Porady Życie zawodowe 6 przykładów prac uciążliwych
21.12.2017  | 3 min czytania

6 przykładów prac uciążliwych

21.12.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Kierowca ciężarówki, grafik komputerowy, tokarz i magazynier – to przykłady profesji, które wywołują silne zmęczenie. Uciążliwość tych prac może być spowodowana m.in. monotonią, nieprawidłowym oświetleniem, koniecznością przenoszenia ciężkich ładunków lub częstym występowaniem sytuacji stresogennych.

Prace uciążliwe – definicja

Czynniki uciążliwe, takie jak duży wysiłek fizyczny, obciążenie narządu wzroku wywołane niedostatecznym oświetleniem czy praca zmianowa, nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Potęgują jednak poczucie zmęczenia i mogą spowalniać oraz zmniejszać efektywność podejmowanych działań. Definicja prac uciążliwych wynika z normy PN-N-18004:2001. Wpisują się w nią takie zawody, jak:  

 

  • Tokarz

 

Praca tokarza polega na obróbce metali i wymaga precyzji oraz skupienia. Zbyt słabe oświetlenie stanowiska wywołuje zmęczenie i osłabienie wzroku. Dodatkowym czynnikiem uciążliwym jest nienaturalne pochylenie głowy, które może powodować bóle kręgosłupa.

 

  • Grafik komputerowy

 

Przebywanie w jednej pozycji przez kilka godzin w ciągu dnia i wpatrywanie się w monitor – to największe mankamenty pracy grafika. W tym przypadku czynniki uciążliwe mogą wywoływać bóle głowy i silne napięcie mięśni kręgosłupa.   

 

  • Nauczyciel

 

Z wykonywaniem zawodu nauczyciela wiąże się duża odpowiedzialność. Pedagog jest narażony na częste przeżywanie sytuacji stresogennych. Poza tym intensywnie eksploatuje narząd mowy. Przysługuje mu więc prawo do skorzystania z płatnego rocznego urlopu dla poratowania zdrowia.  

 

  • Magazynier

 

Praca w charakterze magazyniera polega m.in. na transportowaniu pakunków, często o znacznym ciężarze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku oraz zmniejszyć obciążenie pracownika, zatrudniający powinien wprowadzać udogodnienia.

 

  • Kierowca tira

 

Jednym z największych mankamentów pracy zawodowego kierowcy jest monotonia. W czasie przemierzania autostrady, która na odcinku kilkuset kilometrów wygląda identycznie, można doświadczać kłopotów z koncentracją. Z tego względu kierowcy nie powinni rezygnować z przerw, jakie im przysługują.  

 

  • Ogrodnik - pracownik szklarni

 

Znaczna wilgotność powietrza i wysoka temperatura, w połączeniu z pracą fizyczną powodują zmęczenie i choroby układu krążenia. Osoby cierpiące np. na nadciśnienie tętnicze powinny unikać pracy w szklarni.  

Prace niebezpieczne

Na pracodawcy spoczywa obowiązek stworzenia wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, jakie wykonuje się w zakładzie. W gestii zatrudniającego leży również redukowanie poziomu ryzyka, zapewnianie pracownikom środków ochrony osobistej i poinformowanie ich o zagrożeniach związanych z wykonywaniem określonych zadań.

Sprawdź rodzaje prac niebezpiecznych: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/5-rodzajow-prac-szczegolnie-niebezpiecznych/.   

Oceń artykuł