Nowe technologie już na zawsze zmieniły zasady rządzące rynkiem pracy. Nie dość, że ułatwiają samo jej poszukiwanie, to jeszcze sprawiają, że coraz łatwiej jest łączyć karierę zawodową z podróżami po świecie. Są bowiem zawody, które dadzą Ci pracę w najdalszych i najbardziej egzotycznych zakątkach świata.
W serwisie Pracuj.pl najwięcej zagranicznych ofert pracy pochodzi z Niemiec, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Wśród najbardziej poszukiwanych polskich pracowników są specjaliści IT, odpowiadający za programowanie, architekturę, oraz administrowanie systemami i testowanie. Coraz więcej ofert pochodzi również z krajów skandynawskich: Szwecji, Norwegii i … Islandii, które nieustająco poszukują polskich specjalistów ds. inżynierii i budownictwa.
My sprawdzamy jakie zawody dadzą pracę nie tylko w Europie, ale na całym świecie.
1. Programista aplikacji mobilnych
Szacuje się, że tylko na unijnym rynku aplikacji mobilnych zatrudnionych jest milion programistów. Ale jak wynika z obliczeń Komisji Europejskiej liczba ta może do 2018 r. wzrosnąć do prawie 5 milionów pracowników. Unijny sektor aplikacji przynosi obecnie 17,5 mld euro rocznie i cały czas rośnie. Nie jest to trend odosobniony. Jak czytamy w raporcie firmy Criteo, już połowa transakcji na globalnym rynku e-commerce odbywa się z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, a aplikacje mobilne generują blisko 60% sprzedaży. Programiści aplikacji mobilnych będą więc jeszcze przez długie lata poszukiwani na całym świecie.
2. Grafik
Poszukiwany zawsze i wszędzie. Bez niego nie uda się stworzyć żadnej kampanii reklamowej, prowadzić komunikacji wewnątrz firmy, stworzyć strony internetowej czy zaprojektować opakowania nowego produktu. Jeśli więc w takich programach jak Photoshop, Dreamweaver, WordPress, Illustrator poruszasz się jak ryba w wodzie, a dodatkowo znasz podstawy chociażby języka HTML, znajdziesz pracę wszędzie.
Sprawdź oferty pracy w kategorii Reklama / Grafika / Kreacja / Fotografia >>
3. Szef kuchni
Praca w kuchni jest ciężka i niezwykle stresująca. Jednak znajdziesz ja na całym świecie. Najwięksi polscy szefowie kuchni pierwsze kroki stawiali często w zagranicznych restauracjach, poznając tam nie tylko zasady pracy, ale też różne techniki i style gotowania.
4. Social media manager
W mediach społecznościowych z powodzeniem komunikują się dziś firmy duże i te całkiem małe. Nic dziwnego. Szacuje się, że z social media aktywnie korzysta dziś 2,3 mld użytkowników na całym świecie. Facebook, Twitter czy Instagram są dla większości firm podstawowym kanałem komunikacji: platformą reklamową i narzędziem obsługi klienta. Nieustraszony social media ninja, śledzący branżowe trendy i cały czas dodający do swojego portfolio nowe serwisy (np. Snapchat) czy gry (np. Pokemon Go) pracę znajdzie na całym świecie.
Sprawdź, fakty i mity dotyczące zmiany branży >>
5. SEO manager
W każdej sekundzie Google odpowiada na ponad 40 tys. zapytań. Mało kto kwestionuje jego odpowiedzi. I właśnie dlatego na wagę złota są eksperci ds. SEO. Search Engine Optimalization to sztuka zarządzania treściami na stronie www w taki sposób, by pojawiały się one wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Eksperci SEO to mistrzowie analizy, którzy potrafią tworzyć treści na strony internetowe, znają też podstawy ich projektowania.
To co? Kto rusza na zawodowy podbój świata?