyfrowe. Nie chodzi jednak wyłącznie o swobodne poruszanie się w obrębie różnych narzędzi i kanałów, ale też umiejętność komunikacji, prowadzenie prezentacji online, budowanie zaangażowania w zespole wirtualnym itp. Również rozmowy rekrutacyjne z uwagi na pandemię został przeniesiony do przestrzeni online. Pozytywnym akcentem jest fakt, że wzrosła popularność e-learningu. Zaczęliśmy chętniej korzystać z formuł, takich jak webinary czy szkolenia live online, które do tej pory były rzadziej praktykowane. Jeśli ktoś chce zaspokoić głód wiedzy, poszerzać swoje zainteresowania zawodowe i rozwijać pasje - teraz ma do wyboru mnóstwo możliwości i źródeł informacji.

Praca zdalna. Nowa perspektywa

6. Większa rola kompetencji miękkich

Rosnące znaczenie technologii nie sprawia, że umiejętności interpersonalne przestają być ważne. Wręcz odwrotnie! Właśnie teraz, kiedy izolacja fizyczna jest tak dojmująca, powinniśmy szczególnie zadbać o relacje. Empatia i inteligencja emocjonalna przydadzą się zarówno w trakcie wideokonferencji z zespołem czy korespondencji ze współpracownikami, jak i podczas wdrażania online nowo zatrudnionych osób, które obecnie doświadczają podwójnego stresu.

Inteligencja społeczna - co to jest?

7. Ciągła nauka, nowe cele i przebranżowienie

Co dalej? Na to pytanie nikt nie potrafi udzielić jednej, prawdziwej odpowiedzi, dlatego żyjemy z dnia na dzień, nie robiąc wielkich, dalekosiężnych planów. Skupiamy się na tym, co tu i teraz możemy zrobić. Ale nowe realia wymusiły też na wielu osobach zmianę strategii działania. Na nowo trzeba było zdefiniować cele, określić swoje priorytety, zweryfikować posiadane umiejętności, poszukać pomysłów na siebie. I rozglądnąć się za nową pracą. W niektórych przypadkach konieczne okazało się przebranżowienie i nauka nowego zawodu. Coraz częściej mówi się o takich trendach jak reskilling czy lifelong learning. Jedyną pewną rzeczą jest zmiana, więc trzeba być na nią przygotowanym. Jak? Na przykład śledząc rynek i nabywając nowe kompetencje.

Szukanie pracy to też praca

Bliżej siebie, z życzliwością

Pandemia zamknęła nas w domach i tym samym sprawiła, że zaczęliśmy więcej czasu spędzać z rodziną, z bliskimi. Doceniliśmy wagę kontaktów międzyludzkich i dostrzegliśmy, jak wielką wartość ma praca zespołowa. Im trudniej, tym bardziej razem. Naszą uwagę i życzliwość skierowaliśmy też na lokalne tory – wspierając społeczności i biznesy szczególnie poturbowane w czasach pandemii. Solidaryzowaliśmy się z branżami, których działalność została zamrożona. Każdy z nas wyniósł jakieś lekcje. Niektórzy mówią o nauce wdzięczności, otwarciu się na nowe możliwości i podjęciu trafnych decyzji zawodowych. W pandemii dostrzegli szanse na swój rozwój. Inni opowiadają o przejmującej samotności, traumach i stratach, na które nie mieli wpływu mimo że walczyli do końca. Każda z tych historii jest równie ważna.

Jaki był rok 2020? Wszyscy odpowiemy: ciężki. Jednak to, jak bardzo, zależy od indywidualnej sytuacji. Robiąc bilans, warto mimo wszystko poszukać też pozytywów, które dodadzą siły i będą działać wspierająco. Życzymy Wam z całego serca, aby nowy, nadchodzący rok przyniósł spokój w każdej sferze, również zawodowej.

Nowa normalność - jak pół roku pandemii wpłynęło na nasze życie zawodowe

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

 

 

Oceń artykuł