Porady Życie zawodowe Popularne zawody – lista 5 profesji, które są modne i dają wysokie zarobki
28.12.2020  | 4 min czytania

Popularne zawody – lista 5 profesji, które są modne i dają wysokie zarobki

28.12.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Rozwój nowoczesnych technologii nabiera tempa i wywiera silny wpływ na sytuację na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest także rola Internetu, na przykład w branży marketingowej. W efekcie tworzą się popularne zawody, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu w ogóle nie istniały. Warto być czujnym i na bieżąco analizować trendy, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poznaj modne zawody dające dużą satysfakcję i pozwalające rozwijać przeróżne zainteresowania. Sprawdź też, czy możliwe jest wykonywanie jednej profesji przez całe życie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Dobrze płatny zawód i fajna praca w jednym – czy to w ogóle możliwe?
• Najbardziej popularne zawody w Polce, czyli nowoczesne technologie a rynek pracy
• Jakie zawody mają przyszłość i czy można wykonywać jedną profesję przez całe życie?

Dobrze płatny zawód i fajna praca w jednym – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, że tak! Wiele osób właśnie w ten sposób na co dzień pracuje. Łączy to, co kocha i czym się pasjonuje, z dosyć dobrymi zarobkami. Okazuje się, że najbardziej popularne zawody w Polsce jeszcze kilka lat temu w ogóle nie były znane. Dzisiaj, wraz z rozwojem nowych technologii, mamy wysyp profesji, o których nasi dziadkowie, a może nawet i rodzice nawet nie śnili. To tylko pokazuje, że zawód, który aktualnie wykonujesz, w przyszłości może diametralnie zmienić swój charakter – i warto o tym cały czas pamiętać. Potrzebne jest więc m.in. myślenie adaptacyjne, dzięki któremu można na nowo definiować cele i wybierać do tego odpowiednie środki. Dzięki takiemu podejściu, gdy już zmienią się okoliczności, będziesz gotowy na szybkie przebranżowienie.

| Zmiany – dlaczego są dobre?

Dzisiaj, jeśli decydujesz się na najczęściej wybierane zawody, które są modne i dobrze opłacalne, bardzo często musisz wykazać się umiejętnością współpracy, szczególnie w różnorodnych środowiskach tworzonych przez ludzi różnych nacji i kultur. Postęp, globalizacja i wielokulturowość wymuszają także naukę języków obcych. Prawdopodobnie bez tego na multikulturowym rynku pracy możesz sobie najzwyczajniej w świecie nie poradzić albo po prostu zamiast dobrze płatnej profesji będziesz musiał zadowolić się przeciętnymi zarobkami.

| Nadążyć za światem kompetencje cenne w przyszłości

Najbardziej popularne zawody w Polsce, czyli nowoczesne technologie a rynek pracy

Komputery i Internet wpływają niemal na każdy aspekt naszego życia. Przyspieszają pracę i wykonywanie obowiązków domowych, umożliwiają nawiązywanie relacji, zapewniają rozrywkę. Dodatkowo nowoczesne technologie sprawiają, że pojawiają się profesje, które całkowicie odmieniły rynek pracy. Zastanawiasz się, jakie zawody są potrzebne w związku z technologicznym postępem? Oto przykładowe modne zawody w Polsce, które pojawiły się całkiem niedawno.

 

  • Specjalista ds. IT, programista aplikacji mobilnych itp.

Programiści, testerzy oprogramowania, administratorzy IT, architekci IT, inżynierowie systemowi – to tylko kilka zawodów, które na przestrzeni ostatnich lat rozwinęły się na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej poszukują specjalistów, którzy piszą oprogramowanie, tworzą i zabezpieczają systemy informatyczne i czuwają nad bezpieczeństwem danych w firmach oraz instytucjach na całym świecie. To także jedno z lepiej opłacalnych stanowisk. Jeśli masz choć odrobinę zacięcia informatycznego, a nowe technologie nie mają przed Tobą tajemnic – spróbuj swoich sił w tej branży. Kładąc nacisk na kompetencje cyfrowe, możesz szybko zmienić profesję i zacząć pracować w IT.

 

  • Specjalista ds. automatyki i robotyki

Dzisiaj maszyny pracują znacznie szybciej, wydajniej i dokładniej niż ludzie, dzięki czemu można wyprodukować więcej w krótszym czasie. Jeśli rozwój nowych rozwiązań poprzedzony wnikliwym procesem zbierania wymagań, analizą i optymalizacją to coś dla Ciebie, może warto pomyśleć o pracy w tym zawodzie, który jest coraz bardziej potrzebny w związku z postępem w inżynierii i automatyzacji. Usprawnianie procesów produkcyjnych to dosyć duże pole do popisu i przyszłościowy zawód, w którym można piąć się po szczeblach kariery, a także zdobywać nowe kompetencje pracownicze dzięki kolejnym nowinkom, które nieustannie pojawiają się w naszym życiu.

| Automatyka i robotyka – gdzie szukać pracy?

 

  • Specjalista ds. marketingu internetowego

Zmiany są widoczne również w świecie reklamy i sprzedaży. Internet ma niemal nieograniczony zasięg. Przedsiębiorstwa, które reklamują się w sieci i sprzedają swoje produkty oraz usługi online, mogą z łatwością docierać do różnych grup klientów w kraju i na świecie. Handel online kwitnie, a to oznacza wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. marketingu internetowego i social media, których zadaniem jest ścisła współpraca z product managerami czy działem sprzedaży. To zawód, który poniekąd wyrósł ze znanego powiedzenia: „Reklama jest dźwignią handlu”. Zatem jeśli digital marketing nie jest Ci obcy, jesteś osobą kreatywną i lubisz wyzwania, na pewno warto sprawdzić, czy praca w marketingu nie jest przypadkiem czymś stworzonym właśnie dla Ciebie.

 

  • Bloger / vloger

Autorzy blogów i vlogów pokazują swoje codzienne życie, zachęcając do zakupu produktów codziennego użytku, kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego, ubrań i kosmetyków. Zamieszczają relacje z podróży, udzielając praktycznych wskazówek. Doradzają także w kwestiach wychowania dzieci, planowania budżetu, rozwijania firmy, zarządzania sobą w czasie, dietetyki, sportu itp. W twórczości internetowej drzemieogromny potencjał, którego jeszcze nie udało się w pełni odkryć – być może to właśnie Ty masz szansę na zagospodarowanie kolejnej gałęzi i odnalezienie swoich pasji czy zainteresowań,  którymi podzielisz się z tysiącami obserwatorów.

 

  • Influencer

Wywieranie wpływu na ludzkie wybory to podstawowe zadanie influencera. Taką rolę może pełnić np. ekspert z danej branży, osoba, która prowadzi popularne konto w serwisie społecznościowym i potrafi przyciągnąć oraz utrzymać zainteresowanie obserwatorów. Poprzez influencer marketing można zarekomendować restaurację, hotel, dietę, samochód, wpływając w pewnym stopniu na decyzje zakupowe osób, które mu ufają. Bycie trendsetterem jest modne i na czasie. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, obecnie wiele osób utrzymuje się tylko z tego, że coś poleca czy testuje. Jeśli i Ty odkryłeś w sobie takie zacięcie, załóż konto na Instagramie i zacznij rekomendować innym to, na czym znasz się najlepiej. Być może już wkrótce zyskasz spore grono followersów i zaczniesz na tym zarabiać.

Chcesz zmienić branżę albo poszerzyć swoje kwalifikacje o kolejne nowe umiejętności?
Przejrzyj ogłoszenia i znajdź nową pracę na Pracuj.pl.

Jakie zawody mają przyszłość i czy można wykonywać jedną profesję przez całe życie?

Trudno przewidzieć, co wydarzy się w ciągu najbliższych lat, ponieważ rynek pracy nieustannie się zmienia. Szybko pojawiają się nowe zawody i często zastępują te, które odeszły do lamusa. Taka sytuacja miała miejsce całkiem niedawno, gdy zawód grafika DTP zastąpił zecera, o którym dzisiaj już mało kto pamięta. Jak zatem można poradzić sobie w tak nieprzewidywalnej rzeczywistości i czy wykonywanie jednego zawodu przez całe życie w dobie zmian i innowacji ma na pewno sens?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Są przecież profesje takie jak lekarz, piekarz, policjant, pielęgniarka czy strażak. To zawody, które zawsze będą potrzebne. Jeżeli wykonujesz któryś z nich, warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nowe technologie z pewnością nie ominą również nawet najbardziej przyziemnych zawodów. Być może już wkrótce każda pielęgniarka zamieni notes, w którym dotąd zapisywała dawki leków dla pacjentów, na nowoczesny tablet, a piekarz zamiast wyrabiać ciasto na chleb siłą swoich rąk będzie używał do tego wysoce zmechanizowanego sprzętu. Wszechobecny postęp to znak czasu, a wynikające z tego zmiany wcześniej czy później dotkną każdego.

| Zawody, które powstaną do 2030 roku

Dlatego monitorowanie rynku pracy i interesowanie się nowymi technologiami to w dzisiejszej rzeczywistości must have – szczególnie, gdy chcesz nadążyć za zmieniającym się światem. Zapotrzebowanie na zawody za 10 lat nie jest jeszcze nikomu znane i dopiero czas pokaże, co zmieni się w tej kwestii przez kolejną dekadę. Jedno jest jednak pewne – jeśli jesteś gotowy na przebranżowienie i chcesz dopasowywać kwalifikacje do zapotrzebowania na rynku, d wykaż się otwartością umysłu i zdobywaj nowe umiejętności.

Dzięki takiemu podejściu można szybko reagować na zmiany, spełniać się zawodowo, realizować kreatywne koncepcje, a przy okazji wyznaczać nowe trendy na zawody, na które jest zapotrzebowanie. Bez względu na to, czym się dzisiaj zajmujesz, musisz liczyć się z tym, że rozwój technologiczny sprawi, że albo będziesz aktualizować wiedzę i dostosujesz się do popytu i podaży na rynku pracy, albo… wypadniesz z całego obiegu.

| Jakie cechy charakteru warto umieścić w CV

Pamiętaj, że zawsze warto być na bieżąco z wynikami badań i raportami dotyczącymi sytuacji na rynku pracy. Nigdy nie wiadomo, co szykuje los, i w którym momencie życia będziesz musiał zmienić branżę albo zdobyć nowe kwalifikacje. Źródłem informacji dla Ciebie mogą być statystyki publikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, np. barometr zawodów. Dane, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz także na stronie Pracuj.pl. Sprawdzaj je na bieżąco i przygotuj się na nowe wyzwania!

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł