Porady Życie zawodowe 5 taktyk, jak radzić sobie z plotkami w pracy
18.05.2018  | 4 min czytania

5 taktyk, jak radzić sobie z plotkami w pracy

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Ktoś nieżyczliwy podważa Twoje kwalifikacje lub osiągnięcia? Po firmie krążą nieprawdziwe pogłoski na temat Twojego życia osobistego? Zmiana pracy to ostateczne rozwiązanie. Zanim się na nie zdecydujesz, warto spróbować innych metod radzenia sobie z fałszywymi pogłoskami.   

Atmosfera, jaka panuje w firmie, to jeden z istotniejszych czynników decydujących o satysfakcji z pracy (lub jej braku). Nie sposób czuć się dobrze w miejscu, gdzie doświadcza się złośliwości i dwulicowości. Chcąc poradzić sobie z plotkarzami:

  • Bądź ostrożny

Im mniej opowiadasz o swoim życiu prywatnym, tym trudniej wymyślać oszczerstwa na Twój temat. Jeśli nie ufasz współpracownikom, ogranicz się do rozmów o neutralnych i służbowych sprawach. Uważaj również na to, co publikujesz w mediach społecznościowych. Zastanów się, czy treści, które udostępniasz, nie zostaną wykorzystane przeciwko Tobie.  

  • Ignoruj

Twoja nerwowa reakcja na plotki może je spotęgować. Jeśli informacje rozpowszechniane przez plotkarza nie są dla Ciebie krzywdzące, a nawet wydają Ci się zabawne, śmiej się z nich głośno. Nie poświęcaj im jednak zbyt wiele uwagi. Skoncentruj się na pracy, puszczając złośliwości mimo uszu. To jedyne rozsądne rozwiązanie np. wtedy, gdy nie wiesz, kto rozsiewa pogłoski.

  • Skonfrontuj się z plotkarzem

Jeśli jednak dowiedziałeś się, kto plotkuje na Twój temat, możesz dać tej osobie do zrozumienia, że nie jest anonimowa. Gdy nie przyniesie to pożądanego rezultatu, warto zdecydować się na konfrontację. Spróbuj porozmawiać z plotkarzem w cztery oczy lub na forum, np. w obecności przełożonego.   

  • Porozmawiaj z szefem

Warto informować zwierzchnika o negatywnych zachowaniach w zespole, jeśli np. plotki są krzywdzące lub uderzają w Twoją rodzinę. W pewnych okolicznościach szerzenie nieprawdziwych informacji można uznać np. za nękanie. Pracodawca ma obowiązek chronić Cię przed takimi zachowaniami współpracowników.  

Gdzie zgłosić mobbing?

  • Zmień pracę

Nieprzyjemna atmosfera i bagatelizowanie problemu przez przełożonych - to czynniki, które mogą skłonić Cię do zmiany pracy. Warto realizować swoje cele zawodowe w miejscu, w którym panują korzystne warunki i zdrowe relacje.

A czy Ty boisz się zmienić pracę?

Jak budować dobrą atmosferę w pracy?

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, co możesz zrobić, by zadbać o relacje w firmie. Chcąc uniknąć konfliktów, wyznacz granice, których Twoi współpracownicy nie powinni przekraczać. Asertywność pomaga w budowaniu zdrowych stosunków.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

Postaraj się również być wyrozumiały. Jeśli osoba, która rozsiewała plotki, szczerze przeprosi Cię za swoje postępowanie, nie chowaj urazy. Możesz jednak oczekiwać publicznych przeprosin i sprostowania nieprawdziwych pogłosek.     

10 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami

Oceń artykuł