Porady Życie zawodowe 6 sposobów na walkę ze stresem według ludzi sukcesu
04.03.2019  | 5 min czytania

6 sposobów na walkę ze stresem według ludzi sukcesu

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przemęczenie, stres i mała ilość snu negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Powodują brak apetytu i problemy żołądkowe. Obniżają też wydajność pracy. Napięcie nerwowe można niwelować poprzez uprawianie sportu oraz skrupulatne planowanie każdego dnia. Źródłem inspiracji są też osoby, które - mimo różnych przeciwności - odniosły sukces zawodowy.

Sposoby na walkę z nadmiernym stresem

Stresujące sytuacje są nieodłącznym elementem wielu profesji i dotyczą również znanych osób. Ludzie sukcesu bardzo często muszą radzić sobie nie tylko z wyzwaniami zawodowymi, ale i ze stresem. Przedstawiamy sposoby polecane m.in. przez aktorów czy przedsiębiorców, które pomagają im w zapobieganiu konsekwencjom, jakie niesie za sobą odczuwanie napięcia nerwowego:

  • Techniki oddechowe

W stresujących chwilach zazwyczaj przestajemy oddychać prawidłowo. Nabieramy wtedy powietrza bardzo nieregularnie, w nieodpowiedniej ilości, co tylko pogarsza nasze samopoczucie. W momentach niepokoju warto stosować zatem techniki oddechowe, dzięki którym możliwe jest opanowanie negatywnych emocji. Zwolenniczką tej metody radzenia sobie ze stresem jest m.in. amerykańska aktorka Cameron Diaz.

  • Joga

Regularne ćwiczenia umysłu pozwalają go oczyścić i ukoić nerwy. Medytacje można połączyć z aktywnością fizyczną – jogą. Wśród miłośników systematycznego medytowania znajduje się amerykańska gwiazda filmowa Angelina Jolie.

  • Uprawianie sportu

Jak mówi przysłowie: w zdrowym ciele zdrowy duch. Ćwiczenia fizyczne pomagają pozbyć się negatywnych emocji i skutecznie zmniejszyć uczucie stresu. Z tego względu ludzie sukcesu chętnie odwiedzają siłownię lub uprawiają jogging. Przykładowo, Bill Gates uwielbia treningi cardio.

  • Właściwa ilość snu

Zbyt mała ilość snu z pewnością nie sprzyja walce ze stresem. Wiele znanych osób wspomina o tym, jak ważna jest właściwa regeneracja. O sen dba m.in. Sheryl Sandberg, czyli dyrektor operacyjny (COO) Facebooka. Przed pójściem spać wyłącza telefon, by nie sprawdzać służbowych wiadomości ani mediów społecznościowych. Dzięki temu może skupić się na efektywnym wypoczynku.

8 sposobów na zmęczenie i senność

  • Lekceważenie strachu

Niekiedy najlepszym sposobem na pozbycie się stresu jest ignorowanie go. Tak uważa m.in. znany przedsiębiorca Elon Musk (założyciel firmy Tesla, PayPal oraz SpaceX). Jego zdaniem warto lekceważyć uczucie niepokoju, szczególnie wtedy, gdy wynika ono z obawy przed porażką. Jeżeli martwimy się o efekty naszej pracy, dobrze jest zignorować lęk i skoncentrować się na dążeniu do postawionego sobie celu.

  • Planowanie i organizowanie każdego dnia

Na sukces składa się wytrwałość oraz samodyscyplina. Nieprzewidziane sytuacje mogą wywoływać stres, a w konsekwencji utrudnić osiągnięcie celu. Skrupulatne przygotowywanie harmonogramu na każdy dzień powoduje, że mamy kontrolę nie tylko nad naszymi obowiązkami, ale również nad emocjami. Zwolennikiem planowania jest Jack Dorsey – amerykański przedsiębiorca.

4 sposoby na skuteczne zmniejszenie stresu w pracy

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł