Porady Życie zawodowe 6 sprawdzonych sposobów, jak wytrzymać w pracy, gdy są wakacje
01.09.2022  | 3 min czytania

6 sprawdzonych sposobów, jak wytrzymać w pracy, gdy są wakacje

01.09.2022  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.67)

Kolega zza biurka właśnie poszedł na urlop? Znajomi co chwilę zamieszczają w portalu społecznościowym zdjęcia ze słonecznej plaży? Tymczasem przed Tobą jeszcze długie tygodnie za biurkiem i niecierpliwe odliczanie dni do upragnionego wypoczynku. Jak przetrwać w pracy w czasie wakacji? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które Ci w tym pomogą.

O czym przeczytasz w artykule:

• Praca w wakacje – czy urlop jest dla każdego?
• Zalety pracy w wakacje
• Jak przetrwać w pracy w letnie miesiące?
• Jak wytrzymać w pracy do urlopu?

| Zastępstwo w pracy na czas urlopu, czyli jak przetrwać wakacje kolegi

Praca w wakacje – czy urlop jest dla każdego?

Piękna pogoda, wysokie temperatury, długie dni, obezwładniająca zieleń… Letnie miesiące nawet w mieście potrafią być wspaniałe. Cóż jednak z tego, gdy każdego dnia osiem godzin trzeba spędzić w firmie – i to w dodatku pracując za dwóch, bo ze względu na sezon urlopowy pracowników jest mniej? Jak skupić się w czterech ścianach, gdy z podwórka dobiega krzyk bawiących się dzieci, śpiew ptaków i zapach grilla rozpalanego przez urlopowiczów?

Taka sytuacja dotyka wielu osób – część z wytęsknieniem czeka na swoje zaplanowane dwa tygodnie wypoczynku, ale część nie ma tej możliwości: niektórzy z powodów finansowych, inflacji, rosnących stóp procentowych czy wojny w Ukrainie, inni osobistych. Jeszcze inni – na przykład pracownicy na okresie próbnym – nie wypracowali sobie dostatecznie dużej ilości dni urlopowych, by móc wypocząć. Są wreszcie pracownicy sezonowi, zatrudniani m.in. właśnie po to, by wypełnić braki kadrowe powstałe na skutek wyjazdów.

Wady pracy w wakacje – dowolność wyboru terminu urlopu

| Praca wakacyjna – chwalić się czy ukrywać?

Zalety pracy w wakacje

Część osób jednak świadomie decyduje się na pracę w wakacje, a wypoczynek planuje na miesiące, kiedy w Europie panują jesień i zima. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wyprawy na inne kontynenty – w Azji czy Ameryce Południowej to właśnie miesiące od listopada do marca są najlepszym czasem na zwiedzanie i wypoczynek.

Takie osoby bez trudu wymienią zalety pracy w wakacje: w części firm lato to martwy sezon, kiedy obowiązków jest dużo mniej niż w pozostałych okresach. Można wówczas poświecić więcej czasu na integrację ze współpracownikami czy własne projekty. Poza tym wiele miast ma do zaoferowania w czasie wakacji rozmaite atrakcje: kino plenerowe, koncerty, kawiarniane ogródki otwarte do późna… dlatego nawet po wyjściu z biura – i oczywiście w weekendy – można korzystać z życia.

| Urlop wypoczynkowy – jak go wyliczyć i gdzie spędzić aktywnie wolny czas?

Jak przetrwać w pracy w letnie miesiące?

Wakacje w biurze trzeba jednak przetrwać. Niezależnie od pogody i innych okoliczności, rzuć wyzwanie letniemu rozleniwieniu. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak wytrzymać wakacje w pracy, gdy aura zdecydowanie nie zachęca do siedzenia przed komputerem:

  • Zadbaj o odpowiedni ubiór – strój warto dopasować do dress code’u (jeśli Cię obowiązuje), ale także do pogody. W upały postaw na przewiewne stroje wykonane z naturalnych tkanin.
  • Planuj pracę – to rada na cały rok, ale w wakacje wyjątkowo łatwo popaść w rozleniwienie. Najtrudniejsze zadania wykonaj rano, by po południu móc skupić się na lżejszych obowiązkach.
  • Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie to kwestia zdrowotna, ale wpływa też na efektywność. Odwodnienie skutkuje bowiem zmęczeniem i sennością. Pilnuj, by mieć przy biurku dzbanek z wodą i sięgać po niego jak najczęściej.
  • Znajdź równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – pamiętaj, że brak urlopu nie oznacza braku odpoczynku i letnich aktywności. Korzystaj z możliwości, jakie daje miasto. Może dobrym pomysłem będzie na przykład dojeżdżanie do pracy na rowerze albo wracanie z niej na piechotę inną drogą niż zwykle?

| Czasem słońce, czasem deszcz: wpływ pogody na samopoczucie w pracy

Jak wytrzymać w pracy do urlopu?

Zastanawiasz się, jak wytrzymać w pracy, gdy do urlopu jeszcze trochę czasu, a Ty czujesz, że musisz odpocząć? Weź głęboki oddech i spróbuj spokojnie przebrnąć przez ostatni odcinek drogi do relaksu. Jest kilka sposobów, żeby to sobie ułatwić:

  • Wizualizuj – w chwilach kryzysu wyobraź sobie miejsce, do którego już wkrótce pojedziesz, rób szczegółowe plany, zastanawiaj się, jak będziesz spędzać czas. Niektórym pomaga również odtwarzanie w pamięci minionego urlopu, przeglądanie zdjęć, wspominanie wakacji w gronie najbliższych.
  • Zmień grafik w pracy – Na przykład dzięki wcześniejszemu zaczynaniu pracy, a przez to i wcześniejszemu wychodzeniu z firmy, poczujesz, że faktycznie jest lato. Będziesz też mieć więcej czasu w ciągu dnia na pozafirmowe aktywności.
  • Rób przerwy – W okresie przedurlopowym zwykle następuje spiętrzenie obowiązków, by przed wyjazdem zapiąć wszystko na ostatni guzik. Nie zapominaj jednak o robieniu sobie przerw. W przeciwnym razie rosnące zmęczenie będzie na Ciebie działać jeszcze bardziej przytłaczająco.
  • Podziel obowiązki – spisz wszystkie zadania i oznacz te, które musisz wykonać jak najszybciej i te, które mogą poczekać. Angażujące projekty i wymagające taski – jeśli to możliwe – niech poczekają na Twój powrót, gdy będziesz pełen energii i kreatywnych pomysłów.

| 3…2…1.. Odliczanie do urlopu czas zacząć. Jak się do niego przygotować?

Wakacje w pracy i poza nią – grafika Pracuj.pl

Oceń artykuł