Porady Życie zawodowe 6 czynników, które decydują o atrakcyjności firmy
28.02.2019  | 5 min czytania

6 czynników, które decydują o atrakcyjności firmy

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Oferująca ciekawe możliwości rozwoju, zapewniająca przyjazną atmosferę, mająca stabilną pozycję na rynku  – to obraz firmy idealnej. Podejmując decyzje dotyczące miejsca pracy, warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Być może w małym start-upie poczujesz się znacznie lepiej niż w międzynarodowej korporacji.

Szukasz pracy? A może po prostu chciałbyś utwierdzić się w swoich decyzjach? Warto zastanowić się, czy jesteś zadowolony z podjętych wyborów. Z badania Pracuj.pl „Specjaliści 2018 r.” wynika, że atrakcyjne firmy to takie, w których pracownicy mogą liczyć na:

1. Satysfakcjonujące wynagrodzenie

Hojność to jedna z kluczowych cech, jakie – zdaniem ankietowanych – powinien wykazywać pracodawca. Odpowiednia pensja była ważna dla 89% badanych.

Dobre zarobki – co to znaczy?

2. Ciekawy zakres obowiązków

Pracownicy zwracali uwagę również na atrakcyjność zadań. Ten czynnik liczył się dla 69% ankietowanych. Ciekawe i rozwijające obowiązki zwiększają motywację do pracy i zdobywania wiedzy.

3. Szkolenia

Aż 75% uczestników badania przychyliło się do stwierdzenia, że dobry pracodawca gwarantuje rozwój i szkolenia. Uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego to doskonała inwestycja w przyszłość. Im wyższe kwalifikacje, tym łatwiej o korzystne warunki zatrudnienia.  

Dlaczego warto brać udział w szkoleniach?

4. Awans

Ankietowani wskazywali także na możliwości awansu. Miały one znaczenie dla 62% uczestników badania. Świadomość, że nagrodą za intensywny wysiłek może być wyższa pozycja i atrakcyjniejsze zarobki, dodaje energii.

5. Stałe godziny pracy

46% badanych stwierdziło, że idealny pracodawca gwarantuje pracę wyłącznie w ustalonych godzinach. Takie rozwiązanie pomaga zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, ponieważ po wyjściu z firmy można zapomnieć o obowiązkach służbowych.

6. Samodzielność

Wyniki badania Pracuj.pl pokazują, że pracownicy cenią sobie również samodzielność i możliwość realizacji własnych pomysłów. Ten aspekt był ważny dla 40% ankietowanych.

Co jeszcze się liczy?

Na atrakcyjność pracodawcy wpływają także czynniki, takie jak: mocna pozycja na rynku (32%) oraz odpowiednia lokalizacja (29% ankietowanych uznało, że dobry dojazd jest ważny). Pracownicy zwracają uwagę również na opinie na temat firmy, przekazywane przez innych pracowników lub znajome osoby (28%). Istotne są benefity pozapłacowe (25%). Znaczenie ma także wielkość firmy. 30% uczestników badania Pracuj.pl „Specjaliści 2018” zadeklarowało chęć podjęcia pracy w dużym przedsiębiorstwie o ogólnopolskim zasięgu.  

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Aby podejmować słuszne decyzje, dobrze jest nie tylko poznać swoje preferencje, ale i określić priorytety. Może się okazać, że firma, której siedziba mieści się blisko Twojego domu, nie oferuje atrakcyjnej ścieżki kariery. Warto rozwiewać wątpliwości, odnosząc się do hierarchii wartości.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

A czy Ty znalazłeś już wymarzone miejsce pracy?

Oceń artykuł