Wyjazd w delegację to służbowy obowiązek pracownika. Prawo odmowy przysługuje kobietom w ciąży oraz osobom opiekującym się dzieckiem do lat 4. Podróże służbowe mają swoje dobre strony. Możemy poznawać specyfikę pracy w innych częściach kraju, kontynentu lub świata, a w czasie wolnym zwiedzać ciekawe miejsca. To szansa na większe zarobki, szlifowanie umiejętności językowych i poszerzenie sieci kontaktów.
Konieczność odbywania wyjazdów wydaje się niektórym pracownikom uciążliwa. Inni czują się znakomicie, mogąc realizować zadania zawodowe w trakcie delegacji. Warto wybierać oferty pracy, kierując się swoimi preferencjami. Co zyskujemy, jeśli nasza profesja jest związana z wyjazdami służbowymi?
- Brak monotonii
Zmiana środowiska pracy pozwala odpocząć od codziennej rutyny i sprawia, że po zakończeniu delegacji możemy powrócić z nowymi pomysłami i energią. Dla niektórych pracowników systematyczne wyjazdy stanowią interesujące urozmaicenie.
- Różnorodne doświadczenia zawodowe
Podróżując po Polsce, Europie lub świecie poznajemy specyfikę pracy w innych miastach, regionach i krajach. Mamy okazję obserwować nowatorskie rozwiązania i przejmować te najefektywniejsze.
- Możliwość zwiedzania ciekawych miejsc
Wykonywanie obowiązków służbowych w czasie delegacji nie trwa przez całą dobę. Czas wolny możemy przeznaczać na odkrywanie nowych miejsc. Dużą zaletę stanowi możliwość łączenia pracy i pasji podróżniczej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
- Zawieranie nowych znajomości
W trakcie delegacji możemy poznawać zdolnych, doświadczonych ludzi działających w naszej branży. Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych umożliwia naukę i jest źródłem inspiracji.
- Dodatkowy zarobek
Obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie lub zwrot kosztów podróży służbowej. Minimalne stawki wynikają z tzw. rozporządzenia delegacyjnego. Pracodawca może ustalić wyższe rekompensaty, dodatkowo wynagradzając nam konieczność zmiany planów. Po spełnieniu określonych warunków, możemy otrzymać również dodatek za rozłąkę.
- Dowolny sposób spędzania czasu w trakcie dojazdu
Kilkugodzinna podróż to doskonała okazja do lektury lub snu. Nawet jeśli w tym czasie prowadzimy samochód, możemy umilać sobie czas, słuchając audiobooków lub ulubionej muzyki.
Co przysługuje w związku z podróżą służbową?
Pracownik - udający się w delegację - otrzymuje ryczałt, dietę i/lub zwrot kosztów podróży po dokonaniu rozliczenia. Przepisy dotyczące podróży służbowych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000167&type=2.