Chcesz zmienić swoje życie zawodowe? Postanowiłeś odejść z firmy? Zanim zmierzysz się z nowymi wyzwaniami, uporządkuj sprawy w aktualnym miejscu zatrudnienia.
Przed rozpoczęciem kariery w nowej firmie, warto zadbać o kilka istotnych kwestii. Zanim odejdziesz z pracy:
Porozumienie stron, wypowiedzenie czy rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym? Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się, która forma będzie najkorzystniejsza w Twojej sytuacji.
Rozwiązanie umowy o pracę – co należy wiedzieć?
Dokończenie zadań powierzonych przez szefa czy wprowadzenie następcy w obowiązki – to przykładowe działania, które trzeba wykonać przed odejściem z pracy. Warto się tym zająć, jeśli chcesz zachować dobre relacje z dotychczasowym pracodawcą i pozostawić po sobie korzystne wrażenie.
Nie zapominaj również o relacjach z klientami, którzy powierzyli Ci swoje sprawy. Ważne, by wyjaśnić im, że Twoje odejście nie wpłynie negatywnie na ich relacje z firmą.
Niezależnie od powodów, dlaczego zrezygnowałeś z pracy, nie wypowiadaj się negatywnie na temat poprzedniego pracodawcy. Jeśli czujesz się pokrzywdzony, możesz szukać sprawiedliwości w sądzie. Unikaj jednak narzekania i rozpamiętywania swoich krzywd w nowej firmie.
Rozwiązanie umowy wymaga dopełnienia formalności. W przypadku stosunku pracy trzeba np. złożyć wypowiedzenie na piśmie i wykonywać obowiązki przez 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Zmiana pracy to duże wyzwanie, któremu może towarzyszyć stres. Łatwiej będzie Ci pokonać trudności, jeśli np. wyznaczysz sobie atrakcyjne cele zawodowe.
Prawo wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje zarówno Tobie, jak i pracodawcy. Jeśli chcesz odejść, musisz spełnić wymogi formalne, czyli np. wręczyć wypowiedzenie w formie pisemnej.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Informacje, które trzeba zawrzeć w dokumencie, to:
Warto wypowiedzieć umowę-zlecenie na piśmie. Dokument podpisany przez zleceniobiorcę i zleceniodawcę nie pozostawia wątpliwości i zapobiega konfliktom. Przykładowa treść oświadczenia może brzmieć:
„Wypowiadam umowę-zlecenie zawartą w dniu… pomiędzy … a … . Przyczyną rozwiązania kontraktu jest…”.
W wypowiedzeniu powinny znaleźć się również:
A więc i Ty, sprawdź, czy nie szukasz!