Porady Życie zawodowe 6 sposobów na udany poniedziałek
04.03.2016 | 0 min czytania

6 sposobów na udany poniedziałek

04.03.2016 | 0 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(5)

„Nie lubię poniedziałku” to nie tylko filmowy klasyk, ale też hasło wypowiadane przez tysiące osób jadących w poniedziałek do pracy. Mamy jednak 6 sposobów na to, by odczarować poniedziałek i sprawić, by był (prawie) tak fajny jak… piątek.

Wbrew obiegowej opinii poniedziałek niesłusznie uważany jest za najgorszy dzień całego tygodnia. Badanie przeprowadzone przez amerykański Instytut Gallupa pokazuje wręcz, że nasz nastrój w poniedziałek nie różni się zbyt wiele od tego, z których przychodzimy do pracy we wtorek, środę czy… czwartek. Dlaczego zatem to poniedziałek cieszy się najgorszą famą wśród wszystkich dni tygodnia?

Według Arthura Stone’a, autora badania, wynika to z tzw. efektu kontrastu – czyli subiektywnego powiększania lub umniejszania obserwowanych cech danego obiektu, po porównaniu ich z innymi, wcześniej obserwowanymi. I tak, wypadający zaraz po niedzieli poniedziałek stoi na z góry straconej pozycji. Mimo woli porównujemy go z pełnym luzu i swobody weekendem. I od razu oceniamy jako najgorszy w całym tygodniu.

Są jednak sposoby, by wejść w poniedziałek w dobrym nastroju.

1. Przygotuj priorytety

Najlepiej jeszcze w piątek, kiedy opuszczą Cię wszystkie siły. Zamiast zmuszać się do odpisywania na kolejne maile czy nieefektywnego dłubania w prezentacji, w ramach odprężenia… zastanów się co powinieneś zrobić, kiedy przyjdziesz do pracy w poniedziałek. Listę zostaw na biurku lub przyklej do monitora swojego komputera.

Dobrze zaplanuj również swój weekend. Oto nasza lista 10 rzeczy, które musisz zrobić w sobotę i niedzielę, by nowy tydzień rozpocząć z podwójną energią.

2. Wyśpij się

Tak, kariera przez łóżko jest możliwa! Co czwarty Polak przychodzi do pracy niewyspany. A sen jest kluczowy dla efektywności w pracy. Jeśli chcesz rozpocząć weekend w dobrym nastroju, w niedzielny wieczór odpuść sobie maraton firmy czy imprezę ze znajomymi, tylko po prostu idź wcześniej spać. Gwarantujemy, że poniedziałek nie będzie wtedy taki zły.

3. Nie spiesz się

Chociaż wstawanie o świcie może kolidować z punktem nr 2, to jednak czasem warto poświęcić pół godziny więcej na poranne przygotowania. Dzięki temu zjesz śniadanie, napijesz się ulubionej kawy, przejrzysz najnowsze wiadomości - bez poczucia nagłego powrotu do gonitwy dnia powszedniego. Wejdziesz w poniedziałek bez pośpiechu i z lepszym nastawieniem. A to może zdecydować o tym, jak będziesz czuć się przez cały dzień.

4. Zostaw coś ekstra na popołudnie

Na poniedziałkowe popołudnie zaplanuj miłe spotkanie czy wydarzenie, które sprawi, że dzień upłynie szybciej. Kolacja z przyjaciółmi, wyjście do teatru, kina albo wizyta w salonie masażu będą tym, na co warto czekać. Dzięki temu też bardziej zmotywujesz się do pracy i szybciej wykonasz zaplanowane zadania – przecież nie chcesz się spóźnić.

Nie udało Ci się zaplanować nic specjalnego? Poniedziałek to idealny dzień na oddanie się swoim hobby. Oto 5 propozycji, które przy okazji pozytywnie wpłyną na Twoją karierę.

5. Wyglądaj jak milion dolarów

Zaskakujące, ale to jak wyglądamy, przekłada się na nasz nastrój. Wybierając ubranie na poniedziałek, postaw zatem na ulubioną marynarkę czy nową, idealnie skrojoną sukienkę, w której czujesz się dobrze i wyglądasz dobrze. Odpowiedni strój pomoże utrzymać pewność siebie nawet na niełatwym spotkaniu albo wizycie u klienta.

6. Zrób coś miłego

Pamiętaj, poniedziałek bywa trudny dla każdego. Ale można to zmienić dzięki drobnym gestom. Postawienie kawy obok kolegi odkopującego się z maili czy przyniesienie pączka koleżance, która dzień rozpoczęła od trudnej rozmowy z klientem, może zdziałać cuda!

A może poniedziałki wcale nie są takie złe?

Oceń artykuł