Sen to lekarstwo na zmęczenie i najskuteczniejszy sposób, żeby zyskać siły i energię. Jeśli chcesz działać wydajnie, naucz się odpoczywać i uwzględniaj ograniczenia organizmu.
Praca zmianowa stanowi duże obciążenie dla organizmu, szczególnie jeśli wykonujesz obowiązki również w nocy, gdy ciało i umysł intuicyjnie domagają się snu. Aby zminimalizować szkodliwy wpływ aktywności nocnej:
- Unikaj dużej ilości kawy
Kofeina zawarta w kawie pobudza i wspomaga koncentrację, ale w nadmiarze może być szkodliwa. Ogranicz jej spożycie i zachowaj odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy ostatnią filiżanką a porą spoczynku. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zasnąć po zakończeniu pracy.
- Nawadniaj organizm
Niedobór snu i nadmiar kofeiny powodują odwodnienie. Pij wodę, aby czuć się dobrze nie tylko podczas nocnej zmiany, ale również w ciągu dnia. Zbyt mała ilość płynów sprawia, że procesy zachodzące w organizmie przebiegają wolniej. W związku z tym mózg, nerki oraz inne narządy działają gorzej niż w normalnych warunkach.
- Zjedz pożywne śniadanie
Po nieprzespanej nocy koniecznie zadbaj o swoje ciało, dostarczając mu cenne składniki odżywcze. Ważne, by posiłek był lekkostrawny, a jednocześnie bogaty w makro- i mikroelementy. Dobrym pomysłem będzie m.in. musli z jogurtem i owocami, sałatka albo warzywa ugotowane na parze.
- Odpręż się
Możesz odczuwać napięcie spowodowane tym, że przez wiele godzin zmuszałeś organizm do aktywności, mimo że potrzebował odpoczynku. Aby się rozluźnić, warto wziąć kąpiel albo ciepły prysznic, a następnie zrelaksować się.
- Wyśpij się
Podstawą regeneracji po nocnej zmianie jest kilkugodzinny sen. Aby nabrać sił do pracy, warto zdrzemnąć się również przed jej rozpoczęciem. Dobrze jest zadbać o higienę snu. Ciemność, cisza, wygodny materac – to podstawa. Ważne, by czuć się bezpiecznie i dobrze w miejscu, w którym się wypoczywa.
10 naturalnych sposobów na zmęczenie
- Mądrze organizuj czas
Po nocnej zmianie możesz być przemęczony i przytłoczony. Aby dojść do siebie, warto unikać stresu i ciężkiej pracy. Jeśli to możliwe, wykonuj trudne czynności, kiedy jesteś wypoczęty. Jeśli np. podjąłeś dodatkową pracę, układaj grafik tak, by zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek.
Jak radzić sobie z sennością przy pracy zmianowej?
Nadgodziny w nocy – co Ci się należy?
Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 100%, jeśli nadgodziny przypadają w porze nocnej lub w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. W pozostałych przypadkach wysokość dodatku wynosi 50%. Na wniosek pracownika rekompensatą za pracę w dodatkowym wymiarze może być również czas wolny.
Gdy godziny nadliczbowe przypadają w porze nocnej (8 godzin między 21.00 a 7.00), należy Ci się również odrębny dodatek za pracę w nocy. Jego wysokość to 20% stawki godzinowej ustalonej na podstawie płacy minimalnej obowiązującej w danym roku.
Nadgodziny w porze nocnej – jak liczyć?