6 postanowień, dzięki którym życie (zawodowe) będzie łatwiejsze

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 4.83/5 (6)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 4.83/5 (6)

Co zmienić? Nad jakimi zachowaniami popracować? Jakie wyzwania podjąć? Na te pytania każdy ma własną odpowiedź, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. My wytypowaliśmy postanowienia, które mogą być ważne dla rozwoju i kariery. Może zainspirują Was i zachęcą do podjęcia konkretnych aktywnośc

1.Nauka i szlifowanie języków obcych

To postanowienie, na które nigdy nie jest za późno i które warto przekuć w działanie. Z danych Pracuj.pl wynika, że znajomość języka angielskiego jest coraz częściej wymagana przez pracodawców. Spore zapotrzebowanie jest również na język niemiecki i francuski. Warto też uczyć się języków niszowych, np. skandynawskich czy azjatyckich.  Bez względu na to, czy planujemy naukę czegoś nowego, dodatkowego, to na pewno powinniśmy skupić się na szlifowaniu znajomości języka, który już w jakimś stopniu znamy. Kluczem do efektywności jest systematyczność i konsekwencja. Dobrze jest więc wygospodarować czas na ćwiczenia albo chociaż wykorzystać chwile, które spędzamy m.in. w komunikacji miejskiej i chociaż kilkanaście minut poświęcić np. na czytanie na smartfonie obcojęzycznych stron i prasy.

  1. Rozwój kompetencji miękki

Pracodawcy przywiązują dużą wagę do tzw. kompetencji miękkich. Rekruterzy często powtarzają, jak ważna jest inteligencja emocjonalna. Sprawdzają, jak kandydaci radzą sobie w pracy zespołowej, czy są komunikatywni, czy wykazują się inicjatywą, potrafią zarządzać sobą w czasie, są zorientowani na cel itd. Warto więc nie tylko poszerzać wiedzę i specjalizować się w danym obszarze, ale też rozwijać tego typu umiejętności. I nie chodzi o to, aby robić to wyłącznie z myślą o rekrutacji czy nowej pracy. Róbmy to dla nas samych –np. dzięki nauce planowania i zarządzania czasem będzie nam łatwiej „ogarnąć” rozmaite sprawy. Otwierając się na współpracę z innymi, docenimy wartość pracy grupowej. Obserwując reakcje i emocje – swoje i innych, a także pracując nad komunikatywnością, będzie nam łatwiej podejmować decyzje, kontrolować swoje zachowania i odczytywać potrzeby współpracowników, klientów itd.

Sprawdź 6 prezentacji TED do obejrzenia przed rozmową o pracę

  1. Większa innowacyjność i kreatywność

Oryginalne pomysły i niesamowite wynalazki – z tym najczęściej kojarzy się innowacyjność i kreatywność.  Po co więc księgowa albo inżynier budownictwa mają robić takie postanowienia? Warto pamiętać, że kreatywność to też nieszablonowe podejście do zadań, szukanie nowych rozwiązań oraz sposobów działania, prowadzenia projektów, rozwijania działalności itd. Dlatego też nasze postanowienie może dotyczyć np. przełamywania monotonii i rutyny, wychodzenia z inicjatywą i realizowania nowych pomysłów.

  1. Efektywne planowanie i „odpuszczanie”

Być może część naszych ubiegłorocznych postanowień w ogóle nie została zrealizowanych. Dlaczego się nie udało? Może barierą był natłok obowiązków? To wrażenie, że wszystkiego jest za dużo, za szybko? Warto więc zrobić sobie postanowienie dotyczące efektywnego planowania. Nie chodzi o to, aby zapełnić grafik tak, że zabraknie nam oddechu. I choć bardzo się staraliśmy, to i tak na końcu dopadnie nas frustracja, że wszystkiego nie udało się zrealizować. Postanowienie brzmi: „Nauczę się odpuszczać. Będę wybierać to, co najważniejsze. Ustalę priorytety i będę się ich trzymać”.  Bądźmy pewni – wszystkim to wyjdzie na dobre: nam, naszemu zdrowiu, bliskim i karierze.

  1. Otwartość na nowe

„Spróbuję czegoś nowego. Odważę się. Przełamię blokadę, którą mam w sobie. Zabiorę głos. Zgłoszę swój pomysł. Sprawdzę swoje możliwości”. Tego typu postanowienia mogą dotyczyć wielu rzeczy – udziału w rekrutacji, zmiany firmy, zawodu czy branży, a także codziennej pracy i rozwoju zawodowego. Cele mogą być różne, ale łączy je to samo postanowienie: otworzę się na nowe.

  1. Czytanie książek

Na pewno wielu z nas chciałoby czytać więcej (sprawdźcie nasze propozycje). Ciągle brakuje czasu, dopada zmęczenie. Tymczasem zalet czytania jest całe mnóstwo. Bez względu na to, czy sięgamy po branżowe publikacje czy literaturę piękną albo popularną – zawsze ma to korzystny wpływ na nasz rozwój. Nie musimy spieszyć się i ustanawiać rekordów w czytaniu, ale nie zapominajmy o tej wartościowej przyjemności.

A Wy co dodalibyście do tej listy?

 

Oceń artykuł


Narzędzia