7 argumentów, którymi przekonasz szefa, żeby dał Ci urlop

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 1/5 (1)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 1/5 (1)

Fotolia_57788337_Subscription_XXL_lekkiMinimum 2 tygodnie – tyle potrzebujemy, żeby faktycznie zregenerować się podczas urlopu i przeskoczyć z trybu „praca” na „relaks”. Tymczasem wnioskowanie o wolne dni często przypomina „wydzieranie” pojedynczych okruszków z dużego, urlopowego tortu. Przedstawiamy zalety dłuższego wypoczynku, do których warto przekonać przełożonego.

 

 

W pierwszych dwóch dniach urlopu zwykle jeszcze jesteśmy myślami w pracy. Odprężamy się przez kolejne trzy dni, a już przez ostatnie dwa dni znów myślimy o powrocie do obowiązków. Urlop trwający tydzień to zdecydowanie za mało, żeby odpocząć i nabrać sił – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog i trener biznesu, który rekomenduje co najmniej 2-3 tygodniowe urlopy.

Nawet jeśli praca to Twoja pasja – od niej też musisz czasem odpocząć, bo dzięki temu będziesz lepiej czuć się. A jeśli będziesz się lepiej czuć, to będziesz lepszym pracownikiem. Pokaż swojemu pracodawcy, że zgoda na dłuższy urlop leży też w jego interesie! Dzięki takiej przerwie:

 

1. Będziesz bardziej zmotywowany

Najbardziej ambitne projekty czy atrakcyjne premie nie będą wystarczającym motywatorem, jeżeli nie będziesz miał chwili oddechu i czasu, by cieszyć się życiem również poza budynkiem firmy.

 

2. Będziesz bardziej wydajny i efektywny

Przemęczenie sprawia, że spada Twoja wydajność, pojawiają się problemy z uważnością i większe ryzyko popełnienia błędów. Urlop pozwoli odzyskać siły, dzięki czemu po powrocie będziesz bardziej skoncentrowany, zmobilizowany i szybszy w swoich działaniach.

 

3. Będziesz wypoczęty, wyspany i uśmiechnięty

„Zarywanie” nocy nad projektami, siedzenie w pracy po godzinach, spotkania skoro świt – to wszystko powoduje fizyczne zmęczenie, bóle głowy, ogólne osłabienie, a ono przekłada się nie tylko na jakość wykonywanej pracy, ale też relacje z ludźmi, atmosferę w zespole, komunikację z klientami.

 

4. Znajdziesz inspirację

Podróże, nowe miejsca, ludzie, sytuacje i niecodzienne okoliczności mogą stanowić źródło inspiracji, a spokój i zwolnione tempo – zamiast codziennego pośpiechu – sprzyjają refleksjom. Kto wie, czy podczas wakacyjnego wyjazdu nieoczekiwanie nie wpadnie Ci do głowy ciekawy pomysł albo rozwiązanie dla Twojej firmy?

 

5. Złapiesz dystans

Będąc blisko pewnych spraw, problemów można stracić do nich dystans. Oderwanie się od codzienności pozwoli zapomnieć o jakichś zawodowych porażkach, zacząć pozytywnie myśleć o przyszłości i snuć plany. Jeśli jesteśmy wypoczęci, to zadania, które wydawały nam się wcześniej trudne, teraz odbieramy jako łatwiejsze.

 

6. Ukoisz nerwy i nie będziesz narzekać

Być może w wyniku przemęczenia stałeś się opryskliwy, wszystko dookoła Cię denerwuje. Ciągle marudzisz, sam siebie masz dosyć. A przecież zależy Ci na profesjonalizmie. Przekonaj szefa, że urlop pozwoli Ci bardziej docenić swoje miejsce pracy, poprawić relacje z otoczeniem. Wszyscy więc na tym zyskają, nie tylko Ty.

 

7. Zadbasz o swój rozwój

Rozwój to nie tylko praca zawodowa, ale też pasje, hobby, czas dla samego siebie, dla rodziny i przyjaciół. Jeśli między pracą a życiem prywatnym jest równowaga, wówczas i satysfakcja jest większa.

 

A Wy jak przekonujecie szefa do zgody na dłuższy urlop?

 

Oceń artykuł


Narzędzia