Porady Życie zawodowe Ergonomia pracy – poznaj najważniejsze zasady
19.04.2017  | 3 min czytania

Ergonomia pracy – poznaj najważniejsze zasady

19.04.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.13)

Zastanawiasz się, czym jest ergonomia pracy? To m.in. wygodne krzesło, podnóżek, biurko odpowiedniej wysokości, właściwe ustawienie monitora względem oczu i dobre oświetlenie. Sprawdź, według jakich zasad powinno zostać stworzone ergonomiczne stanowisko pracy dla Ciebie i dowiedz się, jak dzięki temu można pracować bardziej wydajnie.

Z artykułu dowiesz się:
• Co dokładnie oznacza termin ergonomia pracy?
• Jak zadbać o ergonomię pracy przy komputerze?
• Jak stres, predyspozycje pracownika czy ilość przerw wpływa na ergonomię pracy?

Ergonomia pracy – co to jest?

Ergonomia miejsca pracy to zapewnienie warunków dostosowanych do możliwości psychofizycznych pracownika. Samo pozostawanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin stwarza zagrożenie dla zdrowia. Powinno się więc przestrzegać określonych zasad, aby zapobiegać występowaniu chorób zawodowych. O ergonomię pracy powinni zadbać w sposób szczególny Ci, którzy całe dnie spędzają za biurkiem. Jak to zrobić? Na początek warto pamiętać, że pokój, w którym pracujemy, musi mieć powierzchnię co najmniej 13 m kwadratowych. W takim pomieszczeniu znajdzie się miejsce na meble, które nie będą zbytnio ograniczać wolnej przestrzeni.

Narzędzia i stanowisko pracy powinny być idealnie dostosowane do możliwości pracownika. Kluczowe jest przyjmowanie naturalnej postawy w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem. To chroni przed zwyrodnieniami, kurczami oraz innymi, równie nieprzyjemnymi dolegliwościami. Idealne stanowisko pracy powinno składać się m.in. z: wygodnego krzesła, obszernego biurka zapewniającego właściwe podparcie dla nadgarstków, podnóżka stanowiącego ochronę dla kolan oraz odpowiedniego oświetlenia zmniejszającego obciążenie oczu.

| Ergonomia – co to jest?

Ergonomia pracy przy komputerze – o czym należy pamiętać?

Możemy wyróżnić różne rodzaje ergonomii. Jeszcze zanim pracownicy rozpoczną pracę, kluczową rolę odgrywa tzw. ergonomia koncepcyjna. To dostosowanie m.in. kształtu i rozmiaru mebli czy urządzeń, z których będzie korzystał pracownik w biurze, do potrzeb osób zatrudnionych. Jednak stworzenie stanowiska pracy pasującego do możliwości psychofizycznych pracownika to jeszcze nie wszystko. Dlatego następny krok to ergonomia korekcyjna, czyli wnikliwe analizowanie i modyfikowanie warunków, by finalnie uzyskać ergonomiczne stanowisko pracy. Przykładowo temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza, aby osoba zatrudniona w biurze mogła wykonywać swoje zadania w komfortowych warunkach.

Przestrzeganie zasad ergonomii ma na celu zwiększenie efektywności działań podejmowanych przez pracownika. Pracujmy tak, by realizować zadania zawodowe jak najmniejszym nakładem sił. Przechowujmy w zasięgu ręki to, co jest nam potrzebne i starajmy się stosować metody i narzędzia, które nas odciążają. Na tym właśnie polega ergonomia stanowiska pracy. Pamiętajmy też o minimalizowaniu zmęczenia, które sprawia, że pracujemy wolniej i zaczynamy popełniać błędy. Zawsze szukajmy efektywnych metod działania. Jeśli czynnikiem, który męczy pracownika, jest np. niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy, poinformujmy przełożonego, że światło jest zbyt mocne lub za słabe. Być może zmiana żarówki poprawi nie tylko komfort, ale też efektywność pracy, na czym zyska zarówno pracownik, jak i pracodawca.

| Praca w biurze a zdrowie – jak o nie dbać?

Ergonomia pracy a stres, tempo i przerwy w trakcie wykonywania obowiązków służbowych

Długotrwały i silny stres wpływa destrukcyjnie na organizm. Można zredukować jego poziom np. poprzez wyciszenie stanowiska pracy. Izolację akustyczną zapewniają specjalne ekrany. Dzięki nim praca w biurze typu „open space” staje się mniej uciążliwa. Inne ważne kwestie, mające wpływ na ergonomię pracy, to tempo i rodzaj wykonywanych zadań dostosowanych do predyspozycji pracownika. Narzucając tempo pracy, pracodawca powinien brać pod uwagę możliwości osoby zatrudnionej na dane stanowisko. Dotyczy to np. kobiet w ciąży, które nie mogą wykonywać określonych zadań – np. dźwigać ciężkich rzeczy.

Zatrudniający jest zobowiązany do przeniesienia takiej pracownicy na inne stanowisko, jeśli lekarz uzna, że wykonywane przez nią obowiązki mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jej zdrowie. W ergonomii pracy ważne są także przerwy. Okazuje się, że im więcej czasu poświęcamy jednorazowo na daną czynność, tym nasza efektywność jest mniejsza. Dlatego konieczne jest robienie przerw. Po każdej godzinie pracy przy komputerze starajmy się poświęcić 5 minut na odpoczynek. Dobrym pomysłem może być np. wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i rozciągających, które dotlenią mózg i dadzą więcej siły do dalszego działania.

| Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

Oceń artykuł