Porady Życie zawodowe 5 sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy
22.07.2014 | 0 min czytania

5 sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy

22.07.2014 | 0 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(2)

badmington_zapł do wykorzystaniaKolega zza biurka właśnie poszedł na urlop, znajomi co chwilę zamieszczają w portalu społecznościowym zdjęcia ze słonecznej plaży. A przed Tobą jeszcze długie tygodnie pracy i niecierpliwe odliczanie dni do upragnionego wypoczynku. Podpowiadamy, jak przetrwać ten czas.

Nie możesz doczekać się urlopu? Z trudem podnosisz się rano z łóżka i z niechęcią jedziesz do pracy? Wszystko dookoła Cię irytuje, bo czujesz, że potrzebujesz już odpocząć?

 

Weź głęboki oddech i spróbuj spokojnie przebrnąć przez ostatni odcinek drogi do relaksu. Jest kilka sposób, żeby to sobie ułatwić:

 

1. Wakacyjne aktywności

Staraj się przyjemnie spędzać czas po pracy i tak zorganizować dzień, żeby znaleźć miejsce na relaksujące aktywności. Wyjście na basen, spacer, piknik z przyjaciółmi, jazda na rowerze czy na rolkach, gra w tenisa, a w weekend wypad za miasto – to wszystko pozwoli choć trochę poczuć wakacyjny klimat i oderwać się od obowiązków.

 

2. Wizualizacje i wspomnienia

Kiedy masz już dość pracy i wydaje Ci się, że już nie wytrzymasz - wyobraź sobie miejsce, do którego już wkrótce pojedziesz, rób szczegółowe plany, zastanawiaj się jak będziesz spędzać czas itd. Niektórym pomaga również odtwarzanie w pamięci minionego urlopu, przeglądanie zdjęć, wspominanie wakacji w gronie najbliższych.

 

3. Zmiana grafiku

Jeśli masz taką możliwość, to pomocna potrafi być reorganizacja grafiku pracy. Na przykład dzięki wcześniejszemu zaczynaniu pracy, a przez to i wcześniejszemu wychodzeniu z firmy możemy poczuć, że faktycznie jest lato i mieć więcej czasu w ciągu dnia na poza firmowe aktywności. Dobrym pomysłem może być też takie zorganizowanie pracy, aby piątek lub poniedziałek były dniami wolnymi. Dzięki temu weekend będzie dłuższy. Na to mogą jednak pozwolić sobie głównie ci, którzy prowadzą swoją działalność czy też są wolnymi strzelcami.

 

4. Przerwy

W okresie przedurlopowym zwykle następuje spiętrzenie obowiązków, chcemy zdążyć zapiąć wszystko na ostatni guzik. Nie zapominajmy jednak o robieniu sobie przerw. W przeciwnym razie rosnące zmęczenie będzie na nas działać jeszcze bardziej przytłaczająco.

 

5. Dawkowanie obowiązków

Warto podzielić obowiązki na ważne i mało ważne, pilne i mało pilne. Ustalając kolejność wykonywanych zadań i stopień ich ważności będziemy pracować efektywniej i nie dopadnie nas poczucie, że „nie wyrobiliśmy się” ze wszystkim przed urlopem. Jeśli czujemy się bardzo zmęczeni, to trudne decyzje, angażujące projekty czy poszukiwania nowych rozwiązań być może lepiej zostawić na czas pourlopowy, kiedy wrócimy do pracy z nową dawką energii.

 

A Wy jak radzicie sobie w oczekiwaniu na urlop?

 

Oceń artykuł