Porady Życie zawodowe 5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata
04.12.2018  | 4 min czytania

5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata

04.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Rozwój nowoczesnych technologii nabiera tempa i wywiera silny wpływ na sytuację na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest także rola Internetu, na przykład w branży marketingowej. W efekcie powstają zawody, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu nie istniały. Warto być czujnym i na bieżąco analizować trendy. Aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dobrze jest postawić na interdyscyplinarność i elastyczność.

Umiejętności jutra – szlifuj kompetencje przyszłości

Zawód, który aktualnie wykonujesz, w przyszłości może diametralnie zmienić swój charakter. Potrzebne jest więc m.in. myślenie adaptacyjne, dzięki któremu można na nowo definiować cele i wybierać środki, jeśli zmienią się okoliczności. Liczy się także umiejętność współpracy, szczególnie w różnorodnych środowiskach, tworzonych przez ludzi różnych nacji i kultur. Globalizacja i wielokulturowość wymuszają także naukę języków obcych.       

Nadążyć za światem kompetencje cenne w przyszłości

Nowoczesne technologie a rynek pracy

Komputery i Internet wpływają niemal na każdy aspekt życia. Przyspieszają pracę i wykonywanie obowiązków domowych, umożliwiają nawiązywanie relacji, zapewniają rozrywkę. Nowoczesne technologie sprawiają, że pojawiają się zawody, które odmieniają rynek pracy. Część profesji, istniejących już od lat, nabiera teraz coraz większego znaczenia. Oto przykładowe zawody przyszłości:

  • Specjalista ds. IT, programista aplikacji mobilnych itp.

Programiści, testerzy oprogramowania, administratorzy IT, architekci IT, inżynierowie systemowi – pracodawcy poszukują specjalistów, którzy piszą oprogramowanie, tworzą i zabezpieczają systemy informatyczne i czuwają nad bezpieczeństwem danych w firmach i instytucjach na całym świecie.  

  • Specjalista ds. automatyki i robotyki

Inżynieria produkcji nieuchronnie zmierza w kierunku automatyzacji. Maszyny pracują znacznie szybciej, wydajniej i dokładniej niż ludzie, dzięki czemu można wyprodukować więcej w krótszym czasie. Roboty mogą również zrewolucjonizować branżę transportową, np. dostarczając paczki.  

Automatyka i robotyka - gdzie szukać pracy?

  • Specjalista ds. marketingu internetowego

Zmiany są widoczne również w świecie reklamy i sprzedaży. Internet ma niemal nieograniczony zasięg. Przedsiębiorstwa, które reklamują się w sieci i sprzedają swoje produkty i usługi online, mogą z łatwością docierać do różnych grup klientów w kraju i na świecie. Handel online kwitnie, a to oznacza wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. marketingu internetowego i social media.     

  • Bloger / vloger

Autorzy blogów i vlogów pokazują swoje codzienne życie, zachęcając do zakupu produktów codziennego użytku, kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego, ubrań i kosmetyków. Zamieszczają relacje z podróży, udzielając praktycznych wskazówek. Doradzają także w kwestiach wychowania dzieci, planowania budżetu, rozwijania firmy, zarządzania sobą w czasie, dietetyki, sportu itp. W twórczości internetowej drzemie ogromny potencjał, którego jeszcze nie udało się w pełni odkryć.  

  • Influencer

Wywieranie wpływu na ludzkie wybory to podstawowe zadanie influencera. Taką rolę może pełnić np. autor bloga, ekspert z danej branży, osoba, która prowadzi popularne konto w serwisie społecznościowym i potrafi przyciągnąć oraz utrzymać zainteresowanie obserwatorów. Influencer może zarekomendować restaurację, hotel, dietę, samochód, wpływając w pewnym stopniu na decyzje zakupowe osób, które mu ufają.  

Jeden zawód na całe życie?

Trudno przewidzieć, co wydarzy się w ciągu  najbliższych lat, ponieważ rynek pracy nieustannie się zmienia. Pojawiają się nowe zawody i często zastępują te, które odeszły do lamusa – tak jak to miało miejsce w przypadku grafika DTP, który zastąpił zecera. Jak poradzić sobie w nieprzewidywalnej rzeczywistości? Po pierwsze, warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Po drugie, dobrze jest wykazywać się otwartością umysłu i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki takiemu podejściu można szybko reagować na zmiany i znaleźć własne miejsce na rynku pracy, wyczuwając, a może nawet wyznaczając, nowe trendy. Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, musisz liczyć się z tym, że rozwój technologiczny sprawi, że albo będziesz aktualizować wiedzę, albo… wypadniesz z obiegu.   

Jakie cechy charakteru warto umieścić w cv

Warto być na bieżąco z wynikami badań i raportami dotyczącymi sytuacji na rynku pracy. Źródłem informacji mogą być np. statystyki publikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://barometrzawodow.pl. Dane, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz także na stronie Pracuj.pl: http://media.pracuj.pl/releases/raporty.   

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł