Porady Życie zawodowe 6 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy
14.08.2018  | 3 min czytania

6 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy

14.08.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Upalne popołudnie to idealna pora na ożywczą drzemkę. Można sobie na nią pozwolić, jeśli w budynku firmy wydzielone jest specjalne pomieszczenie, tzw. nap room. Aby przetrwać lato w pracy, potrzebny jest przede wszystkim pozytywny nastrój. Niezależnie od pogody i innych okoliczności, rzuć wyzwanie wakacyjnemu rozleniwieniu i wspinaj się na wyżyny efektywności.

Umiejętność adaptowania się do trudnych warunków ułatwia wywiązywanie się z obowiązków nawet wtedy, gdy panująca aura bardziej sprzyja wypoczynkowi na morskiej plaży. Aby działać efektywnie mimo upałów:

  • Zadbaj o komfort w pracy

Przedstawiciele wielu zawodów muszą respektować zasady dotyczące ubioru, które obowiązują w konkretnej firmie lub profesji. Prawnik reprezentujący klienta na sali sądowej powinien mieć na sobie garnitur, a często także togę, stewardessa – specjalny uniform, lekarz – fartuch itd. Warto dostosować strój nie tylko do dress code’u, ale również do warunków atmosferycznych. Zdaniem Łukasza Gromolaka, fotografa ślubnego, wybór lekkiego ubrania to podstawa komfortu pracy.

W miesiącach letnich realizacja ślubnego reportażu fotograficznego oznacza pracę w trudniejszych warunkach. Towarzyszę parze młodej zwykle przez 10-14 godzin, w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza – opowiada Łukasz.

Aby czuć się dobrze i jednocześnie budować korzystny wizerunek, fotograf wybiera ubiór dopasowany do pogody: wygodne, lekkie i przewiewne buty oraz spodnie szyte na zamówienie z oddychających materiałów. Co jeszcze pomaga przetrwać gorące dni?

Piję dużo wody, staram się zabierać ze sobą do pracy tylko ten sprzęt, który jest najbardziej potrzebny i przemieszczam się samochodem z klimatyzacją – wylicza nasz rozmówca.

Jak ubierać się do pracy w czasie upałów?

  • Zaplanuj pracę

Duże znaczenie ma też dobra organizacja pracy. - Sesje plenerowe wykonuję głównie popołudniami i wieczorami, a gdy zaczynam pracę wcześniej, staram się wybierać zacienione miejsca – opowiada fotograf.

Jeśli nie możesz decydować, gdzie i o jakiej porze pracujesz, wykonuj najtrudniejsze i najbardziej wymagające zadania rano, kiedy masz więcej energii, a słońce nie znalazło się w najwyższym punkcie.  

  • Pij wodę, a… nie będziesz senny

Im wyższa temperatura, tym bardziej się pocimy, co powoduje utratę wody w organizmie. Odwodnienie wywołuje zmęczenie i senność. Aby zachować energię do działania, warto jak najczęściej sięgać po butelkę z wodą. Posiłki powinny być lekkie dania ciężkostrawne powodują ociężałość i wzmagają uczucie senności.

  • Skoncentruj się na obowiązkach

Konsekwencja, samodyscyplina, systematyczność – to one pozwalają wywiązać się ze zobowiązań w terminie. Niezależnie od pogody ćwicz koncentrację i ustal kolejność wykonywania zadań.

Myślę, że nie ma idealnej recepty na przetrwanie wakacji w pracy. Ja staram się odizolować od przyjemności związanych z latem i skupiam się na obowiązkachmówi Michał Perdek, marynarz. Po pracy odpoczywam i stawiam na przyjemności. Ładuję akumulatory, spędzając czas w  dobrym towarzystwie.

  • Znajdź równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym

Brak wakacji nie oznacza dla mnie braku lata. Myślę, że wszystko zależy od nastawienia. Choć na co dzień pracuję w biurze, od 8 do 16, to wieczorem spotykam się ze znajomymi i wspólnie grillujemy. Jeżdżę też na rowerze, a w weekendy chodzę po górach – opowiada Marta Francuz, szkoleniowiec, podkreślając, że szczególnie ważne – bez względu na porę roku – jest znajdowanie czasu zarówno na pracę, jak i na wypoczynek.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

  • Wykazuj pozytywne nastawienie

Grunt to przestać marudzić i narzekać na to, czego zmienić się nie da. Dobrze jest uruchomić wyobraźnię i po prostu cieszyć się latem – zachęca Marta.

Umiejętność dostrzegania dobrych stron poprawia samopoczucie i zwiększa poziom motywacji do działania. Warto korzystać z uroków najcieplejszej i najbardziej słonecznej pory roku, niezależnie od zawodu czy trybu pracy.   

Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby latem zachować wysoką efektywność.

Oceń artykuł