6 zdań szefa, które powinny skłonić Cię do zmiany pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 4.13/5 (15)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 4.13/5 (15)

Znacie taki moment, w którym macie poczucie, że czara goryczy się przelała i czas coś w życiu (także zawodowym) zmienić? Oto 6 zachowań przełożonego, które sygnalizują, że w Twojej pracy nie wszystko jest w porządku. Sprawdźcie, czy i u Was nie nadszedł właśnie moment na rozpoczęcie poszukiwań nowego pracodawcy.

1. “Pieniądze szczęścia nie dają”

Można się z tym zgodzić lub nie, ale jeśli szef posiłkuje się tym powiedzeniem, kiedy właśnie kolejny raz odmawia Ci podwyżki, to na pewno zły znak. Pensja powinna być wynagrodzeniem za Twój wkład pracy, wiedzę i umiejętności, które wnosisz do firmy. Jeżeli od lat stoi w miejscu lub w porównaniu ze stawkami rynkowymi jest o wiele za niska (możesz to sprawdzić na www.zarobki.pracuj.pl), trzeba zastanowić się, czy najlepszym wyjściem nie będzie zmiana pracy. Dane pokazują, że na największy wzrost wynagrodzenia możemy liczyć właśnie w momencie, kiedy przechodzimy z jednej firmy do drugiej. Dlatego warto zdecydować się na zmianę – chociażby po to, aby samemu przekonać się, jak to jest z tym szczęściem i pieniędzmi.

2. “Nie interesują mnie Twoje plany na wieczór”

Jeżeli zostajesz w pracy po godzinach raz na jakiś czas, można przymknąć na to oko. Jeśli jednak szef traktuje Twoje popołudnia i wieczory jak czas, którym może dowolnie dysponować, a wszelkie próby sprzeciwu wobec kolejnych nadgodzin są przez niego ignorowane, trzeba zastanowić się, czy chcemy, aby nasza praca zawsze tak wyglądała. Każdy ma prawo do życia poza biurem. Dlatego warto poszukać takiej firmy, która szanuje wyznaczony czas pracy.

3. “Chyba dasz radę wziąć jeszcze ten projekt?”

Nawet jeśli z całych sił staramy się pracować szybko i wydajnie, są pewne granice. Nadmiar obowiązków może łatwo zabić entuzjazm do pracy i zniszczyć satysfakcję z niej płynącą. Dlatego jeśli szef dorzuca Ci kolejne zadania, nie zważając na Twoje obłożenie pracą, a Ty jesteś od miesięcy przytłoczony liczbą projektów, zastanów się, czy chcesz tak dalej pracować. Postaraj się porozmawiać o tym z przełożonym albo zastanów się nad zmianą posady.

4. “O awansie porozmawiamy za kilka lat”

Starasz się, odnosisz kolejne sukcesy, rozwijasz – tymczasem od lat tkwisz na tym samym stanowisku, a szef skutecznie blokuje Twój awans albo odracza go w czasie. Ostatecznie nie wiesz, kiedy awansujesz i czy to w ogóle się stanie. Jeśli wewnętrzna walka nie przynosi rezultatów, a Ty masz poczucie, że zrobiłeś wszystko, aby na awans zasłużyć, trzeba zastanowić się nad zmianą firmy. Być może w innej organizacji rozwiniesz skrzydła i zrealizujesz swoje zawodowe ambicje.

5. “Chyba nie zamierzasz brać teraz urlopu?”

Na ostatnim urlopie byłeś 2 lata temu, a i wtedy szef bez przerwy do Ciebie wydzwaniał? Zastanów się, czy naprawdę chcesz w taki sposób pracować. Każdy ma prawo do odpoczynku, spędzenia czasu z dala od pracy, poświęcenia go dla przyjaciół, rodziny czy swojej pasji. Albo po prostu do nicnierobienia. Bez względu na to, jak spędzasz czas wolny, ważne, abyś go miał – taka równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest ważna także dla naszego zdrowia. Jeśli więc w obecnej pracy masz problem z wzięciem kilku dni wolnego, a szef wymaga, żebyś odbierał od niego maile nawet kiedy jesteś na urlopie z rodziną, może warto poszukać pracy, która pozwoli Ci na prawdziwy odpoczynek.

Sprawdź 3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

6. “Dziecko ma 40 stopni gorączki? No i co z tego?”

Wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego dobrze mieć szefa, który rozumie, że losowe przypadki czasami nie pozwalają nam pracować tak wydajnie, jak byśmy chcieli. Jeśli przełożony albo współpracownicy nie akceptują faktu, że jesteś chory i musisz wziąć zwolnienie albo ktoś z Twojej rodziny potrzebuje Twojej pomocy w czasie pracy, zastanów się, czy w takiej atmosferze i z takimi ludźmi chcesz pracować. Poszukaj pracy, w której usłyszysz raczej – “czy możemy Ci jakoś pomóc?”.

Słyszysz któreś z tych zdań regularnie w swojej pracy? Włącz aplikację Pracuj.pl i sprawdź, gdzie szukają specjalistów takich, jak Ty. Być może praca z dobrą pensją i wyrozumiałym szefem jest w zasięgu ręki!

Oceń artykuł


Narzędzia