Porady Życie zawodowe 6 sposobów na energetyczną przerwę od pracy
14.04.2015 | 0 min czytania

6 sposobów na energetyczną przerwę od pracy

14.04.2015 | 0 min czytania
Autor wpisu admin

Amazing young lady with tempting smilePrzerwa na lunch? Nie dla ciebie! Przecież lepiej wykorzystać ten czas na nadrobienie tyłów w pracy, odpisanie na kolejne maile i przygotowanie podsumowań z ostatnich spotkań. Błąd! Przerwę obiadową należy wykorzystać. Warto jednak zrobić to z głową. Czyli jak?

 

1. Po pierwsze: odpręż się

Lynn Taylor, doradca personalny i autor książki „Tame Your Terrible Office Tyrant”” zwraca uwagę, że pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, wychodząc z biura na przerwę, jest… wzięcie głębokiego oddechu, zostawienie za sobą codziennych zawodowych problemów i odprężenie się. Tak po prostu. Przerwa obiadowa to czas, który warto wykorzystać na regenerację. Pamiętaj, że właśnie dzięki temu, jesteś w stanie mądrze zarządzić drugą połową dnia i optymalnie rozplanować kolejne zadania.

 

2. Przejdź w tryb offline

Nie bierz na lunch swojego laptopa, telefon zostaw w biurze lub po prostu go wyłącz. Dzięki temu, nie będziesz sprawdzać chyłkiem maili między jednym a drugim kęsem posiłku. Nie liczy się też 60 sekundowa przerwa na szybkie przełknięcie przyniesionej z domu kanapki przed komputerem. Tak naprawdę, jest to pozorna oszczędność czasu, która w efekcie przyniesie Ci mniej energii i dużo niższą produktywność do końca dnia. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na obiad na świeżym powietrzu. Spróbuj wyciągnąć na taki obiad na trawie swoich kolegów z pracy – wystarczy koc, park i kanapki!

 

3. Po prostu – zjedz obiad

Nie udawaj superbohatera, który nie potrzebuje posiłków, by działać na 150% swojej normy! Przerwa na lunch jest właśnie po to… by go zjeść. W ten sposób naładujesz baterie i odświeżysz swój umysł. Michael Woodward, psycholog i autor książki „The YOU Plan” podkreśla, że to czas by podarować sobie małą, smaczną przyjemność.

 

4. Zrób to, na co zwykle nie masz czasu

Przerwa obiadowa to idealny moment, by zrobić rzeczy, na które trudno znaleźć czas rano lub po powrocie z pracy. Idź na pocztę, oddaj ubrania do pralni, zrób zakupy na straganie niedaleko biura lub po prostu przespaceruj się. Niezależnie co wybierzesz, najważniejsze, ze wykorzystasz swój czas konstruktywnie i oderwiesz się od pracy.

 

5. Odśwież stare znajomości lub zawiąż nowe

Być może niedaleko twojej firmy pracują również Twoi znajomi. Dlaczego nie zjeść lunchu wspólnie z nimi? Michael Woodward podkreśla, że jest to bardzo dobry sposób na utrzymywanie balansu pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. W czasu obiadu możemy porozmawiać bez zobowiązań, pośmiać się i powspominać stare czasy. Anita Attridge, coach i doradca zawodowy zwraca uwagę, że lunch to również doskonały moment na nawiązanie nowych znajomości i networking. Kiedy, jeśli nie przy obiedzie można spokojnie porozmawiać na tematy około biznesowe i lepiej się poznać? Dlatego niektóre sprawy zawodowe możesz przenieść również w mniej zobowiązujące okoliczności obiadu i połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

6. Nie daj się rutynie

Rutyna to twój wróg, również w czasie lunchu. Żongluj więc umiejętnie wymienionymi wyżej pomysłami. Dzięki temu twoje dni będą inne, a ty dzięki kilkudziesięciominutowej przerwie będziesz mieć znacznie więcej energii i pomysłów.

A jeśli masz za sobą naprawdę ciężkie przedpołudnie, a Twoje biuro na to pozwala dzięki np. chillout roomowi, jest jeszcze jedna możliwość. Wykorzystaj przerwę na lunch na.. krótką drzemkę. Pełna regeneracja gwarantowana.

 

A Wy wykorzystujecie przerwę obiadową w pracy?

Oceń artykuł