Porady Życie zawodowe 5 typów ludzi, którzy zmotywują Cię do zmiany pracy
09.11.2017  | 5 min czytania

5 typów ludzi, którzy zmotywują Cię do zmiany pracy

09.11.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4)

Bez względu na zawód, w pracy mamy zazwyczaj większy lub mniejszy kontakt z ludźmi. Jedni są dla nas źródłem wiedzy, motywacji czy inspiracją; inni przeciwnie - nie lubimy z nimi pracować, w najlepszym wypadku nas irytują, ale mogą też blokować nasz rozwój czy karierę. Oto 5 typów ludzi, którzy zmotywują nas - na różne sposoby - do zmiany pracy. Dopisalibyście kogoś do tej listy?

1.Doświadczony mentor

Nieczęsto trafiamy w pracy na człowieka, który byłby naszym prawdziwym mentorem. Ci, którzy mieli to szczęście, często podkreślają jak ważne było spotkanie takiej osoby dla dalszego rozwoju kariery. Mentor może być Twoim szefem lub bardziej doświadczonym pracownikiem, któremu przydzielono taką funkcję, ale czasami też za mentora uznajemy współpracownika, który nie jest nim oficjalnie, ale od którego wiele się uczymy, który nas inspiruje i pozwala się rozwijać zawodowo. Często mentor pokazuje nam szerszą perspektywę rynkową, uświadamia bardziej skomplikowane relacje biznesowe, pokazuje różne możliwości rozwoju i przez to zachęca, aby nie stać w miejscu i wspinać się po szczeblach kariery - również poprzez zmianę pracy.

2. Ciekawy świata innowator

Może być to kolega z działu, współpracownik z innego zespołu albo szef, który nie boi się nowych pomysłów i chętnie zgadza się na testowanie niecodziennych rozwiązań. Dzięki współpracy z takim człowiekiem uczymy się stałego poszukiwania lepszych metod pracy, dążenia do rozwoju, podnoszenia sobie poprzeczki. Innowator pomaga nam też myśleć śmielej o naszej pracy i karierze i często daje impuls do ulepszania także tego elementu naszego życia - a w rezultacie, motywuje do zmiany pracy.

3. Ambitny optymista

W pracy nie jest idealnie, ale w zasadzie już się przyzwyczaiłeś. Tymczasem spotykasz osobę, której takie przeciętne życie zawodowe nie wystarcza. Marzy o ciekawszej pracy, wyższej pensji czy bardziej odpowiedzialnych zadaniach. I ma pewność, że swój cel osiągnie! Nie tylko gada, ale też aktywnie szuka możliwości rozwoju albo nowej posady i motywuje przez to innych do działania. Dzięki temu i Ty zaczynasz myśleć o lepszej pracy i po cichu rozsyłasz pierwsze CV.

Nie zawsze motywacja do zmiany pracy ma podłoże pozytywne. Często zmieniamy pracę ze względu na trudną współpracę z różnymi osobnikami - a najczęściej z własnym szefem.

4. Toksyczny szef

Mówi się, że rzucając pracę, odchodzimy od szefa - i niestety często coś w tym jest. Relacje na linii przełożony-podwładny budzą często sporo napięć, ale czasami dochodzi wręcz do sytuacji, w której kompletnie nie potrafimy się dogadać. Bywają szefowie, którzy kompletnie nie dbają o swoich podwładnych i tacy, którzy nadmiernie ich kontrolują. Zdarzają się przełożeni wybuchowi, faworyzujący innych pracowników albo podkradający pomysły. W skrajnych przypadkach dochodzi do mobbingu. Bez względu na to, czym podpadł Ci Twój szef, jest on z pewnością osobą, która mocno motywuje Cię do zmiany pracy - mimo że negatywnie, to często bardzo skutecznie.

Sprawdź, jak pracować z szefem, którego nie lubisz >>

5. Irytujący współpracownik

Dobra atmosfera w pracy to rzecz ważna, a czasem codzienne wykonywanie obowiązków zaczyna jawić się jako droga przez mękę - a wszystko przez kolegę albo cały zespół, z którym musimy codziennie pracować. Tak jak w temacie szefów, trudnych przypadków jest wiele - od koszmarnych gaduł, przez obiboki, osoby złośliwe albo niekompetentne. Zdarza się, że już sama myśl o kolejnym dniu pracy z tym człowiekiem jest nie do zniesienia - nie da się ukryć, że wtedy motywacja do zmiany pracy wzrasta. W końcu każdy z nas chciałby pracować w przyjaznej atmosferze, z miłymi i kompetentnymi ludźmi.

Zobacz, jak poskromić toksycznych współpracowników >>

Bez względu na motywację, pracę warto zmieniać - dla siebie i rozwoju swojej kariery! Dlatego już dziś uruchom aplikację Pracuj.pl i sprawdź, czy nie czeka na Ciebie ciekawe stanowisko w przyjaznej organizacji! 

Oceń artykuł