Porady Życie zawodowe 7 najczęstszych błędów w CV ze zdjęciem
09.08.2017  | 3 min czytania

7 najczęstszych błędów w CV ze zdjęciem

09.08.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.86)

Dla polskiego pracodawcy fotografia nie jest obowiązkowym elementem życiorysu. Może jednak sprawić, że dokument będzie wyglądać bardziej profesjonalnie. Sprawdź, jak napisać CV ze zdjęciem i co zrobić, aby uniknąć błędów popełnianych podczas doboru fotografii.

1. Zdjęcie nieoficjalne

W CV, które trafi do Twojego potencjalnego pracodawcy, powinna znaleźć się fotografia dopełniająca treść dokumentu. Unikaj zdjęć zrobionych w nieoficjalnych sytuacjach, jeśli chcesz zaprezentować się jako profesjonalista. Fotografia z wakacji, do której pozowałeś w stroju płetwonurka, nie ułatwi Ci zdobycia pracy.

2. Zbyt poważna mina

Ważne, żebyś na zdjęciu do CV miał pogodny, a nie poważny i surowy wyraz twarzy. Lepiej też zrezygnować ze sztucznych min. Naturalność i autentyczność – to ważne cechy pracownika.  

3. Zbyt duża/mała fotografia

Nie istnieją oficjalne wytyczne określające dokładne wymiary zdjęcia do CV. Fotografia powinna być na tyle duża, by można było dojrzeć na niej Twoją twarz i na tyle niewielka, by na kartce pozostało miejsce na Twoje osiągnięcia. Staraj się unikać skrajności i zamieść zdjęcie, które będzie się dobrze prezentować na tle innych elementów CV.

4. Niekorzystne zdjęcie

Odrzuć zdjęcia, na których skóra Twojej twarzy błyszczy się, masz zamknięte oczy albo zrobiłeś nieatrakcyjną minę. Przed wykonaniem fotografii zadbaj o schludny wygląd.

5. Nieaktualna fotografia

Zdjęcie, które dodajesz do życiorysu, powinno odzwierciedlać Twój aktualny wygląd. Unikaj fotografii sprzed kilku lat, mimo że prezentujesz się na niej korzystnie. Wykonaj nowe zdjęcie, jeśli chcesz, aby rekruter Cię zapamiętał. Zapewnij potencjalnemu pracodawcy możliwość skojarzenia wizerunku z fotografii z konkretną twarzą.  

6. Zbyt szeroki kadr

Na fotografii dodawanej do CV powinna być widoczna twarz lub ewentualnie twarz i ramiona. Umieszczanie w życiorysie zdjęcia, na którym widnieje cała sylwetka, nie jest konieczne. Im większa fotografia, tym trudniej wkomponować ją w tekst, który ma kluczowe znaczenie.   

7. Fotografia niskiej jakości

Zrezygnuj z zamieszczania zdjęcia, jeśli te, które posiadasz, są nieodpowiednie – nieostre, słabej jakości itd. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Do życiorysów przeznaczonych dla brytyjskich czy niemieckich pracodawców nie dodaje się własnego wizerunku ze względu na przepisy antydyskryminacyjne.   

Oceń artykuł