Porady Życie zawodowe Powrót do pracy po urlopie – 5 sposobów na motywację
23.06.2014  | 4 min czytania

Powrót do pracy po urlopie – 5 sposobów na motywację

23.06.2014  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Długi weekend albo wakacje minęły jak zwykle błyskawicznie? Nie martw się – powrót do pracy po urlopie nie musi być aż taki zły. W biurze wypij spokojnie kawę, otwórz skrzynkę mailową i zacznij wdrażać się w obowiązki. Zamiast się denerwować i stresować, poznaj kilka pomysłów na poradzenie sobie z pourlopową demotywacją.

Z artykułu dowiesz się:
• Jak wrócić do pracy po urlopie?
• W jaki sposób rozplanować swój pierwszy dzień w pracy po powrocie z urlopu?
• Co zrobić, żeby powrót do pracy po urlopie nie był przykrym obowiązkiem?

Jak wrócić do pracy po urlopie i nie popaść w depresję?

Dla wielu osób powrót do pracy po urlopie wywołuje poczucie bezradności. Zawsze jest przecież tyle spraw do załatwienia i terminów, które gonią. Dodatkowo po długim weekendzie czy wakacjach motywacja do pracy wcale nie jest na najwyższym poziomie, bo do kolejnego urlopu jeszcze bardzo daleko. Właśnie w taki sposób po dłuższej przerwie od pracy czuje się wielu z nas, dlatego podpowiadamy, jak sobie poradzić w tej sytuacji.

Chociaż niewiele osób ma do tego głowę, o powrocie do pracy warto zacząć myśleć jeszcze w trakcie urlopu – to pierwsza i bardzo ważna wskazówka. Postaraj się zamknąć najważniejsze sprawy, nie zostawiając sobie trudnych decyzji na później. Metoda „Pomyślę o tym, jak wrócę” może być kusząca, ale bardzo bolesna w skutkach. Zadbaj też zawczasu o odpowiednie rozplanowanie najtrudniejszego pierwszego dnia. Jak to zrobić? Po prostu nie umawiaj w tym czasie ważnych spotkań ani wymagających wyjątkowej kreatywności burz mózgów. Daj sobie czas na stopniowy powrót do obowiązków, które Cię zaleją po przekroczeniu progu firmy.

| Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?

Powrót do pracy po urlopie, czyli planowanie zadań i ustalanie celów

Pierwszego dnia rzadko udaje się nadrobić wszystkie zaległości, a siedzenie do późna na pewno nie motywuje do dalszej pracy i tylko pogłębia pourlopową „traumę”. Jeśli nie ma takiej konieczności, rozplanuj obowiązki na kilka dni i wróć do domu o normalnej porze. To nasza druga wskazówka dla Ciebie, której warto się trzymać. Realistyczne rozłożenie najważniejszych zadań do wykonania – i na przykład wypisanie ich na kartce – da Ci też poczucie, że znowu panujesz nad sytuacją.

Kolejna ważna rzecz to uporządkowanie skrzynki, przejrzenie i priorytetyzacja zadań na dany tydzień albo nadrobienie najważniejszych zaległości w kluczowym projekcie. Dzięki pojedynczemu, jasnemu celowi skupisz się na jednym zadaniu i łatwiej wejdziesz znów w rytm pracy. Zabieranie się za 15 rzeczy na raz sprawi, że będziesz mieć wrażenie jeszcze większego chaosu – to potrafi nieźle frustrować.

| Najczęstsze pytania o urlop wypoczynkowy

Pierwszy dzień w pracy po urlopie – spacer i koncentrowanie się na pozytywach

Po powrocie do pracy znajdź chwilę, by w trakcie dnia odetchnąć i zebrać myśli. Może Ci w tym pomóc np. przerwa na kawę. Zaplanuj też krótki spacer, w trakcie którego odetchniesz świeżym powietrzem, poruszasz się i zrelaksujesz. To zawsze dodaje pozytywnej energii do działania. Nawet kwadrans takiej przerwy pomoże Ci zyskać więcej sił i motywacji do pracy. Kolejna ważna kwestia do Twoje nastawienie do całej sytuacji. Zamiast użalać się nad sobą i myśleć o tym, że na kolejny urlop trzeba będzie czekać niewyobrażalnie długo, skoncentruj się tylko na pozytywnych rzeczach, by przetrwać ten trudny dla Ciebie czas.

Skup się na rzeczach, które lubisz w swojej pracy i staraj się na pierwszy ogień nie brać zadań, których nie cierpisz. Jeśli możesz, zajmij się tym, co umiesz robić najlepiej. Pourlopową chandrę można też przeczekać – to zazwyczaj działa na każdego. Jeśli i to nie pomogło, a Ty wciąż czujesz się przytłoczony obowiązkami i potrzebujesz zmiany – po prostu zacznij szukać nowej pracy.

| 10 oznak, że zasiedziałeś się w pracy

Oceń artykuł