Porady Życie zawodowe 6 zawodowych nawyków, które warto porzucić już dziś
15.02.2016

6 zawodowych nawyków, które warto porzucić już dziś

15.02.2016
Autor wpisu Maja Gojtowska

Stress.Lekturę służbowych maili umilasz sobie sprawdzaniem promocji w ulubionym sklepie internetowym, swój kalendarz wypełniasz maksymalnie spotkaniami, a może od 9 do 17 ani razu nie wstajesz od biurka, bo chcesz szybko i sprawnie wykonać swoją pracę? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to czas na zmianę swoich nawyków. Zdziwisz się, jak negatywnie wpływają one na twoją produktywność.

 

1. Dzień bez śniadania

Pożywne śniadanie to prawdziwa bomba energetyczna, która pozwala naszemu mózgowi wejść na pełne obroty. Jego jakość przekłada się na jakość pracy w ciągu dnia. Jeśli należysz do grupy osób, która zwyczajnie nie lubi jeść zaraz po przebudzeniu, śniadanie przygotuj i weź do pracy. Nie licz, że złapiesz coś na szybko po drodze – potem może się okazać, że do południa jadłeś tylko … kawę. Tymczasem dzięki porządnemu śniadaniu, Twój mózg od razu będzie lepiej pracować!

 

2. Zamiłowanie do rozpraszaczy

Łatwy dostęp do Internetu może jest błogosławieństwem, ale i przekleństwem. Nic nie rozprasza bowiem tak bardzo, jak szybkie sprawdzenie poczty, zerknięcie na najnowszą ofertę sklepu internetowego, przegląd postów znajomych czy sprawdzenie repertuaru kina na wieczór. Dlatego jeśli przeglądarka internetowa nie jest Ci potrzebna do bieżącej pracy, zwyczajnie ją zamknij. Jeśli w czasie ważnego zadania wpadnie Ci do głowy myśl, by coś natychmiast sprawdzić w sieci… zapisz to na kartce i wróć do niego później.

 

3. Zostawianie najtrudniejszego na koniec

Spróbuj zrobić odwrotnie. Zachęca do tego Brian Tracy. W swojej książce „Zjedz tę żabę!” proponuje, aby każdy dzień w pracy rozpoczynać od realizacji najważniejszego, najtrudniejszego zadania, z którym do tej pory zwlekaliśmy. To właśnie tytułowa żaba. Szybkie uporanie się z największym wyzwaniem przynosi ogromną ulgę, satysfakcję, motywuje do dalszej pracy - masz już „z górki” i każde kolejne zadanie będzie tylko prostsze.

 

4. Dni pełne spotkań

Spotkania bez wątpienia są bardzo ważnym elementem biznesu. Jednak gdy masz ich w swoim kalendarzu zbyt wiele, mogą dać Ci złudne wrażenie efektywnego planowania czasu. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Microsoft, America Online oraz Salary.com przez ciągłe spotkania statystycznemu pracownikowi na realną pracę zostają tylko 3 dni w tygodniu. W efekcie swoje obowiązki wykonuje on po godzinach. Center for Work Life Policy alarmuje, że realny czas pracy amerykańskich białych kołnierzyków, spowodowany właśnie nadmiarem spotkań, to nawet 70 godzin tygodniowo!

 

5. Siedzenie przez cały dzień

Zmorą pracowników biurowych są bóle kręgosłupa. Są one efektem siedzącego trybu pracy. Dlatego jeśli tylko możesz – wstań. Rozmawiaj przez telefon, przechadzając się po korytarzu, jako miejsce spotkania wybierz park, a nie salę konferencyjną, a zamiast windy – postaw na schody. Twoja aktywność fizyczna przełoży się nie tylko na zdrowie, ale również jakość pracy – wspomoże koncentrację, proces myślenia i zapamiętywania.

 

6. Niekończące się listy zadań do wykonania

Przygotowując listę obowiązków i kwestii do załatwienia na dany dzień, skup się na jej jakości, a nie ilości. Dobra lista „to do” nie musi mieć kilkunastu podpunktów. Ważne by objęła kluczowe zadania do wykonania i była realna w realizacji. Nie warto zakładać z góry, że wykonasz więcej, niż jesteś w stanie. Ciągłe dodawanie nowych punktów do listy to strata energii i czasu, która na koniec dnia przyniesie Ci co najwyżej frustrację z niewykonanych obowiązków.

 

Oceń artykuł