Porady Życie zawodowe 5 rzeczy, za które szef może chcieć zwolnić Cię z pracy
05.07.2018 | 5 min czytania

5 rzeczy, za które szef może chcieć zwolnić Cię z pracy

05.07.2018 | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Zwolnienie z pracy nie jest niczym miłym, ale może zdarzyć się każdemu. Dobre firmy coraz częściej dbają, aby odbywało się ono w jak najmniej bolesny dla zwalnianego sposób. Proponują pracownikowi rozstanie za porozumieniem stron i nierzadko oferują zadośćuczynienie finansowe na otarcie łez. Wtedy najczęściej prawdziwy powód zwolnienia odchodzi w niepamięć. My uchylamy jednak rąbka tajemnicy - oto 5 najpopularniejszych powodów, dla których szef może chcieć zwolnić Cię z pracy!

  1. Tak zwany “fakap” czyli niedopełnienie obowiązków albo nierealizowanie celów

To najbardziej oczywisty powód. Jeśli od dłuższego czasu nie udaje Ci się realizować wyznaczonego targetu albo zawaliłeś właśnie w wielkim stylu duży i ważny projekt, szef może chcieć Cię zwolnić. Co możemy dodać? Taka sytuacja zdarza się najlepszym. Jeśli nie jesteś w stanie naprawić błędu (a zdecydowanie warto się postarać), być może przyjdzie Ci rozstać się z firmą. Ale pamiętaj - nic tak nie uczy, jak własne potknięcia. W kolejnej firmie jest mała szansa, że popełnisz ten sam błąd.

  1. Coś tu nie gra, czyli brak chemii z szefem albo nieporozumienia w zespole

Dobra atmosfera w zespole to dla menedżera często rzecz niezwykle ważna. Jeśli uzna on, że na spadek morale czy konflikty wpływa Twoja osoba, możesz znaleźć się na liście do zwolnienia. Podobnie, jeśli nie układa Ci się z samym szefem. Czasami komunikacja jest tak utrudniona, a dojście do porozumienia mozolne, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozstanie. Na pocieszenie - praca w kiepskiej atmosferze albo z nielubianym przełożonym to także dla Ciebie średnia frajda. Lepiej poszukać firmy, w której poczujesz się naprawdę dobrze.

  1. Facebook albo telefon do mamy czyli za dużo życia prywatnego w pracy

Każdemu z nas zdarza się w pracy wykonać prywatny telefon albo rzucić okiem na wiadomość od kolegi na Facebooku. Jeśli jednak załatwianie spraw osobistych zajmuje Ci więcej czasu niż sama praca, a dodatkowo dowie się o tym szef, możesz zostać za to ukarany nawet zwolnieniem. Jeżeli więc nie jesteś social media managerem, a całe dnie spędzasz na Facebooku, godzinami rozmawiasz z mamą ze służbowego telefonu, a pracę zdalną notorycznie wykorzystujesz na sprzątanie domu, zastanów się, czy lada dzień nie dostaniesz czerwonej kartki.

  1. Grzechy główne czyli spóźnienia, lenistwo, kłamstwo

W pracy głównie się obijasz, przychodzisz później i wychodzisz wcześniej, udajesz choroby, a drobne wpadki maskujesz zgrabnymi kłamstwami. To taktyka, która może zaprowadzić Cię prosto na dywanik do szefa. Szczególnie jeśli nie są to pojedyncze spóźnienia czy minięcie się z prawdą, ale stały styl bycia i pracy. Pamiętaj, że nawet jeśli nie widzi tego szef, mogą zauważyć Twoi koledzy - i nie będzie to raczej mile widziane. Może zamiast udawać, że pracujesz, wyprzedzić szefa i poszukać pracy, która da Ci satysfakcję i autentycznie zaciekawi? Zapraszamy na Pracuj.pl, ofert nie brakuje!

  1. Ja wiem lepiej czyli niewykonywanie poleceń

Szef szefem, ale Ty jesteś w firmie dłużej i wiesz dużo lepiej od niego, co powinniście robić. Dlatego stale ignorujesz jego zalecenia, nie wykonujesz poleceń, prowadzisz na boku własne rozgrywki, a na dodatek zdarza Ci się publicznie podważyć jego autorytet. Nawet jeśli faktycznie jesteś ekspertem w danej dziedzinie, mało komu takie zachowanie uchodzi płazem. Zastanów się, czy nie lepiej dogadać się z obecnym szefem … albo zmienić pracę i samemu zostać menedżerem.

Uwaga! Z punktu widzenia prawnego w przypadku umowy o pracę istnieją 3 formy zwolnienia:

  • za porozumieniem stron (kiedy pracownik i pracodawca zgadzają się na rozstanie),
  • wypowiedzenie umowy o pracę (jednostronne oświadczenie - przy czym jeśli składa je pracodawca, powinien podać przyczynę swojej decyzji),
  • bez wypowiedzenia czyli zwolnienie dyscyplinarne. Możesz je dostać za niedopuszczalne przewinienia, takie jak przyjście do pracy nietrzeźwym albo niepojawienie się w pracy bez usprawiedliwienia. Więcej o tak zwanej dyscyplinarce: https://porady.pracuj.pl/zwolnienie-dyscyplinarne-czy-to-koniec-swiata/ 

Formalne powody zwolnień z pracy najczęściej dotyczą naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych określonych przez kodeks pracy tj. dbanie o dobro zakładu pracy czy przestrzeganie tajemnicy służbowej.

Przekonaj się, że szukanie pracy może być proste:

Oceń artykuł