Rozmowa w sprawie podwyżki nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Prowadzenie negocjacji z pracodawcą to trudna sztuka, ale można ją opanować. Warto zrobić analizę i zastanowić się, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu. Wnioski pomogą nam w przygotowaniu się do następnego spotkania.
Satysfakcjonujące wynagrodzenie to jeden z czynników, które wpływają na nasze zadowolenie z pracy. Trudno je uzyskać, gdy nie potrafimy skutecznie negocjować z pracodawcą. Planując rozmowę z szefem, powinniśmy być wyczuleni szczególnie na takie błędy:
-
Brak przygotowania do rozmowy
Spotkanie z pracodawcą, podczas którego mamy rozmawiać o pieniądzach, to stresujące wydarzenie. Mierząc się z takim doświadczeniem, możemy zapomnieć, co chcieliśmy powiedzieć. Brak rzeczowych argumentów zmniejsza prawdopodobieństwo osiągnięcia celu. Poza tym, przygotowując się, mamy okazję zweryfikować, czy zasługujemy na podwyżkę.
-
Niejasne oczekiwania
Uczestnicząc w rozmowie o pracę, powinniśmy posiadać sprecyzowane oczekiwania płacowe. W przeciwnym razie możemy poczuć się zagubieni, gdy potencjalny pracodawca zapyta o satysfakcjonującą wysokość zarobków. Brak zdecydowania w tej kwestii może świadczyć o tym, że nie przygotowaliśmy się do spotkania.
-
Zawyżone wymagania
Zbyt wysokie mniemanie o sobie przeszkadza w negocjacjach. Może nawet sprawić, że nie zostaniemy poważnie potraktowani. Wynagrodzenie powinno być adekwatne do rodzaju pracy i kwalifikacji oraz doświadczenia pracownika. Rozpoczynając karierę zawodową, nie będziemy zarabiać tak dużo, jak doświadczeni fachowcy.
-
Emocjonalny stosunek
Pracownik, który otrzymuje niskie wynagrodzenie, często czuje się niedoceniony lub wręcz skrzywdzony. To sprawia, że gdy dochodzi do rozmowy z przełożonym, trudno jest mu utrzymać nerwy na wodzy. Panowanie nad emocjami to jedna z kluczowych umiejętności niezbędnych w czasie negocjacji.
-
Ignorowanie interesu firmy
Wybór odpowiedniej chwili to czynnik, który wpływa na skuteczność rozmów o wysokości wynagrodzenia. Istnieje znikome prawdopodobieństwo, że pracodawca przyzna nam wyższą pensję, gdy firma zmaga się z trudnościami finansowymi.
-
Brak wytrwałości
Trudności z uzyskaniem podwyżki wynikają także z tego, że rezygnujemy po pierwszej odmowie. Warto poprosić pracodawcę o uzasadnienie decyzji. Dobrze jest zapytać, co możemy zrobić, aby w przyszłości otrzymać wyższą pensję.
-
Niskie poczucie własnej wartości
Niepowodzenia w zakresie negocjacji wynikają także z tego, że nie mamy świadomości swoich mocnych stron. Chcąc osiągać sukcesy, warto stale się rozwijać i budować zdrową samoocenę.
Jak dobrze negocjować wynagrodzenie? Po pierwsze, starajmy się wyeliminować błędy, które mogą zaprzepaścić nasze szanse na podwyżkę. Kolejną istotną kwestią jest dysponowanie merytorycznymi argumentami. Wybór odpowiedniej chwili i kultura osobista również mają znaczenie (https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/7-podpowiedzi-jak-negocjowac-wynagrodzenie/).