5 sposobów na zmotywowanie się do pracy, gdy nie masz na nią ochoty

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska
Kategoria: Życie zawodowe

Untitled design (10)Są takie dni, kiedy tak po prostu Ci się nie chce. Do skrzynki spływają kolejne maile, lista z zadaniami do wykonania pęka w szwach, a Ty najchętniej schowałbyś się pod kocem i napił ciepłej herbaty. Cóż, każdy z nas był w tym miejscu. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by zmotywować się do pracy.

 

 

Oto wybrane z nich. Macie jakieś swoje metody na dni, kiedy pracować się nie chce?

 

1. Nie myśl o pracy jak o niewykonalnych zadaniach

Mówi się, że jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie. On przyjdzie i na pewno to zrobi.

W pracy wiele zależy od nastawienia z jakim do zadań podchodzimy. Czasami trudno nam się zabrać za projekt, który jawi się jako wielomiesięczny gigant nie do zrealizowania. Dlatego spróbuj zmienić perspektywę, z jakiej patrzysz na zawodowe wyzwania. Czy w swojej pracy każdego dnia dochodzisz do ściany i nie możesz iść dalej, czy z otwartą głową szukasz innej drogi, by wyjść z labiryntu?

 

2. Pracuj na małych, osiągalnych celach

Jestem w trakcie ogromnego projektu negocjacyjnego. Rozmowy toczą się od kilku tygodniu, a ich końca nie widać – opowiada Agnieszka, radca prawny. – Zwyczajnie nie mam siły już do niego wracać – wzdycha.

Wizja skomplikowanego, wieloetapowego projektu przeraża tym bardziej, że często zupełnie nie wiesz jak go… rozpocząć. Strach ma jednak wielkie oczy. Aby go pokonać – każdy duży cel dziel na mniejsze – takie, które są w zasięgu Twojej ręki. W ten sposób praca będzie iść dużo łatwiej i szybciej. Każde zadanie możesz podzielić także na 3 fazy: przygotowanie, realizację i analizę efektów.

 

3. Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu

Spójrz na swoją listę zadań. Zastanów, ile z nich rzeczywiście musisz wykonać, ale ile będzie tylko kruszeniem kopii o rzeczy tak naprawdę nieistotne? Co będzie kluczowe dla Twoich zawodowych celów? Czy coś z listy możesz wykreślić bez straty dla firmy i Ciebie?

Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy znacząco ograniczyć listę wykonywanych zadań i skupić się wyłącznie na tych priorytetowych. Dzięki temu lista to-do może znacząco się skrócić, a nasza motywacja do pracy … wzrosnąć.

 

4. Ustal granice

Jestem zdemotywowana. Moja praca zdaje się nie mieć końca. Na maile i telefony odpowiadam w drodze do pracy, w biurze, w restauracji podczas lunchu, kiedy odbieram córkę ze żłobka i po powrocie do domu – żali się Joanna, specjalista ds. sprzedaży. Nie jesteśmy robotami i nie możemy pracować w trybie 24/7. Zbyt duże tempo pracy przekłada się na jej jakość, terminowość oraz… Twoje zdrowie. Dlatego musisz ustalić granice i dać sobie chwilę na naładowanie akumulatorów. Potem dużo łatwiej jest pracować naprawdę efektywnie.

 

5. Świętuj sukcesy i nagradzaj się

Celebruj sukcesy – zakończenie projektu, dobre słowo od klienta, pochwałę od szefa czy komplement od kolegi z pracy. Idź na kawę, zjedz jabłko, wyjdź na 15 minut z biura i przejdź się na krótki spacer. Nieważne co zrobisz, ważne byś dał swojemu umysłowi choć chwilę oddechu.

Nawet jeśli praca tego od Ciebie nie wymaga, wyznaczaj sobie małe cele i małe nagrody. Skończę raport i wyjdę na krótki spacer. Przygotuję treść maila do całej firmy do końca dnia, dzięki temu jutro przyjdę do pracy trochę później. Taka motywacja może czasem zdziałać więcej niż oczekiwanie na premię.

 

Oceń artykuł


Narzędzia