Porady Życie zawodowe 5 trików dla pracującej mamy
04.03.2019  | 5 min czytania

5 trików dla pracującej mamy

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Aktywna zawodowo mama pracuje na dwa etaty. W firmie realizuje projekty powierzone przez szefa, a w domu często godzi opiekę nad dzieckiem z pozostałymi obowiązkami. Jak radzić sobie z natłokiem zadań? Niezbędnym gadżetem każdej pracującej mamy jest kalendarz.

Jak pogodzić pracę i macierzyństwo?

Niektóre mamy zaczynają mieć wątpliwości w momencie, gdy kończy się urlop macierzyński. Na pół etatu, na cały etat, a może praca na umowę-zlecenie – jak realizować się zawodowo, dbając jednocześnie o dziecko? Podjęcie decyzji dotyczącej kariery to kwestia indywidualna. Podpowiadamy, co może ułatwić codzienne życie:

  • Kalendarz – nieodłączny towarzysz

Terminy oddania projektów, wizyta z dzieckiem u lekarza czy występ w szkole – kobieta, która łączy pracę z macierzyństwem, ma naprawdę dużo na głowie. Aby o niczym nie zapomnieć, warto systematycznie uzupełniać kalendarz. Można w tym celu wykorzystać tradycyjny notes lub aplikację na telefon, przeznaczoną do organizowania czasu. Do notowania ważnych wydarzeń i obowiązków przydatne będą również niewielkie, samoprzylepne karteczki. Wystarczy przyczepić je na biurku, a w wolnej chwili przepisać nowe zadania oraz terminy do kalendarza.

  • Koncepcja work-life balance

Jak być rzetelnym pracownikiem i jednocześnie oddaną mamą? Dobrze jest stosować się do zasady work-life balance, która polega na szukaniu równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. W pracy należy maksymalnie skupić się na wykonywanych zadaniach. Po wyjściu z firmy powinno się zrezygnować z odbierania telefonu służbowego oraz pisania e-maili do klientów. Umożliwi to skoncentrowanie się na rodzinie i swoich potrzebach.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

  • Listy zakupów i planowanie posiłków

Skutecznym trikiem pracującej mamy jest współtworzenie listy zakupów z innymi domownikami – ważna jest współpraca wszystkich mieszkańców domu, szczególnie jeśli chodzi o wymyślanie oraz przyrządzanie dań. Zapisywanie na bieżąco brakujących produktów pozwoli skutecznie zaoszczędzić czas. Pomocne może okazać się także planowanie posiłków na cały tydzień. Warto przed wyjściem na duże zakupy przygotować rozpiskę dotyczącą np. obiadów. Dzięki temu nie będzie już konieczne codzienne myślenie o potrawach i potrzebnych składnikach.

  • Elastyczny czas pracy

Aby pogodzić obowiązki służbowe z pozostałymi czynnościami, można porozmawiać z pracodawcą na temat elastycznego czasu pracy. Dzięki temu nie będzie konieczne korzystanie z urlopu wypoczynkowego np. w przypadku wizyty u lekarza. Mama pracująca w nieregularnych godzinach będzie mogła także odprowadzać dziecko do przedszkola lub towarzyszyć mu w czasie konkursów bez rezygnacji z pracy.

  • Chwila wytchnienia

Jednym z najważniejszych trików każdej aktywnej zawodowo mamy jest pozwalanie sobie na chwilę relaksu, np. z ulubioną książką. Nieustanna praca w firmie i w domu może mieć negatywne konsekwencje m.in. w postaci problemów zdrowotnych. Dobrze jest regularnie znajdować czas tylko dla siebie i dbać o to, aby nie brać na siebie zbyt dużej liczby zadań.

6 sposobów na organizację pracy w domu i… przy dziecku

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł