Porady Życie zawodowe 5 zawodów, o których będzie głośno w tym roku
05.04.2013 | 0 min czytania

5 zawodów, o których będzie głośno w tym roku

05.04.2013 | 0 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz

 

4

Organizator ślubów czy fryzjer dla psów – zawody, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, dziś funkcjonują na rynku pracy. Inne, jak kaletnik czy zecer, odeszły do lamusa. Jak załapać się na początek trendu i znaleźć dla siebie profesję, która jest potrzebna, a wkrótce jeszcze zyska na popularności?

Nasze życie coraz mocniej przenosi się do sieci, stąd można spodziewać się rosnącej popularności zawodów, które będą istniały dzięki Internetowi. I tak będzie coraz większe zapotrzebowanie na dziennikarzy – ale internetowych czy psychologów, którzy będą udzielać porad na Skypie – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.

Jej zdaniem rozwijać będą się też profesje dostarczające produkty i usługi niemal na tacy. „Jeśli robimy zakupy spożywcze przez Internet, oczekujemy, że ktoś nam je przywiezie do domu. Na tej samej zasadzie szukajmy zawodów, dzięki którym możemy spełnić potrzebę klienta od początku do końca” – radzi Kielczyk.

Wielkie możliwości dają rozwijające się technologie. Trzeba śledzić specjalizacje powstające w branży IT, by nie pozostać w tyle – radzi Izabela Kielczyk. Naprzeciw zapotrzebowaniu starają się wychodzić niektóre uczelnie. Na przykład warszawska SGH organizuje z Microsoftem studia podyplomowe dotyczące wykorzystania technologii cloud computingu w biznesie.

Jakimi profesjami warto się zainteresować? Oto krótka lista wybranych specjalności.

  1. Content designer. Firmy na potęgę zakładają swoje profile na Facebooku, twittują i tworzą kanały na YouTube. Profesjonalnym zapełnianiem tych kanałów atrakcyjnymi treściami niezależnie od pory dnia i nocy zajmują się właśnie content designerzy.
  2. Bloger. Najpopularniejsze blogi w Polsce to te kulinarne. Dobrze radzą sobie też modowe i technologiczne. Twórcy strony Kotlet.tv przyznali w mediach, że rzucili pracę w korporacji i dziś żyją dzięki swojej stronie. Zyski czerpią m.in. z reklam i lokowania produktów.
  3. Specjalista od nowoczesnych technologii. Lista jest długa, są na niej m.in. inżynierowie dbający o efektywność procesów i przetwarzanie w chmurze (cloud computing). Na topie w branży IT będą przez dłuższy czas także spece zajmujący się technologiami mobilnymi.
  4. Trendsetter to osoba będąca uosobieniem marki. Firma dba o jej wygląd, wyposażając w modne ciuchy czy gadżety. Trendsetter zaś „bywa w towarzystwie” i zachowuje się tak, by ludzie mu zazdrościli i go naśladowali. Przebojowe osoby nadające się do tej profesji wyłapywane są przez agencje zajmujące się marketingiem rekomendacji.
  5. Sex coach. W Stanach Zjednoczonych są już instruktorzy seksu, którzy obserwują zbliżenie seksualne i podpowiadają, co zrobić, by mieć w łóżku więcej przyjemności. „W Polsce nie słyszałam, by ktoś z seksuologów się tym zajmował, ale pewna nisza rynkowa istnieje” – ocenia Izabela Kielczyk.

A może macie swoje typy gorących zawodów na najbliższą przyszłość?

Oceń artykuł