Porady Życie zawodowe 6 porad dla introwertyków, jak budować sieć kontaktów
05.11.2018 | 4 min czytania

6 porad dla introwertyków, jak budować sieć kontaktów

05.11.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Nadmiar bodźców sprawia, że tracisz energię i zdolność koncentracji? Nie lubisz działać w dużej grupie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, może to oznaczać, że jesteś introwertykiem. Twój sposób odbierania świata może utrudniać budowanie relacji zawodowych. Istnieją jednak sposoby, które pomogą Ci odnaleźć się w networkingu.

Networking – co to jest?

Nawiązywanie relacji zawodowych stanowi jeden z filarów rozwoju. Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych to doskonała okazja, by zdobywać wiedzę i odkrywać nowe perspektywy. Dzięki znajomościom zyskujesz także dostęp do informacji. Możesz np. śledzić nowe trendy w branży. Poznawanie ludzi wpływa również na Twoją motywację do działania.

7 powodów, dlaczego networking jest ważny

Introwertyk i networking – czy to się może udać?

Budowanie sieci kontaktów może być dużym wyzwaniem dla osoby, która najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają zredukować poczucie dyskomfortu. Aby czerpać korzyści z networkingu:

  • Zaakceptuj siebie

Jesteś introwertykiem… i już. Taki typ osobowości nie zmniejsza Twoich szans na prowadzenie ciekawego życia zawodowego i osiągnięcie spełnienia. Odkrywaj i wzmacniaj swoje mocne strony.     

  • Wykorzystuj swoje atuty

Devora Zack - w książce pt. „Networking dla osób, które go nie cierpią” - radzi przyjąć świeżą perspektywę, gdy poszukuje się własnego miejsca w sieci kontaktów zawodowych:

 „Co się stanie, jeśli nadamy networkingowi nowe ramy i spojrzymy nań jak na okazję do nawiązywania wartościowych kontaktów, które wymagają takich umiejętności, jak słuchanie, koncentracja i głębokie myślenie? Czy sądzisz, że takie zdolności posiadasz? Czy zmienia to twoją instynktowną reakcję na koncepcję networkingu?”

Odkrycie i wykorzystywanie swojego potencjału pozwala nie tylko osiągać lepsze rezultaty, ale również budować zdrowe poczucie własnej wartości.

W książce „Networking dla osób, które go nie cierpią” czytamy:

„Zrób użytek ze swego wysokiego poziomu koncentracji i połącz umiejętność słuchania z inteligentnymi pytaniami, a nie będziesz już musiał więcej czuć się bezradny w rozmowach.” 

  • Ćwicz aktywne słuchanie

Choć introwertyk może mieć trudności z prowadzeniem luźnych rozmów, jego niewątpliwym atutem jest umiejętność słuchania. Jeśli potrafisz z zainteresowaniem wsłuchiwać się w wypowiedź rozmówcy i prosisz o wyjaśnienie kwestii, które wydają Ci się zawiłe, jest to dobra droga do budowania trwałych i wartościowych relacji zawodowych.  

  • Oddychaj głęboko

Dla introwertyka funkcjonowanie przez cały dzień w dużej grupie może być męczące i stresujące. Aby odsunąć silne emocje i pokonać chęć ucieczki, dobrze jest… wziąć kilka głębokich oddechów.

Devora Zack pisze:

„Gdy nasz system fizjologiczny pod wpływem stresu tłoczy krew do najdalszych zakątków, oddech staje się płytki i nie do końca napełnia tlenem płuca. (…) Tymczasem wdychanie tlenu (…) usprawnia krążenie krwi. Jaki jest rezultat głębokiego i równomiernego oddychania? Zrelaksowana reakcja. Panika ustępuje, krew w większym stopniu dociera do mózgu, a myśli stają się jaśniejsze."

  • Znajdź czas tylko dla siebie i szukaj źródeł dobrej energii

Ważne, żebyś podczas całodziennej konferencji lub seminarium znalazł czas, który spędzisz w samotności. Wystarczy chwila w spokojnym miejscu, by introwertyczny umysł odpoczął od nadmiaru bodźców. Warto na przykład wybrać się na spacer.

  • Wychodź ze strefy komfortu

Nie musisz, a nawet nie powinieneś, stawać się towarzyskim ekstrawertykiem.  Pamiętaj jednak, że pokonywanie własnych ograniczeń może wyjść Ci na dobre. Nie chodzi o to, żebyś oszukiwał się, że przebywanie w gwarnych salach wykładowych i bankietowych daje Ci radość. „Oswajanie” niekomfortowych sytuacji i uczestniczenie w nich na własnych warunkach jest o wiele skuteczniejszym sposobem.

5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu

Idealna praca dla introwertyka

Cechy osobowości w znacznym stopniu warunkują to, jak reagujesz na określone sytuacje. Ważne, żebyś wybrał zawód adekwatny do Twoich predyspozycji. Podejmując przemyślane decyzje, będziesz mógł się rozwijać i wykorzystywać swój potencjał. Profesje idealne dla introwertyków to np. naukowiec, archiwista, księgowy lub tłumacz.  

7 prac dla introwertyków

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 


Źródło:

  1. Zack D., Networking dla osób, które go nie cierpią, 2014.
Oceń artykuł